Офіційно в Україні – більше 400 000 ветеранів АТО/ ООС*. Їхня реінтеграція після повернення додому – питання, що на часі. Зокрема важлива соціально-психологічна адаптація ветеранів, яка включає допомогу в попередженні розвитку ПТСР. Нині її надають проєкти громадських організацій та державні ініціативи, проте цим адаптація ветеранів не обмежується і обмежитися не може. Окрім цього, ветерани потребують розуміння та підтримки від суспільства, якої наразі не мають.
Цю тезу яскраво підсвітило святкування нового 2022-го року – із яскравими та гучними салютами, феєрверками та петардами. Для більшості українців це – атрибути свята, проте для ветеранів – потужні тригери, які змушують знову й знову переживати болісні спогади, що їх вони отримали під час війни. За цих умов повноцінна психологічна адаптація ветеранів – абсолютно неможлива місія. Саме тому прошу законодавчо заборонити використовувати піротехніку в нашій країні.
Додаткових мотивацій для прийняття цього рішення – безліч. Насамперед, ПТСР можуть мати й внутрішньо переміщені особи, яких в Україні, відповідно до статистики Мінсоцполітики, 1 млн 470 тисяч 234. Для багатьох із них піротехнічні забавки – теж про травмуючі флешбеки. Крім того, піротехніка має токсичний склад і забруднює повітря, що доводять наукові дослідження**. Врешті, піротехніка – причина травм і смертей людей та тварин, що підтверджує статистика ДСНС.
*Довга тінь Донбасу. Реінтеграція ветеранів та зміцнення суспільної єдності в Україні. Дослідження Global Public Policy Institute (Берлін) за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні
**Effect of fireworks events on urban background trace metal aerosol concentrations: Is the cocktail worth the show? Journal of Hazardous Materials, 2010.