Відповідь Президента України на електронну петицію № 22/130110-еп «Знущання над жінками! Не повинні усі жінки які мають спеціальність та/або професію бути військовозобов’язаними!!!», розміщену на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України 23 грудня 2021 року громадянкою Я.В.Рашевченко
Відповідно до статті 40 Конституції України та статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» мною розглянуто електронну петицію № 22/130110-еп «Знущання над жінками! Не повинні усі жінки які мають спеціальність та/або професію бути військовозобов’язаними!!!», ініційовану громадянкою Рашевченко Яною В’ячеславівною, яку підтримали понад 37 тисяч громадян.
За результатами розгляду порушених у петиції питань зазначаю таке.
Загальний порядок військового обліку ґрунтується на чітких конституційних засадах. Зокрема, відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності держави є справою всього Українського народу. Також згідно зі статтею 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками статі.
На виконання зазначених конституційних норм Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» було визначено, що жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військовообліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних; жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час; у мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом) (частини 11, 12 статті 1 Закону).
Проте суспільний резонанс, який знайшов своє відображення, зокрема, і в поданій електронній петиції, був викликаний не стільки тим, що передбачено Конституцією України та Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», скільки невдалою реалізацією цих норм, а саме недостатньо обґрунтованим новим переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідною військово-обліковою спеціальністю, згідно із яким жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, а також відсутністю чітко визначеної процедури постановки на військовий облік жінок.
Ураховуючи велику суспільну увагу до порушеної в петиції проблематики та зважаючи на те, що її врегулювання законодавством України 2 покладено на оборонне відомство, я звернувся до Міністра оборони України О.Резнікова з проханням невідкладно і комплексно опрацювати порушене у петиції питання, приділивши особливу увагу вирішенню таких питань, зокрема:
суттєвому уточненню (скороченню) переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідною військово-обліковою спеціальністю, згідно із яким жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, з урахуванням реальних потреб оборони держави;
впровадженню сучасних цифрових технологій у процедури постановки на військовий облік з метою уникнення обов’язкової особистої присутності жінок під час постановки на облік у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки;
врегулюванню питання порядку проходження медичного огляду під час постановки на військовий облік жінок;
застосуванню виважених підходів щодо адміністративної відповідальності за несвоєчасну постановку на військовий облік військовозобов’язаних жінок до завершення процесу остаточного врегулювання згаданої процедури.
В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Відмінити наказ Міністерства оборони України від 11.10.2021 № 313!!!
Користуватися лише переліком лише тих спеціальностей, що визначені ПКМУ № 711 від 14.10.1994.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» від 30.03.2021 № 1357-ІХ№ 1357-ІХ (далі — Закон № 1357) та
ч.11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII
"розширили"
Перелік спеціальностей та/або професій,споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних (Наказ Міністерства оборони України від 11.10.2021 № 313).
Начебто змінився лише Перелік, але згідно нього МАЙЖЕ УСІ жінки нашої держави повинні бути військовозобов'язаними.
Це неподобство!!!
Жодного суспільного обговорення.
Жодних підготовчих заходів.
Жодного перехідного періоду та роз'яснень щодо механізму реалізації.