Відповідь Президента України
на електронну петицію № 22/001365-еп
"Дельта Банк. Ліквідація системно важливого банку
- ліквідація довіри до банківської системи і влади",
розміщену на веб-сайті Офіційного інтернет
- представництва Президента України
01.09.2015 Бадалісом Романом Віталійовичем
Відповідно до статті 40 Конституції України та статті 231 Закону України «Про звернення громадян» мною розглянуто розміщену на веб-сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України електронну петицію стосовно ситуації, що склалася навколо АТ «Дельта Банк», яку підписали понад 28 тисяч громадян.
Поділяючи стурбованість громадськості щодо порушеної проблеми, хочу зазначити, що на сьогодні вже зроблені перші кроки в процесі реформування банківської системи, законодавство якої й надалі буде вдосконалюватися відповідно до міжнародних стандартів. Головним пріоритетом у питанні реформування банківського сектору є створення належних умов для його розвитку, підвищення рівня довіри споживачів до цього сектору та забезпечення балансу інтересів і відповідальності кредиторів та позичальників банківських установ, посилення відповідальності акціонерів банків.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено орган, на який покладаються повноваження з виведення неплатоспроможних банків з ринку, – Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд).
Стаття 3 вказаного Закону України визначає правовий статус Фонду, відповідно до якої органи державної влади та Національний банк України не мають права втручатися у діяльність Фонду щодо реалізації законодавчо закріплених за ним функцій і повноважень.
Крім того, цей Закон України гарантує кожному вкладнику відшкодування за його вкладом у розмірі вкладу, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами (200 тисяч гривень), незалежно від кількості вкладів.
Водночас Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку», який Верховна Рада України прийняла 16 липня поточного року, було удосконалено правові умови для захисту прав вкладників, підвищено інституційну спроможність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, скорочено строки для початку отримання вкладниками їх коштів.
Також цим Законом започатковується модель консолідованого офісу, що дасть змогу Фонду ефективніше здійснювати управління активами неплатоспроможних банків з метою задоволення більшої кількості вкладників та кредиторів таких банків.
Слід зауважити, що законодавчі норми, які стосуються гарантованих державою виплат вкладникам, обов'язково підкріплюються значними фінансовими ресурсами у вигляді кредитів від Національного банку України та Уряду України.
З урахуванням поточної ситуації, що склалася навколо АТ «Дельта Банк», та зважаючи на відсутність кваліфікованого інвестора для вказаного банку, 2 жовтня 2015 року Національний банк України за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ухвалив рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію цього неплатоспроможного банку.
У таких умовах є дуже важливим проведення відкритої і справедливої ліквідаційної процедури АТ «Дельта Банк», під час якої мають бути максимально враховані державні інтереси, а також інтереси клієнтів цього банку.
У зв'язку з цим я звернувся до:
директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб К.Ворушиліна з проханням забезпечити прозорий та справедливий механізм реалізації активів АТ «Дельта Банк» із залученням громадськості – вкладників цього банку, а також ефективне виконання уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб функцій ліквідатора, у тому числі шляхом неупередженого виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій акціонерів і працівників банку (або інших осіб стосовно банку), та своєчасне звернення до відповідних інстанцій;
Генерального прокурора України В.Шокіна з проханням взяти під особистий контроль розслідування кримінальних проваджень, пов'язаних з неплатоспроможністю і ліквідацією АТ «Дельта Банк».
П.ПОРОШЕНКО
Шановний, пане Президенте,
В черговий раз, ми, громадяни України та вкладники Дельта Банку, звертаємось до Вас як гаранта конституційних прав та свобод, з вимогою втрутитись в ситуацію з умисним банкрутством Дельта Банку та крадіжкою грошових збережень десятки тисяч українських сімей.
Ситуація, в якій опинились вкладники Дельта Банку, - пряма відповідальність держави. Факти виведення коштів вкладників та сум рефінансування НБУ акціонером та менеджментом банку на закордонні рахунки під пильним «наглядом» регулятора відомі вже не лише вкладникам, Генеральній прокуратурі України, але й широкому загалу. Результат масштабної корупції на найвищому рівні? Очевидно, що так.
Не дивлячись на офіційні повідомлення Національного Банку України щодо покриття Фондом гарантування 94% вкладників Дельта Банку, офіційні дані свідчать, що Фондом покривається лише близько 50% всіх вкладів фізичних осіб. Решта 50% вкладів, що складає більше 15 млрд.грн., у громадян просто вкрали і вони змушені змиритися з цим? Забути про своє здоров’я, виховання своїх дітей та задоволення своїх життєвих потреб? Очевидно, що ні.
Аналіз причин краху системного банку вказує на допущену владою помилку. За вже більше 6 місяців поневірянь по владним кабінетах та акцій протесту вкладники не дочекались жодних ефективних кроків чиновників по врятуванню вкладів. Таким чином, вкладники змушені були розробити власну компромісну пропозицію щодо виходу із ситуації – передання вкладів на приймаючий чи перехідний банк із їх заморожуванням на розумний строк. Пропозиція вкладників вже довгий час лежить на столі, як в Національному банку України, так і в Адміністрації Президента. Влада зобов’язана виправляти свою помилку? Очевидно, що так.
Країна, яка визначила свій європейський шлях розвитку та впровадження демократичних цінностей, зобов’язана бути прикладом для інших країн. Але чомусь інші країни, такі як Білорусь та Казахстан, показують приклад Україні вирішення подібних ситуацій.
На жаль, за цей час об’єднання вкладників «За націоналізацію Дельта Банку» лишилось через самогубство та втрату здоров’я більше десяти осіб. Не витримали, зневірились. Зупиніть це! Нам важливо зберегти життя кожного.
Пане Президенте, настав час виправдовувати наданий мандат довіри та виконувати суспільний договір, укладений з Вами.
Pacta sunt servanda.
1.
Кобець Юрій Валерійович
24 вересня 2015
2.
Костенко Олександр Миколайович
24 вересня 2015
3.
Рощина Сергій Олександрович
24 вересня 2015
4.
Білоштан Андрій Іванович
24 вересня 2015
5.
Сажок Євгеній Васильович
24 вересня 2015
6.
Бизов Денис Володимирович
24 вересня 2015
7.
Колотій Валентин Петрович
24 вересня 2015
8.
Труш Артем Олександрович
24 вересня 2015
9.
Костарєв Тарас Ігорович
24 вересня 2015
10.
Сидорович Дмитро Миронович
24 вересня 2015
11.
Сажок Оксана Володимирівна
24 вересня 2015
12.
Білобров Михайло Миколайович
24 вересня 2015
13.
Крюковський Олександр Ігорович
24 вересня 2015
14.
Попова Тетяна Волоимирівна
24 вересня 2015
15.
Шевчук Станислав Александрович
24 вересня 2015
16.
Ємельянова Анна Петрівна
24 вересня 2015
17.
Балабан Наталя Олексіївна
24 вересня 2015
18.
Кочеров Павло Геннадійович
24 вересня 2015
19.
Беца Роман Володимирович
24 вересня 2015
20.
Винецкий Владимир Рудольфович
24 вересня 2015
21.
Поліщук Ольга Юріївна
24 вересня 2015
22.
Воронкевич Василь Степанович
24 вересня 2015
23.
Попазова Ірина Олександрівна
24 вересня 2015
24.
Казаков Вадим Костянтинович
24 вересня 2015
25.
Циндра Ганна Геннадіївна
24 вересня 2015
26.
Коротова Яна Станіславівна
24 вересня 2015
27.
Єдакова Дар'я В'ячеславівна
24 вересня 2015
28.
Шаплавський Валентин Валерійович
24 вересня 2015
29.
Глотов Владислав Ігорович
24 вересня 2015
30.
Сапальова Оксана Леонідівна
24 вересня 2015