№22/128050-еп

Захист прав боржників від незаконних виконавчих написів нотаріусів та процедура погашення боргу з ініціативи боржника

Автор (ініціатор): Єршов Олексій Сергійович
Дата оприлюднення: 29 листопада 2021
Спеціалісти юридичного маркетплейсу «Адвокат Народу», провівши аналіз звернень клієнтів, вкотре переконалися, що станом на сьогодні боржники незахищені у відносинах з кредиторами (МФО та Банківські установи) та не мають можливості (реального механізму) повернути борг на справедливих, встановлених законом умовах.

Короткий виклад матеріалу:
1. На сьогодні, всупереч вимог закону, нотаріуси при зверненні кредиторів вчиняють виконавчий напис нотаріуса на кредитному договорі (який повинен бути нотаріально завірений, що ніколи не робиться і не може бути зроблено, особливо при онлайн-кредитах). Цей виконавчий напис є підставою для відкриття виконавчого провадження. Виконавець накладає арешт на всі банківські рахунки, нерухомість та інше майно. «Скасування» через суд виконавчого напису нотаріуса не припиняє дію договору.
Потрібно зобов’язати виконавців відмовляти у відкритті виконавчого провадження на підставі виконавчого напису, що не був нотаріально завірений, або якщо строк позовної давності був пропущений.
2. Боржник може повернути борг тільки на умовах кредитора, що часто вимагає повернення на 300-1 000% більше, ніж тіло кредиту.
Потрібен механізм для врегулювання цього питання, щоб боржник міг ініціювати процедуру погашення заборгованості, а державні органи (Суд/НБУ/ інший державний орган) були в ролі медіатора та перевіряли законність вимог кредитора, встановлювали справедливий розмір заборгованості із врахуванням чинного законодавства.

Детальний виклад матеріалу:
Кількість виданих в Україні кредитів зростає рік від року: в 2019 році щомісяця в середньому видавалося 982,5 тис. кредитів, в 2020 року - 1 млн кредитів, а в 2021 році видається вже 1,2 млн. Також продовжує збільшуватися загальна сума невиплачених боргів за мікрокредитами - її зростання з початку року склало 6,5%. Борг українців перед мікрофінансовими організаціями складає більше 14,9 млрд грн. за простроченими кредитами.
Часто кредитор в обхід судового способу вирішення спору звертається до «ручного» приватного нотаріуса, що вчиняє незаконний виконавчий напис.
Згідно діючого в Україні законодавства, виконавчий напис нотаріуса застосовується виключно у безспірних випадках. Вчинення виконавчого напису на кредитному договорі можливе лише, якщо цей договір є нотаріально посвідченим!
Онлайн кредити (чи кредити видані в «офісах») в МФО, банках ніяким чином нотаріально не посвідчуються. Але, це не заважає нотаріусам вчиняти ці виконавчі написи (практично всі таки нотаріуси вже позбавлені за це свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, але ця практика ще активно використовується).
Саме тому, наша компанія «Адвокат Народу» активно практикує «скасування» — визнання таких виконавчих написів нотаріусів такими, що не підлягають виконанню — та, приблизно, у 99% випадків, суди активно їх скасовують.
Але про існування виконавчого напису людина дізнається, як правило, після арешту всіх банківських рахунків, в тому числі й зарплатних та соціальних!
Також фінансові установи намагаються стягнути «заборгованість», хоч і давно закінчився загальний (трирічний) строк для стягнення заборгованості як і в судовому порядку, так і для вчинення виконавчого напису. Не дивлячись на це, фінансові установи звертаються до приватних нотаріусів для стягнення такої «заборгованості» за вчинення виконавчого напису, та в подальшому, на підставі такого незаконного виконавчого напису, державним/приватним виконавцем здійснюються примусові дії, в тому числі і накладання арешту на всі без виключення банківські рахунки.
На сьогоднішній час, практично завжди борг перевищує на 300% - 1 000% від тіла кредиту. Проте відсутній механізм погашення боргу з ініціативи боржника - на адекватних умовах.
Якщо у людини є кредит - повернути вона може його тільки на умовах кредитора, що зазвичай містяться в особистому кабінеті боржника. Часто на практиці наша компанія «Адвокат Народу» стикається з наступним: за невиконання зобов’язань перед кредитором від 1 дня до одного місяця борг та відсотки вже перевищують 200-500% тіла кредиту.
Які ж є варіанти у боржника? Або платити величезні суми, або не платити та отримати виконавчий напис, арешт банківських рахунків, майна тощо. А зняти арешт можна тільки через суд. Проте для цього необхідний час, гроші та певна правова допомога. Але проблема з кредитом залишається, адже суд визнає таким, що не підлягає виконанню, ТІЛЬКИ виконавчий напис, а сама «заборгованість» залишається в дії.

Шляхи вирішення проблеми:
1. Запобігти новим незаконним виконавчим провадженням на підставі виконавчого напису за Договором, що не був нотаріально посвідчений.
Заборона державним чи приватним виконавцям на відкриття виконавчого провадження про стягнення коштів з боржника на підставі виконавчого напису нотаріуса, вчиненого на нотаріально не посвідченому договорі. Таким чином, якщо кредитний договір не був нотаріально посвідчений, виконавець повинен відмовити у відкритті виконавчого провадження. Для цього потрібно внести зміни в ЗУ «Про виконавче провадження» або подібні зміни в законодавство України, що прямо заборонить відкривати такі виконавчі провадження. Цей законопроєкт потрібно розробити та внести до ВРУ як невідкладний для запобігання новим незаконним виконавчим провадженням, через які українці необґрунтовано втрачають грошові кошти.
2. Заборонити державним та приватним виконавцям відкривати виконавчі провадження на основі кредитних договорів, якщо строк позовної давності минув (загальна позовна давність - три роки).
3. Створення механізму для врегулювання простроченої заборгованості з ініціативи боржника за допомогою державних органів.
Знову ж таки, черговий раз акцентуємо увагу, що часто українці переплачують від 300 до 1 000% від тіла кредиту, але саме тіло кредиту не зменшується. Саме тому, в таких випадках потрібно мати певний механізм врегулювання взаємовідносин між кредитором та боржником.

Необхідний результат прийняття цієї петиції та її реалізації:
1. Мільйони українців будуть захищені від незаконних методів кредиторів зі стягнення боргів. Виконавці будуть зобов’язані відмовляти у відкритті виконавчого провадження на основі виконавчих написів нотаріусів, що вчинені з порушенням вимог законодавства України.
2. Створений механізм з врегулювання заборгованості, наслідками якого буде захист Державою громадянина та надання можливості врегулювання спірної заборгованості за ініціативою будь-якою із сторін, в тому числі й боржника, на справедливих, законних умовах.

З повагою,
Юридичний маркетплейс «Адвокат Народу».
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Іванов Віктор Едуардович
21 січня 2022
2.
Присяжнюк Микола Васильович
19 січня 2022
3.
Медведчук Володимир Станіславович
16 січня 2022
4.
Рєзнік Юлія Миколаївна
10 січня 2022
5.
Александрова Людмила Вікторівна
07 січня 2022
6.
Єрмоленко Аліна Володимирівна
29 грудня 2021
7.
Любиш Анна Григорівна
29 грудня 2021
8.
Бобруйко Марія Олексіївна
27 грудня 2021
9.
Зайцев Петро Миколайович
25 грудня 2021
10.
Булигіна Анна Сергіївна
22 грудня 2021
11.
Білейчук Роман Васильович
20 грудня 2021
12.
Ковальова Аліна Володимирівна
16 грудня 2021
13.
Рекунчак Леонід Вікторович
07 грудня 2021
14.
Дейкун Яна Миколаївна
07 грудня 2021
15.
Даценко Василь Всеволодович
07 грудня 2021
16.
Шевель Юлія Владимирівна
06 грудня 2021
17.
Марієнко Андрій Володимирович
06 грудня 2021
18.
Янушкевич Ольга Сергіївна
06 грудня 2021
19.
Луговий Георгій Георгійович
05 грудня 2021
20.
Балеско Світлана Олексіївна
04 грудня 2021
21.
Божко Сергій Олегович
04 грудня 2021
22.
Макуха Дмитро Миколайович
04 грудня 2021
23.
Несміян Михайло Михайлович
04 грудня 2021
24.
Боршаєвська Наталя Олександрівна
03 грудня 2021
25.
Алексєєва Ірина Петрівна
03 грудня 2021
26.
Маргієва Євгенія Олександрівна
03 грудня 2021
27.
Хурсович Алла Олександрівна
03 грудня 2021
28.
Лучинець Андрій Йосипович
03 грудня 2021
29.
Дроздова Альона Олександрівна
03 грудня 2021
30.
Биков Ігор Михайлович
02 грудня 2021
103
голосів з 25000
необхідних
Статус: Триває збір підписів
Залишилося 39 днів
Для того, щоб підтримати петицію, необхідно авторизуватися.