ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ
Зеленському Володимиру Олександровичу
ПЕТИЦІЯ
ЩОДО введення в Україні на офіційному рівні Дня вшанування пам'яті загиблих цивільних осіб в конфлікті на Донбасі.
Згідно даних ООН, за час збройного конфлікту на Сході України загинули більше 13 тисяч осіб, близько 30 тисяч отримали порання. Більш ніж чверть цієї кількості жертв є цивільними особами. Ці люді гідні пам’яті та скорботи.
Деякі з найбільш трагічних подій збройного конфлікту, пов’язані з великими людськими жертвами, вже отримали широкий розголос у публічному просторі. Але більшою мірою це стосується бойових зіткнень жертв серед комбатантів (військових та добровольців). Так, 29 серпня, у роковини боїв під Іловайськом, в Україні вшановують День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, що встановлений Указом Президента України №621/2019 від 23 серпня 2019 року. А 16 січня Україна окремо вшановує пам’ять «кіборгів» - військових та добровольців, які загинули під час захисту Донецького аеропорту. Цей день також відзначається на національному рівні за участі Президента України.
Втім, досі відсутня дата, присвячена пам’яті цивільних жертв конфлікту. Діти, жінки та літні люди не обирали таку мученицьку долю, вони не брали свідому участь у збройному конфлікті, й це кардинально відрізняє їх від загиблих військових та добровольців.
Випадки загибелі мирного населення ставалися під час бойових дій у Донецькій та Луганській областях, як на території, підконтрольній Україні, так і тимчасово непідконтрольній. Ми не робимо різниці між цими трагічними подіями. На превеликий жаль, за час конфлікту в обох частинах розділеного війною регіону звикли до жалоби тільки за «своїми» жертвами, яких вбила «та» сторона.
Ми ж вважаємо, що всі загиблі гідні вшанування пам’яті та скорботи на національному рівні, для чого закликаємо Президента України Володимира Зеленського, з метою сприяння примиренню та діалогу, своїм Указом установити День пам’яті цивільних осіб, які загинули внаслідок збройного конфлікту в Донецькій та Луганській областях, який відзначати щорічно в одну із дат загибелі мирного населення, визначену під час громадського обговорення цієї ініціативи.
З огляду на вищевикладене, ми звертаємося до Президента України Зеленського Володимира Олександровича з вимогою:
1. Установити в Україні День пам'яті цивільних осіб, які загинули внаслідок збройного конфлікту в Донецькій та Луганській областях, який відзначати щорічно.
2. Кабінету Міністрів України розробити із залученням громадськості, родин загиблих та затвердити комплексний план заходів із належного вшанування пам'яті цивільних осіб, які загинули внаслідок збройного конфлікту в Донецькій та Луганській областях.
3. Міністерству закордонних справ України забезпечувати проведення закордонними дипломатичними установами України заходів із вшанування пам'яті цивільних осіб, які загинули внаслідок збройного конфлікту в Донецькій та Луганській областях, а також участь представників дипломатичного корпусу іноземних держав, акредитованих в Україні, у відповідних офіційних заходах, які проводитимуться в Україні.
4. Обласним, Київській міській державним адміністраціям забезпечувати здійснення заходів із вшанування пам'яті цивільних осіб, які загинули внаслідок збройного конфлікту в Донецькій та Луганській областях.
Від імені та за дорученням
ГО «Донбаський інститут регіональної політики»,
ГО «Відповідальні громадяни»,
Директор ГО «Донбаський інститут регіональної політики» Енріке Менендес
Директор ГО «Відповідальні громадяни» Ольга Коссе
Підписанти:
Андрій Єрмолаєв, філософ, глава стратегічної групи «Софія»
Олександр Лук'янченко, міський голова Донецька в період з 2002 по 2014 роки
Кость Бондаренко, політолог, глава фонду «Українська політика»
Сергій Сивохо, глава ОО «Національна платформа примирення і єдності»
Андрій Панков, міський голова м. Краматорська
Дар'я Касьянова, спеціаліст з захисту дітей
Ніна Потарская, національна коордінаторка по Україні Міжнародної жіночої ліги за мир і свободу (WILPF)
Сергій Шапкін, Павлополській сільський голова
Володимир Іщенко, соціолог
Ілля Кононов, доктор соціологічних наук, професор, завідувач кафедри філософії та соціології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка
Андрій Колосов, доктор економічних наук, професор Луганського національного університету імені Тараса Шевченка (Україна)
Володимир Чемерис, правозахисник