Коли в Україні можна буде дихати чистим повітрям на повні груди?
Як бачимо, в Європі тема захисту навколишнього середовища і «зеленого» енергетичного переходу стала вже ключовим орієнтиром для розвитку. Зате Україна, схоже, тільки починає мислити цими категоріями, адже за станом екології ми продовжуємо бити всі антирекорди.
Країна займає 5 місце в Європі за показником смертності на 100 тис. Чоловік від забрудненості повітря. Україна також посіла восьме в Європі і сорок третьої місце в світі серед країн з найбільш забрудненим повітрям в 2020 році.
Три міста входять в ТОП-25 найбільш забруднених міст Європи - це Дніпро, Київ і Одеса. До того ж серед світових столиць Київ - на 39 місці за забрудненістю повітря дрібними частинками.
Макроекономічні втрати від забруднення навколишнього середовища автотранспортом в Україні оцінюють в еквіваленті 2,5 млрд євро щорічно. Така ситуація викликана, зокрема, великою кількістю викидів від автотранспортних засобів, адже середній вік парку легкових автомобілів в Україні - 22,7 року. Це в два рази більше, ніж в ЄС (11,5 років).
За даними Кадастру викидів парникових газів України 2019 12% парникових газів в Україні виробляються транспортом. Однак така ситуація вкрай нерівномірна по регіонах. Зокрема, в Києві близько 90% викидів викликані саме транспортом.
Екологічна ситуація в Україні невтішна, тому весь транспортний сектор і його підгалузі повинні проявити більше ініціативи, щоб хоча б наблизитися до досягнень ЄС в цій сфері, а головне - зробити чисте повітря знову нормою, а не розкішшю.