Шановний пане президенте! Ми стурбовані відсутністю фармакологічних засобів для лікування СДУГ (синдрому дефіциту уваги і гіперактивності) у нас в країні.
Синдром дефіциту уваги і гіперактивності, аббр. СДУГ, розлад уваги з гіперактивністю або гіперактивний розлад з дефіцитом уваги - неврологічно-поведінковий розлад розвитку, що починається в дитячому віці. Виявляється такими симптомами, як труднощі концентрації уваги, гіперактивність і погано керована імпульсивність. Також при схильності до СДУГ у дорослих можливі зниження інтелекту і труднощі зі сприйняттям інформації. Даний синдром є частим нейропсихологічним розладом, який трапляється у 5-8% (згідно з даними з довідника MSD - від 8 до 11%) дітей шкільного віку та зберігається в дорослому віці в 60% випадків. Лікування СДУГ включає в себе медикаментозну терапію, як правило, з використанням стимуляторів, таких як метилфенидат або декстроамфетамін (препаратами швидкої і пролонгованої дії).
Метилфенидат в Україні та ряді деяких інших країн (Оман, Ємен, Таїланд, Того, Нігерія та ін.) вилучено з обігу лікарських засобів. У той же час в ряді країн (зокрема, в США, Канаді, Великобританії, Німеччини, Франції, Бельгії, Австралії, Нідерландах, Швеції, Норвегії, Італії (з 2007 р), Туреччини, Іспанії, Бразилії, Аргентині, Португалії, Ізраїлі, Японії, Естонії) він використовується для лікування вищезазначеного синдрому. ВООЗ зазначає наступні результати лікування СДУГ за допомогою фармакологічних заходів:
зменшення симптомів;
побічні реакції;
функціонування в родині / школі;
задоволеність лікуванням;
фізичне здоров'я;
задоволеність користувача.
Якщо СДУГ не діагностовано або не проводилося адекватне лікування, то у багатьох підлітків і дорослих може розвинутися зловживання психотропними речовинами внаслідок самолікування лікарськими (наприклад, кофеїном) і нелегальними речовинами (наприклад, кокаїном).
Одним з головних ознак СДУГ, поряд з порушеннями уваги, є імпульсивність - брак контролю поведінки у відповідь на конкретні вимоги. Клінічно ці діти часто характеризуються як швидко реагуючі на ситуації, не чекаючи вказівок і інструкцій, що дозволяють виконувати завдання, а також неадекватно оцінюють вимоги завдання. В результаті вони дуже недбалі, неуважні, безтурботні і легковажні. Такі діти часто не можуть розглянути потенційно негативні, шкідливі або руйнівні (і навіть небезпечні) наслідки, які можуть бути пов'язані з певними ситуаціями або їхніми вчинками. Часто вони піддають себе необгрунтованому, непотрібному ризику. В результаті нерідкі нещасні випадки з отруєннями і травмами. Діти з СДУГ можуть легковажно і безтурботно пошкодити або знищити чиюсь власність значно частіше, ніж діти без ознак СДУГ. Проблеми в підлітковому і дорослому віці проявляються переважно у вигляді неуспішності, низької самооцінки, труднощів у навчанні відповідної соціальної поведінки. Підлітки і дорослі, які мають переважно імпульсивний СДУГ, можуть мати підвищену частоту розладів особистості і соціальної поведінки, багато хто продовжує проявляти імпульсивність, занепокоєння і бідні соціальні навички.
Таким чином, без належного лікування, люди, які страждають даним синдромом, небезпечні як для оточуючих, так і для самих себе.
Дорослі люди, чия успішність в школі була низькою, страждають від наслідків цього протягом усього свого життя. Проявляється це, зокрема, в підвищеному ризику суїциду: ризик самогубств в цій групі на 46% вище, ніж у людей, чиї шкільні роки пройшли не були обтяжені тягарем неуспішності (11,1% проти 2,7%).
У зв'язку з перерахованими вище фактами, прошу легалізувати в Україні метилфенидат і декстроамфетамін, як єдині дієві засоби для лікування синдрому дефіциту уваги і гіперактивності.