24 лютого 2022 року, в результаті нападу Росії на Україну, указом президента України № 64/2022 було оголошено воєнний стан. Того ж дня Державна прикордонна служба України повідомила, що у зв’язку із введенням воєнного стану забороняється виїзд за кордон громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Наступного дня, 25 лютого, Державною прикордонною службою України у дописі на офіційній сторінці у Facebook було надано перелік громадян, які можуть перетнути кордон навіть якщо вони є чоловіками віком від 18 до 60 років. Посилання на законодавство при цьому не робилось.
Виключення стосуються осіб, які мають: 1) посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік, або 2) висновок військово-лікарської комісії про непридатність.
Крім того обмеження не стосуються осіб: 1) на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, або 2) які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років, або 3) на утриманні яких є дитина з інвалідністю.
А також тих, хто є: 1) усиновителем 2) опікуном, або 3) чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Адміністрацією Державної прикордонної служби України було оприлюднено документ 23-6081/0/6-22, в якому надавався вищезазначений перелік з посиланням на ст. 23 закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. У даній статті надається перелік громадян, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, а отже саме це є причиною надання окремим громадянам дозволу на виїзд. Проте здобувачам вищої освіти денної форми навчання, які за тією ж статтею не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, наразі не дозволяють залишити країну.
За ст. 23 закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
Державною прикордонною службою України не було надано пояснень щодо того, з якої причини вона зробила виключення лише для окремих категорій громадян, зазначених у ст. 23, а не для всіх. Слід зазначити, що укази президента України та Державної прикордонної служби України є підзаконними нормативно-правовими актами, а тому не можуть суперечити закону. При цьому закон “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” досі залишається в силі, як і стаття 23 цього закону, а тому державні органи зобов’язані їх виконувати. Прикордонна служба не має права ігнорувати закон на користь власного указу або указу президента.
Отже, за законодавством України здобувачі вищої освіти не підлягають мобілізації. До того ж, більшість з них не підлягають також призову на строкову службу, оскільки мають відстрочку у зв’язку з навчанням на денній формі. Таким чином, немає законних підстав для примусового залучення здобувачів вищої освіти до бойових дій або строкової служби. З огляду на це, залишається неясним мотив заборони виїзду даної категорії громадян за кордон.
Оскільки недобровільне залучення здобувачів вищої освіти до бойових дій або строкової служби є незаконним, дозвіл їх виїзду за кордон не вплине негативно на стан армії. Ті, хто добровільно прагне вступити до лав ЗСУ, зможуть зробити це незалежно від того, чи мають вони можливість залишити країну. Ті ж, хто не має бажання брати участь у війні, не будуть цього робити незалежно від того, чи вони перебувають в Україні або за кордоном. Також на даний момент Україна не відчуває нестачу військовослужбовців, тому немає потреби залучення здобувачів вищої освіти, переважна більшість яких є непідготовленими, бо не мають бойового досвіду та не проходили строкову службу.
Також недопуск не можна пояснити тяжкими умовами воєнного часу, адже закон приймався саме для використання у воєнний час та стосується саме його.
Враховуючи все вищезазначене, прошу:
- офіційно дозволити здобувачам вищої освіти, як і іншим громадянам, зазначеним у ст. 23 закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виїздити за кордон під час дії воєнного стану, тим самим припинивши необґрунтоване порушення Держприкордонслужбою закону.