Петиція
щодо заниження прохідного балу ЗНО ЄФВВ 2020 року
Після затяжного карантину, до якого наша система освіти об’єктивно не була готова, 03 липня пройшли ЄФВВ для вступу в магістратуру з права.
Якість дистанційного навчання була набагато нижчою, чим стаціонарного. Можливостей підготуватися до ЗНО також було значно менше, аніж у випускників, наприклад, 2019 року.
Ми старанно готувалися, орієнтуючись на тести минулих років.
Але ті, хто складав питання до ЗНО, вирішили, що це прекрасна можливість ускладнити тести настільки, щоб більшість не змогли вступити в магістратуру. На думку не тільки студентів, а й фахівців з права та викладачів, які працюють вже не перший рік, такі питання не відповідають рівню підготовки, яку можуть отримати студенти-бакалаври.
Схоже, що при складенні ЗНО не враховувалася програма вищих навчальних закладів.
Чому юристи, які вивчають НАЦІОНАЛЬНЕ ПРАВО, пишуть ЗНО з детальними питаннями по міжнародному праву, а юристи, що вивчали міжнародне право, складають тест з 80% спеціалізованих питань національного права, яке вони по нинішній програмі навчання глибоко не вивчали?
Як юристи, що не вивчають міжнародне право поглиблено, мають знати морське міжнародне право і умови відшкодування збитків рибакам, а юристи, що вивчають міжнародне право, всі нюанси СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО національного права?
До того ж, в ЗНО цього року близько 90% питань були питаннями спеціалізованого права, деякі з них регулюються специфічними підзаконними нормативними актами, які широко не застосовуються й практично не згадуються в навчальному матеріалі.
Деякі питання, взагалі, є колізійними та залежать від судової практики.
Одне з питань взагалі не входило до програми ЗНО – це питання, вирішення якого знаходиться в Житловому кодексі.
Для того щоб можна було наочно оцінити різницю між складністю ЗНО 2019 року та ЗНО 2020 року, порівняємо питання 2019 року з питаннями ЗНО, що студенти складали в 2020 році.
ПОРІВНЯННЯ ПИТАНЬ 2019 ЄФВВ ТА 2020 ЄФВВ
2020 ЄВФФ
4) Напередодні виборів Центральна виборча комісія (далі - ЦВК) оприлюднила інформацію, що в місті П. офіційно зареєстровано 90 205 виборців. Однак після підрахування голосів у результаті первинного голосування міська виборча комісія (далі - виборчком) установила, що кількість зареєстрованих виборців станом на день голосування становила 89 500. Виборчком на своєму засіданні більшістю голосів від присутніх членів визнав обраним на посаду міського голови в указаному місті кандидата А., що набрав більшу ніж інші кандидати кількість голосів виборців (35%). Інші кандидати на посаду міського голови Б. оскаржив рішення виборчкому до суду та просив визнати рішення протиправним. Яке рішення має ухвалити суд та за яких мотивів?
9) Міська громадська організація "Марш рівних" надіслала повідомлення до виконавчого комітету міської ради про проведення ними мітингу на підтримку прав ЛГБТ-меншин. Дізнавшись про це, організація фанів місцевого футбольного клубу "Ультрас" повідомила через ЗМІ про намір зірвати цей мітинг та в разі повторення такої ініціативи - зривати всі подібні заходи. Побоюючись виникнення конфліктних ситуацій під час проведення мітингу, міськвиконком звернувся до суду з позовом про заборону. Як має бути вирішено цей правовий спір?
12) 11 громадян утворили релігійну громаду "Нова православна церква". Статутом громади передбачено, що віряни цієї громади не визнають жодного іншого центру православної віри східного обряду. Окрім цього визначено, що з метою поширення своєї діяльності на всю територію України громада має намір створити громади Нової православної церкви в інших регіонах, а також засновувати семінарії. Ними поданої статут на реєстрацію до обласної державної адміністрації за місцем їхнього знаходження. Яке рішення має ухвалити обласна державна адміністрація та з яких мотивів?
2019 ЄФВВ
4) Для якої категорії осіб законодавець встановлює право на єдність родини?
9) Чи може Президент України передавати свої повноваження іншим особам або органам?
12) Які форми участі народу в здійсненні правосуддя передбачені Конституцією України?
Проаналізувавши питання двох років, можна дійти висновку, що цьогорічні питання виявилися набагато складнішими, ніж в минулих роках, та більш вузькоспеціалізованими. Також, треба звернути увагу на те, що цьогорічні питання потребують набагато більше часу для прочитання та аналізу.
На кожне з цих питань у вступника було приблизно одна хвилина і двадцять секунд, щоб дати відповідь.
Треба сказати й про умови проведення тестування.
Тестування проводиться більше трьох годин, а між тестом з правничих компетенцій та тестом з права немає перерви. Після тесту з правничих компетенцій, люди вже були виснажені. В аудиторіях жарко та душно. Вони маленькі, а в них сидять п’ятнадцять чоловік та два інструктори. В масці дуже складно дихати. Люди були близькі до втрати свідомості. В процесі вирішення тестів все зупиняють та перевіряють металошукачем, а це також збиває. Тим більше, хвилювання, адже перездача в цьому році вже неможлива.
В самих тестах були граматичні помилки. Тобто, офіційний тест на ЗНО не був навіть вичитаним. Це ускладнює його сприйняття.
В минулому році загальній об’єм тестів складав 24 сторінки, а в цьому 27. Хоча час на вирішення тестів залишився незмінним.
Потрібно наголосити, що це все відбувалося після затяжного карантину. Майже весь семестр студенти провели на дистанційному навчанні, до якого наша система освіти об’єктивно не була готова. Звичайно, якість навчання була нижчою, аніж в минулому році. І, відповідно, внаслідок карантину, можливостей підготуватися до ЗНО у студентів, які стали бакалаврами в 2020 році, було набагато менше, аніж у студентів, які стали бакалаврами у 2019 році.
Ми проходили минулорічні тести – і ми проходили їх з дуже гарними результатами. Але тести цього року зовсім інші по складності та по структурі.
Тим більше, враховуючи, що саме держава надає вищим навчальним закладам право на надання освітніх послуг, знань, яких достатньо для того, щоб отримати диплом бакалавра, повинно бути достатньо, щоб вступити на магістратуру.
До того ж, хороший юрист обов’язково, перш ніж вирішити будь-яку справу, спочатку перевірить законодавство, тим більше підзаконні нормативні акти та накази, адже вони змінюються з часом, бо законодавство міняється. І він не буде з опалу вирішувати ситуацію за одну хвилину двадцять секунд, а добре обдумає свої дії та рішення.
Тому, враховуючи все вищевказане, складність тестів, в порівнянні з минулими роками, умови проведення, дистанційне навчання неналежного рівня, якість оформлення питань та багато чого іншого, -
ПРОСИМО: знизити прохідний бал до 20, щоб дати можливість студентам реалізувати своє право на вищу освіту.