У 2018 році заклади охорони здоров'я та лікарі-підприємці отримали нові можливості за співпрацю з Національною службою здоров’я України (далі- НСЗУ). Майже 2 роки по всій країні йшла реструктуризація та реорганізація закладів охорони здоров'я, були створені комунальні заклади, а надалі реорганізовані (відповідно до вимог НСЗУ) в комунальні некомерційні підприємства первинної медико-санітарної допомоги (далі - ПМСД).
Чи не вперше за всю незалежність країни реорганізовані заклади охорони здоров'я отримали самостійність та автономність. Трансформація охорони здоров'я надала можливість закладам первинного рівня провести капітальний ремонт амбулаторій, закупити нове обладнання, створити робочі місця, забезпечити гідною заробітною платою, створити здорову конкуренцію серед медичних працівників. Кошти надходять напряму від НСЗУ відповідно до заключеного договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій закладів ПМСД. Кожен заклад ПСМД може укласти тільки один вид договору який передбачає надання первинної медико-санітарної допомоги населенню.
в 2020 році розпочався другий етап медичної реформи, вже для закладів спеціалізованої медичної допомоги. Таким чином районні, міські, обласні лікарні країни увійшли в реформу і також отримують кошти за прямим договором з НСЗУ. Але, на відміну від ПМСД заклади другого рівня можуть підписувати кілька договорів (відповідно до існуючих пакетів медичних послуг, що підлягають оплаті в рамках реалізації програми медичних гарантій) за кожним видом мед.послуг що практикуються в закладі. Таким чином заклади другого рівня у своїх можливостях майже не обмежені.
Проте, зношеність обладнання, відсутність спеціалістів та невідповідність вимогам НСЗУ призвело до того що заклади другого рівня не мають змоги підписати достатньої кількості договорів з НСЗУ задля свого існування в первісному вигляді. Тому, на межі свого існування заклади другого рівня скорочують персонал, завищують вартість платних послуг чи взагалі оголошують себе банкрутами.
Доволі часто заклади другого рівня, в пошуках можливостей для свого існування переймають на себе послуги закладів первинного рівня задля отримання додаткового фінансування (підписання договору з НСЗУ про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій який розрахований для сімейної медицини).
Дані дії закладів другого рівня руйнують всю ідею трансформації системи охорони здоров'я.
З урахуванням вище зазначеного можливо передбачити, що з часом заклади другого рівня поглинуть заклади першого рівня. А витрачені гроші платників податків для створення/реорганізації ПМСД будуть витрачені дарма.
Пропоную попередити злиття закладів та надати змогу закладам першого рівня також укладати договори відповідно до існуючих пакетів медичних послуг, що підлягають оплаті в рамках реалізації програми медичних гарантій.