Згiдно зi статтєю 102 Конституції України, Президент України є Головою держави, виступає від її імені, є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, дотримання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
Кожен громадянин держави за статтею 50 Конституції України має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Також згідно Конституції України громадянин ме право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. За статтею 49 Конституції України ми маємо право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.
Підприємства-забруднювачі першої групи, а саме: ПАТ «ЄВРАЗ – Дніпропетровський металургійний завод ім.Петровського» (Коксохімічне виробництво), ПАТ «ЄВРАЗ - Дніпропетровський металургійний завод ім.Петровського» знаходяться посеред житлових кварталів Новокодацкого району, міста Дніпро, негативно впливають на прилеглі до Новокодацького райони, а саме Чечелівський і Центральний, створюють хімічну небезпеку сільськогосподарським полям, водоймам, представникам флори і фауни, загрожують стабільності навколишноьго середовища в околицях міста Дніпро. Значне перевищення гранично допустимих норм показників якості
довкілля, визначених законодавством та виникнення реальної загрози життю і здоров'ю великої
кількості людей, що сталося через відсутність контролю з боку державних установ, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, призвело до росту показників захворюванності онкологічними, сердцево-судинними, алергічними хворобами, легень і верхніх дихальних шляхів, неконтрольованого різкого погіршення стану чистоти повітря в прилеглих до цих підприємств районах міста.
Найбільш часті викиди отруйних речовин (H₂S, NO₂, NH₃, SO₂, PM10, PM2.5) відбуваються вночі. Мешканці прилеглих районів змушені закривати наглухо вікна і кватирки, не маючи права дихати чистим повітрям ні вдень, ні вночі. Забруднене заводами повітря викликає задуху, запаморочення, загальну слабкість, алергії, головні болі, втрату свідомості, запаморочення, нездужання, спазми органів дихання, загострення серцево-судинних і легеневих хвороб, зниження працездатності, імуннітета, посилення ускладнень після перенесених захворювань і погіршення якості життя людей. Дрібнодисперний пил PM10 та PM2.5 виникає при хімічних реакціях коксування на зазначеных заводах та має дуже малий розмір частинок, в зв'язку з чим безперешкодно осідає в легенях, вже ніколи не виводячись з них. Через легені PM10 та PM2.5 з легкістю проникає в великі і малі судини тіла людини, викликаючи ішемічні, судинні захворювання, інсульти, інфаркти, порушення ендокринної, репродуктивної систем і передчасну смерть людини у зоні ураження забруднювачем.
Згідно з даними сайту "worldometers" на 2 липня 2021 року Україна серед країн Європи займає 3 місце по добовій смертності від коронавируса (COVID-19). Забруднення повітря в першу чергу шкодить органам дихання, що в умовах пандемії COVID-19 і великої кількості перехворілих на COVID-19 може привести до невиправних демографічних втрат серед населення.
Для уникнення ескалації екологічного лиха в м.Дніпрі, з огляду на викладену інформацію вношу НАСТУПНУ ПРОПОЗИЦIЮ:
1. Надати дозвіл ПАТ «ЄВРАЗ – Дніпропетровський металургійний завод ім.Петровського» (Коксохімічне виробництво) та ПАТ «ЄВРАЗ - Дніпропетровський металургійний завод ім.Петровського» задйснювати подальшу дяльнсть лише за умови встановлення систем технічного контролю наявності та стану роботи очисних споруд на кожному підприємстві з наданням громадського доступу в режимі 24/7 та обоязковим встановленням датчиків моніторингу повітря (які вловлюють дрібнодисперсний пил і позначені в петиції хімічні сполуки) на усіх трубах заводів;
2. У разі неефективної роботи систем очищення, аварій на підприємствах; відсутності очисних споруд; відсутності або несправності датчиків повітря, які вловлюють дрібнодисперсний пил (PM10 та PM2.5) і позначені в петиції хімічні сполуки; відсутності доступу громадського контролю припинити роботу відповідного підприємства.
3. Обмежити виробничу діяльність відповідного підприємства до: ліквідації аварій; встановлення систем технічного контролю наявності та стану роботи очисних споруд; облаштування та / або приведення датчиків на трубі в робочий стан; забезпечення доступу громадського контролю.
4. Для реалізації пропозиції надати відповідні вказівки Кабінету Міністрів України, профільному комітету Верховної Ради України, місцевим органам самоврядування і виконавчої влади м. Дніпро у строки передбаченi Законом України про звернення громадян.
З повагою, мешканці м. Дніпро