Проблема розвопвсюдження наркотичних речовин є однією з найскладніших в історії України. Наркоманія, немов хвороба, постійно розповсюджуюється серед населення нашої країни. У ході аналітичного дослідження чинного Кримінального кодексу України, було виявлено правову прогалину, що полягає у відсутності прямої кримінальної відповідальності особи, що перебуває в стані наркотичного сп'яніння в публічних місцях. Положення статті 316 Кримінального кодексу України передбачають кримінальну відповідальність за публічне вживання. але у разі находження людиин завчасно в стані наркотичного сп'яніння - відповідальність не передбачена.
Чисельні дослідження вітчизняних та закордонних учених доводять той факт, що особа-наркозалежного несе пряму небезпеку оточуючим. Тривале систематичне вживання наркотичних засобів призводить до органічних уражень мозку, і, як наслідок - до неможливості людиною нормально сприймати оточуючий світ. Одним із наслідків органічного ураження мозку є психічні та когнітивні дефіцити, що, разом з фізичною залежністю від конкретної речовини, повністю унеможливлюють здатність людини до критичного мислення та призводять до абулії, тобто відсутності у людини волі стримувати себе. Негативний досвід України лише тільки підтверджує це: статистичні дані вказують на чисельні випадки вчинення тих чи інших правопорушень (в тому числі і кримінальних) зумовлених систематичним вживанням особи нарктичних засобів та їх аналогів.
Для забезпечення здоров'я та повноцінного майбутнього всього населення України, ми пропонуємо вдосконалити державний механізм протидії явищу наркоманії шляхом внесення змін до Кримінального кодексу України, що передбачають окремий склад злочину – притягнення до кримінальної відповідальності особу за перебування в стані наркотичного сп’яніння в публічних місцях. ТАким чином, пропонуємо подати статтю 316 Кримінального кодекса України у наступній редакції:
Стаття 316. Незаконне публічне вживання наркотичних засобів
1. Публічне або вчинене групою осіб незаконне вживання наркотичних засобів або ж перебування в стані наркотичного сп'яніння у місцях, що призначені для проведення навчальних, спортивних і культурних заходів, та в інших місцях масового перебування громадян - карається обмеженням волі на строк до чотирьох років або позбавленням волі на строк до трьох років.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або особою, яка раніше вчинила одне із кримінальних правопорушень, передбачених статтями 307, 310, 314, 315, 317, 318 цього Кодексу, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.