№22/101642-еп

ПЕТИЦІЯ Зменшення пороговий балу до 8 правильних відповідей з ЄФВВ (єдиного фахового вступного випробування) з "ТЗНПК".

Автор (ініціатор): Дробко Валентина Марківна
Дата оприлюднення: 17 липня 2020
ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ
Зеленському Володимиру Олександровичу

ПЕТИЦІЯ
Зменшення пороговий балу до 8 правильних відповідей з ЄФВВ (єдиного фахового вступного випробування) з "ТЗНПК".


Шановний Володимире Олександровичу,
Просимо і закликаємо Вас здійснити всі необхідні дії для зменшення пороговий балу до 8 правильних відповідей з ЄФВВ (єдиного фахового вступного випробування) з "ТЗНПК".

Студенти України, випускники вищих навчальних закладів, юристи- правники, котрі у 2020 році закінчили 4 курс ОС "Бакалавр" та котрі прагнуть продовжити навчання за спеціальністю 081 «Право» та здобути освітній ступінь "Магістра" зіткнулися з багатьма проблемами під час проходження ЄФВВ (єдине фахове вступне випробування) з "Права" та "ТЗНПК".
Частиною 1 статті 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, у якій визнається і діє принцип верховенства права.
Конституційний Суд України в абзаці другому підпункту 4.1 пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 2 листопада 2004 року № 15-рп/2004 зазначив, що верховенство права - це панування права в суспільстві; верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, накази, інструкції, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.
Відповідно до ст. 13 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, а також згідно зі ст. 53 Конституції України є визначеним право на освіту, яким може скористатися кожна людина, незалежно від її статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять, світоглядних переконань, належності до партій, ставлення до релігії, стану здоров'я та інших обставин.
Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про освіту» та ст. 4 ЗУ «Про вищу освіту» кожен має право на якісну та доступну освіту. Кожен має право на вищу освіту. Право на вищу освіту гарантується незалежно від віку, громадянства, місця проживання, статі, кольору шкіри, соціального і майнового стану, національності, мови, походження, стану здоров’я, ставлення до релігії, наявності судимості, а також від інших обставин. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття вищої освіти, крім випадків, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно з таблицями відповідності тестових балів оцінці за шкалою 100-200 балів з блоку тесту «ТЗНПК» та підготовлених таблиць УЦОЯО щодо розподілу учасників вступних випробувань, які подолали поріг «склав/не склав», за результатами рейтингового оцінювання з блоку тесту «ТЗНПК» у 2017 році пороговий бал становив: 7 правильних відповідей (тестових балів), у 2018 році пороговий бал становив: 8 правильних відповідей (тестових балів), у 2019 році пороговий бал становив: 8 правильних відповідей (тестових балів).
УЦОЯО 15.07.2020 року оприлюднило мінімальний пороговий бал "склав/не склав" для вступу на магістратуру за фахом 081 «Право».
Пороговий бал ТЗНПК у 2020 року становить: 10 правильних відповідей, однак попередніми роками поріг з ТЗНПК складав меншу кількість правильних відповідей, зокрема два роки поспіль (2018-2019 рр.) пороговий бал з ТЗНПК був незмінним.
ЄФВВ з ТЗНПК за 2020 рік виявилося складнішим, ніж те, яке було попереднього року. Члени комісій на спільному засіданні не обґрунтували причину підвищення порогового балу з ТЗНПК у відповідності до умов складання, що виникли у зв’язку із пандемію СOVID-19.
Так, згідно з постановою КМУ від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» були встановлені заборони щодо відвідування закладів освіти її здобувачами.
Короновірусна пандемія змінила суспільні процеси та життя людей в цілому, та внесла суттєві незручності у навчальний процес ВНЗ. В березні цього року, студентство перейшло на дистанційну форму навчання. Ці зміни значним чином виплинули на випускників, які проходили адаптаційний період щодо навчання вдома та які, в силу обставин що склалися, вимушені були готуватися до іспитів та вступних випробувань в умовах максимальної завантаженості.
Умови складання ЗНО у 2020 році виявилися досить жорсткими для студентів-випускників. Члени експертної комісії при встановленні порогу «склав/не склав», мінімальної кількості (суми) тестових балів, отримання яких надає учаснику зовнішнього незалежного оцінювання право на участь у конкурсному відборі під час прийому до закладу вищої освіти повинні були врахувати, що студенти складають ЗНО в особливих (спеціальних) умовах.
Виконання завдань в умовах маскового режиму, при підвищеній температурі повітря, обмеженому часі написання та емоційних переживаннях, щодо здачі вступних випробувань в умовах пандемії – негативно вплинули на мозкову активність студентів котрі складали ЄФВВ (єдине фахове вступне випробування) з "Права" та "ТЗНПК".
В свою чергу, масковий режим, що передбачений постановою КМУ від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», а також постановою КМУ від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів», став причиною утрудненого дихання та підвищення температури тіла у студентів, що також пов’язано із спекою в аудиторіях.
Цього року спостерігається багаточисленне наведення прикладів щодо рівня складності тестових завдань з "Права" та "ТЗНПК", коментарі студентів із офіційної сторінки МОН у Facebook:
«Ті завдання розраховані на практикуючих юристів, суддів, адвокатів, які завалені кодексами, практикою ВС тощо».
«Хто їх формулював і чи справді тести були вищого рівня, ніж знання, які вступник отримує на бакалавраті».
У МОН відповіли на нарікання студентів-правників: «Так, в цьому році тестові завдання стали складніші ніж минулорічні. Програму тестування на 2020 рік було затверджено та оприлюднено на офіційному вебсайті МОН 7 лютого 2020 року, майже за пів року до іспиту. В цій програмі було суттєво збільшено відсоток завдань із вищими когнітивними рівнями складності. Тому підвищення складності завдань для сумлінних вступників не стало несподіванкою».
Враховуючи наведене прошу врахувати, що у лютому 2020 року не було введено карантинних обмежень, а тому при розробленні завдань не було передбачено тих особливих умов проведення ЗНО (зовнішнього незалежного оцінювання) для вступу в магістратуру, в яких перебуватимуть студенти.
Проте, після введення карантинних обмежень, передбачених постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зміни до Програми тестування на 2020 рік не було внесено.
Крім того, МОН України у відповіді на протести студентів не заперечує, що тестові завдання стали складніші ніж минулорічні.
При цьому, студенти, викладачі, науковці акцентують увагу на граматичних, орфографічних помилках, зокрема, підкреслили кількість виділеного часу (75 хв.) на вирішення складніших за попередній рік тестових завдань з "ТЗНПК".
Також, прошу врахувати, що при складенні вказаних завдань розрахунок часу та їх складність проводилися для звичайних умов, і аж ніяк не для тих, що склалися на момент здачі.
Згідно з наказом МОН «Про затвердження Порядку організації та проведення вступних випробувань, що проводяться з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання для вступу на другий (магістерський) рівень вищої освіти» вважаю, що прийняття рішення щодо підвищення членами експертної комісії порогового балу «склав/не склав» ЄФВВ (єдиного фахового вступного випробування) з "ТЗНПК" є необ’єктивним, тому що:
1. Середній бал студентів відповідно до таблиці розподілу учасників вступних випробувань щодо вступу на основі ступеня бакалавра на навчання для здобуття ступеня магістра за спеціальностями 081 «Право» та 293 «Міжнародне право» з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання, за результатами рейтингового оцінювання за шкалою 100 – 200 балів, які складали ЄФВВ з "ТЗНПК" становить 6, 88 %, тобто виходячи з цього середньостатистичний студент не міг набрати 10 правильних відповідей в умовах гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
2. Часові рамки щодо вирішення завдань ЄФВВ (єдиного фахового вступного випробування) з "ТЗНПК" не були збільшені у зв’язку із особливими умовами складання вступних випробувань та були недостатніми для опрацювання та здійснення аналізу щодо запропонованих тестових завдань МОН України.
3. Членами експертної комісії не враховано, що 2 (два) роки поспіль, а саме 2018/2019 рр. не змінювався прохідний бал (8 правильних тестових завдань) з "ТЗНПК" для вступу в магістратуру, а також, що студенти складають ЗНО в особливих (спеціальних) умовах.
4. В умовах карантину, маскового режиму та складнощів при підготовці до ЗНО – експертною комісією прийнято рішення про збільшення порогового балу на 25%, що є необ'єктивним та протиправним рішенням з огляду на вищевказані умови.
Зокрема, вказаним рішенням комісії порушено право студентів, яке гарантоване їм ст. 53 Конституції України, ст. 3 ЗУ «Про освіту» та ст. 4 ЗУ «Про вищу освіту», наказом МОН «Про затвердження Порядку організації та проведення вступних випробувань, що проводяться з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання для вступу на другий (магістерський) рівень вищої освіти» було знівельовано ст. 8 Конституції України, а саме принцип верховенства права. Усі закони, накази, інструкції, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності. Рівності студентства на здобуття вищої освіти.

З огляду на вищевикладене, ми звертаємося до Президента України Зеленського Володимира Олександровича з вимогою здійснити всі необхідні дії для зменшення пороговий балу до 8 правильних відповідей з ЄФВВ (єдиного фахового вступного випробування) з "ТЗНПК".
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Ледвіжко Лідія Олександрівна
15 жовтня 2020
2.
Буковський Іван Богданович
07 жовтня 2020
3.
Волохова Наталя Владиславівна
31 серпня 2020
4.
Мойсей Анастасія Олегівна
12 серпня 2020
5.
Чайка Дмитро Юрійович
26 липня 2020
6.
Гаврилець Володимир Іванович
25 липня 2020
7.
Загранична Валентина Анатоліївна
25 липня 2020
8.
Кузик Ірина Василівна
23 липня 2020
9.
Кермач Діана Іванівна
23 липня 2020
10.
Українець Олег Захарович
23 липня 2020
11.
Ємельянова Марія Олександрівна
22 липня 2020
12.
Литвин Ліна Миколаївна
22 липня 2020
13.
Федорова Людмила Анатоліївна
21 липня 2020
14.
Виговська Наталія Миколаївна
21 липня 2020
15.
Колесник Світлана Валеріївна
20 липня 2020
16.
Большакова Тетяна Сергіївна
20 липня 2020
17.
Зеленський Віктор Володимирович
20 липня 2020
18.
Сабировський Іван Олександрович
20 липня 2020
19.
Грецька Дар'я Олександрівна
20 липня 2020
20.
Семеняк Анастасія Миколаївна
20 липня 2020
21.
Васильєв В'ячеслав Дмитрович
20 липня 2020
22.
Клименко Маргарита Ярославівна
20 липня 2020
23.
Нечипорук Марина Олександрівна
20 липня 2020
24.
Сємєхіна Ольга Володимирівна
20 липня 2020
25.
Денисюк Віктор Васильович
20 липня 2020
26.
Тімуш Діана Ігорівна
20 липня 2020
27.
Грунтова Валентина Юріївна
20 липня 2020
28.
Шевченко Сергей Вікторович
20 липня 2020
29.
Овдієнко Оксана Вадимівна
20 липня 2020
30.
Гончаров Юрій Михайлович
20 липня 2020
106
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено