Шановний пане Президенте!
20 травня 2021 року Верховною Радою України прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права» (законопроект № 2689 від 27.12.2019), яким запроваджується належна відповідальність за злочини проти людяності та воєнні злочини, вчинені на окупованих територіях.
Закон спрямований на забезпечення повноти імплементації положень міжнародного кримінального і гуманітарного права щодо кримінально-правового переслідування за міжнародні злочини (геноциду, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини), а також забезпечення виконання міжнародних зобов'язань щодо запобігання юридичній та фактичній безкарності за вчинення таких злочинів.
Положення Закону передбачають запровадження принципу універсальної юрисдикції щодо злочинів агресії, геноциду, злочинів проти людяності та військових злочинів. Прийняття Закону стало поворотним моментом для того, щоб потерпілі, які звертаються до правоохоронних органів України та приїжджають з окупованих територій, отримали та реалізували право на справедливий суд.
Конституція України зобов’язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).
Зі змісту статті 94 Конституції України слідує, що після ухвалення Закону парламентом його підписує Голова Верховної Ради України і невідкладно направляє його Президентові України (частина перша). Президент України протягом п'ятнадцяти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду. У разі якщо Президент України протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений (частина друга та третя).
Закон про воєнні злочини був направлений Президенту України на підпис ще 07 червня 2021 року, проте до цих пір залишається не підписаний главою держави.
Правозахисні організації такі, як, зокрема, ГО “КримSOS”, Кримська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Медійна ініціатива за права людини, Центр прав людини ZMINA, ЦГП “Альменда” неодноразово у своїх відкритих зверненнях звертались до Вас, Володимире Олександровичу, з проханням виконати свої конституційні повноваження та підписати Закон, який дозволить покарати винних у збройній агресії.
Закликаю Вас, пане Президенте, в відповідності до Конституції України підписати Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права» (законопроект № 2689 від 27.12.2019), яким встановлюється відповідальність за злочини проти людяності та воєнні злочини, вчинені на окупованих територіях.