№22/127632-еп

Закликаємо Президента України внести законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції (Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами) до Верховної Ради України.

Автор (ініціатор): Шевченко Олена Олегівна
Дата оприлюднення: 24 листопада 2021
Дата відповіді : 16 лютого 2022
Відповідь Президента України на електронну петицію № 22/127632-еп із закликом внести законопроект про ратифікацію Стамбульської конвенції (Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами


Відповідно до статті 40 Конституції України та статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» електронна петиція № 22/127632-еп «Закликаємо Президента України внести законопроект про ратифікацію Стамбульської конвенції (Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами)», розміщена О.О.Шевченко 24 листопада 2021 року на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України, набрала 25 тисяч підписів громадян, необхідних для початку її розгляду Главою держави.
Послідовно підтримую кроки, спрямовані на захист прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, а також щодо забезпечення належного реагування на випадки такого насильства.
Моя позиція як Глави держави щодо необхідності приєднання України до цієї Конвенції - принципова і незмінна. Зокрема, 5 червня 2020 року мною підтримано електронну петицію із закликом ратифікувати Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, відому також як Стамбульська конвенція.
21 вересня 2020 року мною видано Указ «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства». Цей документ передбачає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення інтегрованого підходу до подолання домашнього насильства. На виконання положень зазначеного Указу Кабінет Міністрів України розробив та затвердив 21 квітня 2021 року План невідкладних заходів із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства.
Наразі Міністерству закордонних справ України запропоновано доопрацювати пакет документів щодо ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами для подальшого внесення у встановленому порядку на розгляд Глави держави разом із проектом відповідної заяви з урахуванням наявної міжнародної практики.
Після завершення цих процедур я буду готовий внести на розгляд Верховної Ради України цей законопроект у порядку законодавчої ініціативи.
Упевнений, що це сприятиме консолідації зусиль усіх сторін навколо питання ратифікації Україною Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ
Зеленському Володимиру Олександровичу


ПЕТИЦІЯ
ЩОДО НЕВІДКЛАДНОЇ РАТИФІКАЦІЇ КОНВЕНЦІЇ РАДИ ЄВРОПИ ПРО ЗАПОБІГАННЯ НАСИЛЬСТВУ СТОСОВНО ЖІНОК І ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ ТА БОРОТЬБУ З ЦИМИ ЯВИЩАМИ

Шановний Володимире Олександровичу!

Громадська ініціатива «Марш жінок» ініціювала та створила петицію у 2020 та зібрала понад 25 000 необхідних голосів для її розгляду на сайті петицій до Президента України.

5-го червня 2020 року ми отримали від Вас відповідь щодо неї - що ви доручите Міністерству закордонних справ України та Міністерству соціальної політики України оперативно опрацювати вказане питання, а також внесете в порядку законодавчої ініціативи на розгляд Верховної Ради України відповідний проєкт Закону України: «Президент України внесе в порядку законодавчої ініціативи на розгляд Верховної Ради України проєкт Закону України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами»».

Протягом останніх 2 років ми активно співпрацювали з різними органами державної влади та Міністерствами, очікуючи ратифікації Стамбульської конвенції, якої вимагає українське громадянське суспільство. Однак, попри наші зусилля та очікування мільйонів українських жінок, дітей та чоловіків, проєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції не внесено навіть до порядку денного поточної сесії Верховної Ради України!

За даними національної поліції лише за 2020 рік було зареєстровано 211 тисяч звернень від жінок з приводу домашнього насилля. Щодня поліція фіксує приблизно 300 фактів домашнього насильства як щодо жінок, так і щодо дітей. Більш ніж половина дітей і підлітків стають жертвами насильства вдома. Ще більше випадків залишаються невідомими, адже жертви про них не повідомляють у поліцію. Ситуація особливо загострилася у зв’язку з пандемією коронавірусної хвороби (COVID-19), адже значна кількість жінок опинилися сам на сам, 24/7 зі своїми кривдниками вдома.

Стамбульська конвенція визнана найвищим міжнародним стандартом у запобіганні та боротьбі з насильством щодо жінок та домашнім насильством. Конвенція спирається на системний підхід, у рамках якого зазначені явища розглядаються не як особисті проблеми особи або внутрішні конфлікти родини, а як порушення прав людини, відповідальність за реагування на які лежить у тому числі на соціальних інститутах та державах. Наявного національного законодавства в Україні недостатньо для комплексного попередження та боротьби з насильством щодо жінок.

Міжнародні та вітчизняні експерти й експертки, правозахисниці та правозахисники, громадські діячі та діячки неодноразово наполягали на тому, що цей документ має бути ратифікований та імплементований у національне законодавство та політичну платформу держави. Тим паче, що Європейський Парламент у Резолюції від 28 листопада 2019 року закликав держави-підписантки ратифікувати Стамбульську конвенцію.


Нещодавно сусідня держава — Республіка Молдова - ратифікувала даний документ. Натомість Україна, попри те, що стала однією із держав-авторок Конвенції та однією з перших підписала її, досі не здійснює жодних кроків для її ратифікації.

Ми, представниці та представники громадянського суспільства, маємо єдиний інструмент взаємодії з представниками влади щодо даного питання — підготовку петицій. Ми чекали два роки, але законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції так і не було внесено у порядок денний Верховної Ради України. Ми обурені цим фактом, тому нагадуємо ще раз про вимогу ратифікувати Стамбульську конвенцію проти насильства якомога швидше. Ми готові публікувати петиції кожні три місяці та збирати необхідну кількість підписів до тих пір, поки Стамбульська конвенція не буде ратифікована, а тисячі жінок, що постраждали від насильства, не буде почуто.

З огляду на вищевикладене, ми знову звертаємося до Президента України Зеленського Володимира Олександровича з вимогою виконати міжнародні зобов’язання щодо захисту прав людини та вжити всіх можливих заходів для ратифікації КОНВЕНЦІЇ РАДИ ЄВРОПИ ПРО ЗАПОБІГАННЯ НАСИЛЬСТВУ СТОСОВНО ЖІНОК І ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ ТА БОРОТЬБУ З ЦИМИ ЯВИЩАМИ.

А саме:


1. Внести законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції до Верховної Ради та сприяти включенню його до порядку денного.

2. Провести консультації з усіма політичними силами та партіями/фракціями у Верховній Раді України щодо роз’яснення положень Стамбульської конвенції та важливості її ратифікації.

3. Забезпечити максимально прозоре та незалежне голосування щодо ухвалення законопроєкту.


Громадська ініціатива «Марш жінок»
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Касіян Вероніка Андріївна
01 лютого 2022
2.
Дашко Наталія Володимирівна
01 лютого 2022
3.
Погоріла Людмила Володимирівна
01 лютого 2022
4.
Ванівська Ірина Ігорівна
01 лютого 2022
5.
Волков Олександр Руфович
01 лютого 2022
6.
Старовецька Христина Василівна
01 лютого 2022
7.
Баніт Ліана Степанівна
01 лютого 2022
8.
Фасольняк Світлана Павлівна
01 лютого 2022
9.
Бутрин Тарас Іванович
01 лютого 2022
10.
Кучеренко Данило Вікторович
01 лютого 2022
11.
Гнатишин Олена Юріївна
01 лютого 2022
12.
Бондар Наталія Володимирівна
01 лютого 2022
13.
Остапук Максим Анатолійович
01 лютого 2022
14.
Чашин Денис Вадимович
01 лютого 2022
15.
Мирон Олег Миколайович
01 лютого 2022
16.
Гасан Катерина Сергіївна
01 лютого 2022
17.
Солодовник Світлана Володимирівна
01 лютого 2022
18.
Щербакова Ольга Василівна
01 лютого 2022
19.
Мішагіна Надія Русланівна
01 лютого 2022
20.
Задніпрянна Анна Максимівна
01 лютого 2022
21.
Шебаліна Олена Олександрівна
01 лютого 2022
22.
Савка Оксана Василівна
01 лютого 2022
23.
Жарко Вікторія Олегівна
31 січня 2022
24.
Зінченко Дарина Миколаївна
31 січня 2022
25.
Фадєєв Максим Валерійович
31 січня 2022
26.
Маліна Ольга Володимирівна
31 січня 2022
27.
Добровольська Дар'я Володимирівна
31 січня 2022
28.
Білоус Оксана Володимирівна
31 січня 2022
29.
Попель Іванна Вікторівна
31 січня 2022
30.
Семирозум Христина Миколаївна
31 січня 2022
25571
голосів з 25000
необхідних
Успішно підтримано
Збір підписів завершено