Президенту України
Зеленському В.О.
Шановний Володимире Олександровичу!
Пасічники України очікують від Вас, як гаранта Конституції України, і від влади вцілому дієвих і конкретних дій спрямованих на виконання Закону України «Про бджільництво», Указу Президента України №104/2021 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року "Про заходи щодо підвищення рівня хімічної безпеки на території України"” від 19.03.2021 з питань захисту бджіл та розвитку бджільництва, захисту населення від безконтрольного обігу вкрай небезпечних пестицидів та їх застосування.
Розглянувши комплекс питань, пов'язаних із викликами та загрозами національній безпеці України у сфері забезпечення хімічної безпеки на території України, беручи до уваги високий рівень ризиків для природних екосистем та здоров'я населення внаслідок негативного впливу небезпечних хімічних речовин через недостатню досконалість нормативно-правового та організаційного забезпечення систем управління хімічною безпекою та поводження з хімічними речовинами, Рада національної безпеки і оборони України 19 березня 2021 року прийняла РІШЕННЯ «Про заходи щодо підвищення рівня хімічної безпеки на території України», яке наразі ігнорується представниками влади, ОМС, аграріями.
Уряд ще 18 серпня 2021 р. (постанова КМУ від № 879) створив міжвідомчу робочу групу з питань управління хімічною безпекою та поводження з хімічними речовинами, затвердив положення про неї та її склад, але вона бездіє.
На сьогоднішній день пасічники України, як і раніше мають серйозну проблему, яка Урядом не вирішується вже роками, – масовою загибеллю бджолосімей внаслідок широкого використання в сільському господарстві пестицидів - токсичних речовин вкрай небезпечних для бджіл.
Тільки в 2018 році в Україні загинуло близько 45 тис. бджолосімей (а це понад
1,5 млрд. бджіл) і кількість їх втрат зростає з року в рік з геометричною прогресією.
Відповідно до наукових досліджень хімічний токсикоз (отруєння бджіл пестицидами) часто проявляється непередбачено, комахи гинуть без явних клінічних ознак. Переважно це співпадає із проведенням хімічних обробок сільськогосподарських культур засобами захисту рослин чи агрохімікатами. Доведено, що в 95% випадках хімічний токсикоз комах-запилювачів викликають інсектициди, в 4% – гербіциди і 1% припадає на інші отрутохімікати, які вносяться аграріями в період цвітіння рослин без належного інформування пасічників. Хімікати проникають в організм бджіл з кормом, водою, при безпосередньому контакті та фумігації.
Використання незареєстрованих або вкрай небезпечних пестицидів, у т.ч. обіг яких заборонено або обмежено в Європі, нехтування аграріями вимог законодавства України несуть загрозу не лише бджолам, але й для населення та екосистеми. Весь тягар з оплати за лабораторні дослідження загиблих бджіл, продуктів бджільництва, ґрунту, зеленої маси рослин на наявність в них діючих речовин застосованих аграріями пестицидів – як був, так і залишається на плечах власника пасіки, а це тисячі і десятки тисяч гривень, яких у більшості випадків пасічники і не мають, а також обмежена кількість (2-3) державних лабораторій, акредитованих для таких робіт. І це є неприпустимим, бо в більшості випадків застосування аграріями пестицидів стається внаслідок порушення вимог чинного законодавства України, дотримання якого мають контролювати правоохоронні (Національна поліція, лісагенство та інші) та контролюючі (Держпродспоживслужба) органи, а не пасічники. І якщо держава допустила безконтрольне застосування пестицидів, то і має:
- відшкодовувати пасічнику витрати на лаб.дослідження щодо встановлення причин загибелі бджіл,
- притягувати винних осіб до адміністративної (ст.83 КУпАП) та кримінальної (ст. 247 КК України – шкода понад 311 тис.грн. цього року) відповідальності,
- в регресному порядку стягувати такі витрати держави з винних осіб, але не має цього робити пасічник (наразі пасічники залишені на одинці зі своїми проблемами, посадовці або не хочуть працювати або не знають, що робити). Відповідний проект Постанови КМУ про внесення змін до постанови КМУ №478 від 15.08.1992 щодо покриття державою витрат на лаб.дослідження хімічного токсикозу (отруєння бджіл пестицидами) - напрацьовано Спілкою пасічників України, яку і пропонуємо прийняти у стислі строки (див. додаток 2). Нажаль, діюча Постанова КМУ №478 від 15.08.1992 включає проведення лаб.досліджень за рахунок держави лише щодо тварин, які мають паразитарні або інфекційні захворювання, у т.ч. при їх масовій загибелі, але хімічне отруєння не відноситься до таких захворювань і це окремо не внесено до цього переліку і не закріплено у цій Постанові Уряду, що необхідно невідкладно виправити і нарешті зняти цей непосильний тягар-перешкоду з власників пасік.
Звертаємо Вашу увагу на те, що інституціями ЄС вже встановлено заборону (або обмеження) на використання окремих небезпечних пестицидів (насамперед, неоникотиноїдної групи), які, з великою ймовірністю, зі складів ЄС перемістилися на територію України або ще будуть переміщені, де заборона їх використання наразі відсутня, а тому наслідки будуть непередбачуваними і ніхто ніякої відповідальності за це не несе.
Навіщо труїти власний народ і знищувати екосистему України? Заради чого?
Вимагаємо заборонити з 01 квітня 2022 року ввезення на митну територію України та використання в Україні вкрай небезпечних пестицидів (як іноземного виробництва, так і вітчизняного при його реекспорті): атразин, ацетохлор, гліфосат, імідаклоприд, клотіанідин, тіаметоксам (ПОЛОЖЕННЯ КОМІСІЇ (ЄС) 2018/783, 2018/784, 2018/785 від 29 травня 2018 року про внесення змін до Регламенту (ЄС) № 540/2011 щодо умов схвалення діючої речовини) та всі їхні препаративні форми, з подальшим включенням їх до Переліку пестицидів, заборонених до використання в Україні, а також скасувати їхню державну реєстрацію. А Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерству аграрної політики та продовольства України і Національній академії аграрних наук України доручити: проаналізувати у 6-місячний строк дані щодо стану безпечності інших пестицидів, їх вплив на виробництво та обіг органічної продукції (сировини) згідно з Переліком, що додається до проекту Постанови (додаток 1), а також вивчити питання щодо їх заміни на такі, що мають найнижчу класність небезпеки, у т.ч. для бджіл, і в разі виявлення обґрунтованих підстав вважати їх небезпечними - вжити невідкладних заходів, що визначені у п. 1 проекту цієї Постанови. Відповідний проект Постанови КМУ (новий документ) напрацьовано Спілкою пасічників України, яку і пропонуємо прийняти у стислі строки (див. додаток 1).
Також перешкоджає розвитку галузі і наявність прямої заборони пересилання у поштових відправленнях бджіл у п. 32 Правил надання послуг поштового зв’язку, затверджених відповідною постановою КМУ від 05.03.2009 за №270. Спілка пасічників України розробила проект відповідної постанови КМУ про внесення в неї змін та доповнити п.32 Правил після слова «тварин»: «крім бджіл, яких поміщено у спеціальну тару (ящики, туби та інші)» (див. додаток 3).
Пасічники України, будучи непочутими ще 05.10.2018 попередньою владою і обурені ігноруванням посадовцями їх вимог та звернень, провели повторно 11.04.2019 під стінами Кабінету Міністрів України мирне зібрання, мітинг (без політичних гасел), а саме члени Спілки пасічників України та інші бджолярі України, та вимагали дієвого захисту бджіл і населення, насамперед щодо попередження масових отруєнь бджіл і заборони ввезення та обігу на території України вкрай небезпечних для бджіл (і людей) окремих пестицидів, у т.ч. заборонений або обмежених у використанні в Європі, та належного контролю їх використання або їх заборони. Нами направлено як попередньому Уряду, так і Вам низку звернень з цих питань і питань неналежного їх розгляду, запропоновано проекти документів для вирішення цих проблем, але нас ніхто не чує. Якщо і надалі таке буде ставлення – пасічники готові до нових акцій протесту, але для чого тоді Уряд.
Дані вимоги (наміри) позитивно сприймаються та повно підтримуються не лише у пасічницькому середовищі, але і в суспільстві, оскільки такі кроки призведуть не лише до збереження бджіл України, але й позитивно позначаться на збереженні навколишнього середовища, покращанні та захисту здоров’я людей та екологічної ситуації в державі в цілому.
З урахуванням викладеного Спілкою пасічників України з метою сприяння виконавчій владі оперативно відреагувати та вжиття заходів для вирішення вказаних вимог пасічників розроблено проекти відповідних постанов Кабінету Міністрів України, які додаються, у т.ч. «Про заборону ввезення на митну територію України та використання в Україні окремих небезпечних пестицидів» (див. додаток 1), про внесення змін в Постанову КМУ №478 від 15.08.1992 (див. додаток 2) та Постанову КМУ №270 від 05.03.2009 (див. додаток 3).
Нагальним є також прийняття Урядом Національної програми захисту бджіл та розвитку бджільництва на 2023-2027 роки (як це є в Польщі, Румінії та інш). Україна є медовою країною, найбільшим експортером меду як в Європі (перше місце), так і в світі (3-4 місця), але належної підтримки галузь нажаль немає. У 2020 році вперше за 30 років пасічники отримали дотацію на бджолосім’ї, але вже у 2021 році держава замість 200 грн. на одну бджолосім’ю спромоглася виплатити лише по 109 грн., що викликає недовіру до влади і недотримання тих правил, яка сама ж і встановила (п.7 Порядку, затвердженого постановою КМУ №107 від 2018 року).
У зв’язку з викладеним, вимагаємо і пропонуємо Вам:
- повідомити нас, які конкретні заходи вжито Урядом для реалізації Указу Президента України №104/2021 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року "Про заходи щодо підвищення рівня хімічної безпеки на території України"” від 19.03.2021 (зокрема пп.1 п.2, пп. 3 п.2 та пп.1 п. 4 Рішення РНБО) щодо захисту бджіл та розвитку бджільництва, посилення контролю за обігом пестицидів. Ми їх не бачимо.
- повідомити нас: чому упродовж 6 місяців бездіє міжвідомча робоча група з питань управління хімічною безпекою та поводження з хімічними речовинами, яку створено Урядом ще 18 серпня 2021 р.? Які конкретні пропозиції нею напрацьовані? Чи здійснює вона оперативно координацію дій державних органів щодо формування та реалізації державної політики у сфері хімічної безпеки щодо мінімізації ризиків для населення і довкілля, які виникають під час виробництва, транспортування, зберігання, використання або утилізації хімічної продукції (пестицидів), вивчення проблемних питань, пов’язаних з реалізацією державної політики у цій сфері, а також сприяння забезпеченню координації дій органів виконавчої влади мінімізації ризиків для населення і довкілля, у т.ч. для бджіл? Ми цього не спостерігаємо.
- використати підготовлені Спілкою пасічників України проекти постанов Кабінету Міністрів України та прийняти їх, які дійсно вплинуть на захист бджіл та розвиток бджільництва, і це можливо зробити ще до початку весняно-польових робіт в цьому році (див. додатки 1,2,3), та заборонити з 01 квітня 2022 року ввезення на митну територію України та використання в Україні вкрай небезпечних пестицидів (як іноземного виробництва, так і вітчизняного при його реекспорті): атразин, ацетохлор, гліфосат, імідаклоприд, клотіанідин, тіаметоксам та всі їхні препаративні форми, з подальшим включенням їх до Переліку пестицидів, заборонених до використання в Україні, а також скасувати їхню державну реєстрацію, інш..
- надати доручення Уряду розробити і затвердити до 01.08.2022 Національну програму захисту бджіл та розвитку бджільництва на 2023-2027 роки, та спільно з Комітетом з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України винайти можливість на її щорічне фінансування та додаткової виплати у 2022 році власникам пасік частини недоотриманої ними у 2021 році дотації на бджолосім"ї.
- надати відповідь на всі поставлені питання, вжити невідкладних і дієвих заходів щодо захисту бджіл, прав пасічників і громадян України.
З аналогічним письмовим зверненням Спілка 11.02.2022 звернулася до Голови Уряду та надала наступні проекти постанов:
-проект постанови Кабінету Міністрів України (новий документ) «Про заборону ввезення на митну територію України та використання в Україні окремих небезпечних пестицидів» з додатком 1 на 3 арк.;
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від ____________ 2022 р. № ____
Київ
Про заборону ввезення на митну територію України та використання в Україні окремих небезпечних пестицидів
У зв’язку з введенням низки заборон на використання деяких пестицидів в ЄС, а також з надходженням нових, раніше невідомих, даних про небезпеку окремих пестицидів, які становлять небезпеку для людей, бджіл та екологічного стану в цілому, з метою захисту населення і навколишнього середовища України, керуючись Законами України «Про пестициди та агрохіміками», «Про бджільництво» та іншми, Указом Президента України №104/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2021 року «Про заходи щодо підвищення рівня хімічної безпеки на території України»» від 19.03.2021, Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Заборонити з 01 квітня 2022 року ввезення на митну територію України та використання в Україні вкрай небезпечних пестицидів
(як іноземного виробництва, так і вітчизняного при його реекспорті): атразин, ацетохлор, гліфосат, імідаклоприд, клотіанідин, тіаметоксам та всі їхні препаративні форми, з подальшим включенням їх до Переліку пестицидів, заборонених до використання в Україні, а також скасувати їхню державну реєстрацію.
2. Ця постанова набирає чинності з моменту її опублікування.
3. Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерству аграрної політики та продовольства України і Національній академії аграрних наук України: проаналізувати у 6-місячний строк дані щодо стану безпечності інших пестицидів, їх вплив на виробництво та обіг органічної продукції (сировини) згідно з Переліком, що додається (додаток 1), а також вивчити питання щодо їх заміни на такі, що мають найнижчу класність небезпеки, у т.ч. для бджіл, і в разі виявлення обґрунтованих підстав вважати їх небезпечними - вжити невідкладних заходів, що визначені у п. 1 цієї Постанови.
4. Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, Державній митній службі України вжити невідкладних скоординованих дієвих заходів до виконання цієї постанови.
5. Державній службі України безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Державній екологічній інспекції України: акредитувати лабораторії на проведення досліджень пестицидів, котрі зареєстровані в Україні, а у подальшому не допускати реєстрацію пестицидів у разі відсутності затвердженої методики їх лабораторної ідентифікації, попередніх досліджень на їх безпечність для людей і тварин, у т.ч. бджіл (за необхідності підготувати відповідні пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів України).
Прем'єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ
Інд.
-проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін в Постанову Кабінету Міністрів України «Про перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних, радіологічних та інших ветеринарно-санітарних заходів, що проводяться органами державної ветеринарної медицини за рахунок відповідних бюджетних та інших коштів» №478 від 15.08.1992» на 1 арк.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від ___ ___________ 2022 р. № ____
Київ
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України
від 15 серпня 1992 року №478
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 15 серпня 1992 р. №478 «Про перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних, радіологічних та інших ветеринарно-санітарних заходів, що проводяться органами державної ветеринарної медицини за рахунок відповідних бюджетних та інших коштів» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ №1836 (1836-98-п) від 19.11.98, № 179 (179-2001-п) від 28.02.2001, №478 (478-2004-п) від 14.04.2004, №853 (853-2011-п) від 10.08.2011, №1348 (1348-2011-п) від 28.12.2011, № 551
(551-2015-п) від 05.08.2015), зміни, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності з 01 квітня 2022 року.
Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ
Інд.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від _____________ 2022 р. № ___
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 15 серпня 1992 р. №478
1. У постанові Кабінету Міністрів України від 15 серпня 1992 р. №478:
1) у першому абзаці п. 1 після слів «при інфекційних і паразитарних захворюваннях тварин» доповнити словами «а також отруєнні (хімічному токсикозі, у т.ч. пестицидами)» ;
2) у другому абзаці п. 1 після слів «загибелі тварин» доповнити словами “, у т.ч. бджіл”.
2. Назву Переліку (додаток №3) викласти у новій редакції: «ПЕРЕЛІК лабораторно-діагностичних досліджень при інфекційних та паразитарних захворюваннях тварин, а також отруєнні (хімічному токсикозі, у т.ч. пестицидами), що проводяться за рахунок коштів державного бюджету, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів» та доповнити його новим Розділом «7. Хіміко-токсикологічні» наступного змісту: «Хімічний токсикоз (отруєння пестицидами)».
-проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін в Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» №270 від 05.03.2009» на 1 арк.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від ___ ___________ 2022 р. № ____
Київ
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України
від 05 березня 2009 року №270
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270 «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 929 від 12.10.2010, №849 від 10.08.2011, №1125 від 02.11.2011, №182 від 07.03.2012, №613 від 11.07.2012, №233 від 08.04.2013, №576 від 30.10.2014, №51 від 03.02.2016, №437 від 13.07.2016, №687 від 29.08.2018, №1107 від 18.12.2018, №1149
від 27.12.2019, №67 від 26.01.2022), зміни, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності з 01 квітня 2022 року.
Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ
Інд.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від _____________ 2022 р. № ___
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України
від 05 березня 2009 року №270
1. У Правилах надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270:
1) в абзаці п’ятому п.32 після слова «тварин» доповнити словами:«крім бджіл, яких поміщено у спеціальну тару (ящики, туби та інші)».
З глибокою повагою і готовністю до плідної співпраці
Віце-Президент
ГС «ВГО «Спілка Пасічників України»» Сергій ГРИНЬОВ
тел. 067-915-58-83