№22/128050-еп

Захист прав боржників від незаконних виконавчих написів нотаріусів та процедура погашення боргу з ініціативи боржника

Автор (ініціатор): Єршов Олексій Сергійович
Дата оприлюднення: 29 листопада 2021
Спеціалісти юридичного маркетплейсу «Адвокат Народу», провівши аналіз звернень клієнтів, вкотре переконалися, що станом на сьогодні боржники незахищені у відносинах з кредиторами (МФО та Банківські установи) та не мають можливості (реального механізму) повернути борг на справедливих, встановлених законом умовах.

Короткий виклад матеріалу:
1. На сьогодні, всупереч вимог закону, нотаріуси при зверненні кредиторів вчиняють виконавчий напис нотаріуса на кредитному договорі (який повинен бути нотаріально завірений, що ніколи не робиться і не може бути зроблено, особливо при онлайн-кредитах). Цей виконавчий напис є підставою для відкриття виконавчого провадження. Виконавець накладає арешт на всі банківські рахунки, нерухомість та інше майно. «Скасування» через суд виконавчого напису нотаріуса не припиняє дію договору.
Потрібно зобов’язати виконавців відмовляти у відкритті виконавчого провадження на підставі виконавчого напису, що не був нотаріально завірений, або якщо строк позовної давності був пропущений.
2. Боржник може повернути борг тільки на умовах кредитора, що часто вимагає повернення на 300-1 000% більше, ніж тіло кредиту.
Потрібен механізм для врегулювання цього питання, щоб боржник міг ініціювати процедуру погашення заборгованості, а державні органи (Суд/НБУ/ інший державний орган) були в ролі медіатора та перевіряли законність вимог кредитора, встановлювали справедливий розмір заборгованості із врахуванням чинного законодавства.

Детальний виклад матеріалу:
Кількість виданих в Україні кредитів зростає рік від року: в 2019 році щомісяця в середньому видавалося 982,5 тис. кредитів, в 2020 року - 1 млн кредитів, а в 2021 році видається вже 1,2 млн. Також продовжує збільшуватися загальна сума невиплачених боргів за мікрокредитами - її зростання з початку року склало 6,5%. Борг українців перед мікрофінансовими організаціями складає більше 14,9 млрд грн. за простроченими кредитами.
Часто кредитор в обхід судового способу вирішення спору звертається до «ручного» приватного нотаріуса, що вчиняє незаконний виконавчий напис.
Згідно діючого в Україні законодавства, виконавчий напис нотаріуса застосовується виключно у безспірних випадках. Вчинення виконавчого напису на кредитному договорі можливе лише, якщо цей договір є нотаріально посвідченим!
Онлайн кредити (чи кредити видані в «офісах») в МФО, банках ніяким чином нотаріально не посвідчуються. Але, це не заважає нотаріусам вчиняти ці виконавчі написи (практично всі таки нотаріуси вже позбавлені за це свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, але ця практика ще активно використовується).
Саме тому, наша компанія «Адвокат Народу» активно практикує «скасування» — визнання таких виконавчих написів нотаріусів такими, що не підлягають виконанню — та, приблизно, у 99% випадків, суди активно їх скасовують.
Але про існування виконавчого напису людина дізнається, як правило, після арешту всіх банківських рахунків, в тому числі й зарплатних та соціальних!
Також фінансові установи намагаються стягнути «заборгованість», хоч і давно закінчився загальний (трирічний) строк для стягнення заборгованості як і в судовому порядку, так і для вчинення виконавчого напису. Не дивлячись на це, фінансові установи звертаються до приватних нотаріусів для стягнення такої «заборгованості» за вчинення виконавчого напису, та в подальшому, на підставі такого незаконного виконавчого напису, державним/приватним виконавцем здійснюються примусові дії, в тому числі і накладання арешту на всі без виключення банківські рахунки.
На сьогоднішній час, практично завжди борг перевищує на 300% - 1 000% від тіла кредиту. Проте відсутній механізм погашення боргу з ініціативи боржника - на адекватних умовах.
Якщо у людини є кредит - повернути вона може його тільки на умовах кредитора, що зазвичай містяться в особистому кабінеті боржника. Часто на практиці наша компанія «Адвокат Народу» стикається з наступним: за невиконання зобов’язань перед кредитором від 1 дня до одного місяця борг та відсотки вже перевищують 200-500% тіла кредиту.
Які ж є варіанти у боржника? Або платити величезні суми, або не платити та отримати виконавчий напис, арешт банківських рахунків, майна тощо. А зняти арешт можна тільки через суд. Проте для цього необхідний час, гроші та певна правова допомога. Але проблема з кредитом залишається, адже суд визнає таким, що не підлягає виконанню, ТІЛЬКИ виконавчий напис, а сама «заборгованість» залишається в дії.

Шляхи вирішення проблеми:
1. Запобігти новим незаконним виконавчим провадженням на підставі виконавчого напису за Договором, що не був нотаріально посвідчений.
Заборона державним чи приватним виконавцям на відкриття виконавчого провадження про стягнення коштів з боржника на підставі виконавчого напису нотаріуса, вчиненого на нотаріально не посвідченому договорі. Таким чином, якщо кредитний договір не був нотаріально посвідчений, виконавець повинен відмовити у відкритті виконавчого провадження. Для цього потрібно внести зміни в ЗУ «Про виконавче провадження» або подібні зміни в законодавство України, що прямо заборонить відкривати такі виконавчі провадження. Цей законопроєкт потрібно розробити та внести до ВРУ як невідкладний для запобігання новим незаконним виконавчим провадженням, через які українці необґрунтовано втрачають грошові кошти.
2. Заборонити державним та приватним виконавцям відкривати виконавчі провадження на основі кредитних договорів, якщо строк позовної давності минув (загальна позовна давність - три роки).
3. Створення механізму для врегулювання простроченої заборгованості з ініціативи боржника за допомогою державних органів.
Знову ж таки, черговий раз акцентуємо увагу, що часто українці переплачують від 300 до 1 000% від тіла кредиту, але саме тіло кредиту не зменшується. Саме тому, в таких випадках потрібно мати певний механізм врегулювання взаємовідносин між кредитором та боржником.

Необхідний результат прийняття цієї петиції та її реалізації:
1. Мільйони українців будуть захищені від незаконних методів кредиторів зі стягнення боргів. Виконавці будуть зобов’язані відмовляти у відкритті виконавчого провадження на основі виконавчих написів нотаріусів, що вчинені з порушенням вимог законодавства України.
2. Створений механізм з врегулювання заборгованості, наслідками якого буде захист Державою громадянина та надання можливості врегулювання спірної заборгованості за ініціативою будь-якою із сторін, в тому числі й боржника, на справедливих, законних умовах.

З повагою,
Юридичний маркетплейс «Адвокат Народу».
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Сотниченко Олег Васильович
28 лютого 2022
2.
Діденков Олександр Анатолійович
23 лютого 2022
3.
Пономарьова Аліна Миколаївна
20 лютого 2022
4.
Повар Олександр Миколайович
20 лютого 2022
5.
Ольховик Павло Олександрович
19 лютого 2022
6.
Яковлев Дмитро Ігоревич
17 лютого 2022
7.
Корольов Максим Віталійович
16 лютого 2022
8.
Дрюмов Дмитро Миколайович
13 лютого 2022
9.
Семикін Ігор Васильович
12 лютого 2022
10.
Басалов Андрій Євгенович
12 лютого 2022
11.
Присяжнюк Ольга Михайлівна
11 лютого 2022
12.
Гавриш Антоніна Василівна
11 лютого 2022
13.
Кондратюк Максим Вікторович
11 лютого 2022
14.
Латипова Єлизавета Вікторівна
11 лютого 2022
15.
Бойко Дар'я Олександрівна
11 лютого 2022
16.
Сириченко Аліна Вікторівна
11 лютого 2022
17.
Яцишин Вадим Петрович
11 лютого 2022
18.
Шапаренко Ганна В'ячеславівна
11 лютого 2022
19.
Вакалюк Андрій Васильович
11 лютого 2022
20.
Кулик Анна Анатоліївна
11 лютого 2022
21.
Висоцька Оксана Григорівна
11 лютого 2022
22.
Голінко Ольга Володимирівна
11 лютого 2022
23.
Ковбаса Анастасія Русланівна
11 лютого 2022
24.
Козир Микола Вікторович
11 лютого 2022
25.
Ратушна Валентина Іванівна
11 лютого 2022
26.
Пряхін Олександр Володимирович
11 лютого 2022
27.
Терещенко Денис Володимирович
11 лютого 2022
28.
Коцюба Броніслав Олександрович
11 лютого 2022
29.
Янчуков Олексій Дмитрович
11 лютого 2022
30.
Уварова Таїса Євгеніївна
11 лютого 2022
139
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено