Шановний пане Президенте України, Петро Олексійовичу!
Ми, представники громадянського суспільства та окремі правозахисники, журналісти, глибоко стурбовані:
1) бездіяльністю та безпорадністю Міністерства окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб (МінТОТ) в напрямку здійснення захисту внутрішньо переміщених осіб, забезпечення осіб, які проживають на окупованих територіях та інших дотичних до них питань;
2) відсутністю з боку посадових осіб зацікавленості в здійсненні відповідного напрямку діяльності;
3) закритістю даного Міністерства від громадськості, яке спочатку виражалось в небажанні формувати громадську раду при міністерстві, а потім створенні таких умов, щоб в громадську раду при МінТОТ змогли пройти лише лояльні до міністерства організації.
За час діяльності МінТОТ не зробило жодних дій, щоб зменшити утиск та дискримінацію прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживають на окупованих територіях (ВПО), не реалізувало жодного міжнародного проекту та не подало до Верховної ради жодного законопроекту.
Але ми, громадськість, продовжували вірити в можливість позитивних змін, і ці зміни ми пов'язували з створенням громадської ради при МінТОТ. На жаль, міністерство не тільки не пішло назустріч суспільству, а й створило всі умови для того, щоб організації, які мають авторитет та впродовж 4 років успішно займаються захистом прав ВПО та окупованих територій, не змогли увійти в громадську раду. Наприклад, не змогли увійти в громадську раду Представництво Датської ради у справах біженців в Україні, БФ “Право на захист”, ГО “ Донбас СОС” та інші.
Треба зазначити, що Міністерство є новою державною установою з багатьма завданнями, тому роль громадськості у період становлення його роботи важко перебільшити, оскільки ніхто краще самих громадян, учасників Антитерористичної операції (АТО), ВПО не знає їх потреб і проблем, ніхто, окрім волонтерів і учасників АТО, не набув такого досвіду боротьби і виживання на війні, ніхто, окрім ВПО, не відчував гіркоти війни та страждань далеко від свого дому, від роз’єднання сімей, від скитань по чужих кутках.
1 серпня 2018 року ми, представники громадськості, зібралися на установчі збори Громадської ради при МінТОТ. Під час їх проведення громадські об’єднання зіштовхнулися з брутальними порушеннями їх ведення, що не змогли далі терпіти цей фарс і порушення права на свободу висловлення думки, пропозицій, терпіти приниження учасників, а тому покинули приміщення. Зокрема, це були: "Донбас SOS", ГО «Ерлайт», БФ "Право на захист", "Українська народна рада Донеччини та Луганщини, БО «Благодійний фонд допомоги батальйону «Донбас», «Міжнародна агенція змін», ГО «Ти потрібен Україні», Луганська обласна громадська правозахисна жіноча організація "Чайка".
Треба зазначити, ще до створення ініціативної групи для проведення голосування міністерству було запропоновано використати програму, що дозволило голосувати за організації не самим організаціям, а бенефіціарам, які отримують від них послуги, та інтереси яких організації представляють. Фінансування відповідної програми погодився взяти на себе МБФ “Карітас”. Але, на жаль, керівництво МінТОТ на такі умови не погодилось.
08 серпня 2018 року ми, 29 організацій, підписались під спільним відкритим листом до вищого керівництва України, де виокремили порушення, які були допущені в процесі формування громадської ради
Пане Петро Олексійовичу, просимо Вас звернути увагу на діяльність Міністерства окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб та відповідно
1) вимагати від МінТОТ звітування за весь період діяльності і ставити питання про доцільність функціонування відповідного міністерства;
2) провести аудит доцільності використання коштів МінТОТ;
3) провести незалежний аналіз підготовлених МінТОТ актів, законопроектів, стратегії тощо;
4) повторно провести процедуру установчих зборів в громадську раду при МінТОТ, при якій самі бенефіціари матимуть можливість голосувати за організацію, яка буде представляти їх інтереси.
З повагою.
За підписом: Платники податків.