№22/140634-еп

Спрощення системи усиновлення, опікунства та піклування

Автор (ініціатор): Дворська Мар'яна Євгенівна
Дата оприлюднення: 19 травня 2022
Шановний Володимире Олександровичу!

Звертаюсь до Вас із вимогою переглянути законодавство у сфері усиновлення.

Справа в тому, що теперішні закони жорстокі і невиправдано бюрократичні по відношенню до дітей сиріт.

Я повністю підтримую довготривалу перевірку і підготовку кандидатів на усиновлення. Але дітей не припустимо затримувати у дитячих будинках без сімей і батьків жодного зайвого дня.

Я добре вивчила всі етапи, які проходить дитина перш ніж потрапити у родину. І впевнена, що ці знущання не відомі особисто Вам і широкому загалу. Тому вважаю за необхідне детально описати процедуру усиновлення з боку дитини.


1.Постановка немовля на облік дітей-сиріт.

Народилися дитинка. Взяти на облік дитину-сироту можна тільки через місяць після отримання письмової відмови від обох батьків. Місяць дається батькам для можливості передумати. Тобто дев’ять місяців, які жінка носила дитину під серцем, не достатній термін, щоб визначитись з таким рішенням?

Але це все риторика. У Ваших силах підняти статистику і перевірити реальні випадки, коли батьки передумали протягом місяця. За словам медсестри, яка працює у пологовому будинку 35 років, вона не пам’ятає жодного. Але є офіційна статистика, керуйтеся нею.

Доки немає письмової відмови від обох батьків, дитина вважається «сімейною». Бувають випадки, коли жінка офіційно заміжня, а з чоловіком не проживає. Або чоловік за кордоном і не має бажання чи можливості приїхати, щоб написати письмову відмову від дитини. Це приклад з життя двох близнюків з Кропивницького, які народилися влітку 2021 року.

Якщо обоє батьків не дають письмової відмови і залишають малюків у пологовому будинку, рішення про позбавлення батьківських прав має прийняти орган місцевого самоврядування за пропискою матері.

Засідання рад відбуваються не кожного дня і навіть місяця. Також питання позбавлення батьківських прав вкрай рідко виносяться на порядок денний. Тому як правильно юридично все оформити рідко, хто знає. Тому на практиці дане питання може бути прийнято не на найближчій сесії і не за один раз. Тобто затягнутися на місяці. І малюки у невизначеному статусі місяці! Здорові, гарні, з чергою із бажаючих стати їхніми батьками, лежать самотні і ніхто і права не має їх навіть навідати. Іронія долі: у моєму місті Кропивницькому фактично і територіально всі справи дітей по всім районам знаходяться в одному кабінеті розміром 3*3 кв.м, а всі діти в одному дитячому будинку.

2. Дитині надали статус сироти.
З цього моменту кандидати на усиновлення мають право знайомитися з дитиною. Але у кандидатів є своя черга. Першочергове право на усиновлення мають кандидати з району місця прописки матері. В невеликих районах буває мало бажаючих на усиновлення, або їх немає зовсім. На знайомство з дитиною і прийняття рішення щодо всиновлення у кандидатів є 5 чи 7 днів. Але на обліку у районі малюк має знаходитись рівно місяць. І не важливо є там кандидати чи вже немає. Ще один місяць дитина може пролежати у невизначеності.

3. Знайшлися кандидати на усиновлення.
Трішки поясню термінологію. Кандидат на усиновлення - це людина або сім’я, яка пройшла всі необхідні юридичні перевірки: стан фізичного і психологічного здоров’я, житлові умови, навчання, особисті драми, коротше людина, якій дали право і яка сама готова, забрати дитину, хоч завтра.

В Кращому випадку і за наявності гарного адвоката, за 7-10 днів збирається пакет документів для подачі в суд на усиновлення. Потім незалежна судова система призначає дату розгляду справи. Гарний адвокат через «благородність» справи може домовитись про швидкий розгляд справи. А може і не домовитись, бо черга, неправильність оформлення документів, хвороба, або відпустка судді, або війна. В кращому випадку суд назначають через тиждень, у гіршому це може затягнутися на рік, без перебільшення.

Дитина все ще в дитячому будинку. Але у кандидатів є право на відвідування малюка. Якщо кожних 72 години є негативний тест на ковід в умовах карантину. І як пояснити малюку та і собі, чому ти ходиш до нього, а додому не забираєш?

4. Є рішення суду про усиновлення.
Є позитивне рішення суду. Але воно вступить в силу ще через місяц. 30 днів дається на можливість апеляції представників дитини: органів соціального захисту, дитячого і пологового будинку. Також прошу підняти статистику про апеляції по таких рішеннях. Чи доцільно знущатися над дитиною і батьками ще місяць? Протягом цього місяця також дозволяються лише відвідування.

5. Рішення суду набрало законної сили.
На наступний день можливо забрати дитину додому.

І давайте порахуємо якого віку буде малюк, якщо все склалось якомога швидше? Хоча де-факто такий щасливий збіг обставин неможливий.

1 день - відмова
+30 днів - раптом схаменуться
+2 дні - знайшлися кандидати
+7 днів - зібрали документи для суду
+ 10 днів - суд
+30 днів - законна сила рішення

3 місячне немовля. Перших 90 днів життя - період, коли материнська турбота найнеобхідніша.

Можна також подивитись на цю ситуацію суто прагматично. Скільки коштів витрачає держава на утримання кожної дитини-сироти в день? Давайте пришвидшимо процедуру і зекономимо державний бюджет. З якого боку не глянь, одні переваги.

Я благаю максимально спростити і пришвидшити процедуру усиновлення по відношенню до дітей, особливо новонароджених. Чесно, правильно і гуманно було б виписувати немовлят з новими батьками на 7 день прямо з пологового будинку.

Я не компетентна у всіх нюансах усиновлення доросліших дітей. Але впевнена, що у Вас знайдуться спеціальсти, які дадуть роз’яснення.

Вважаю, що після війни вкрай важливо якомога швидко знаходити нові сім’ї для сиріт. Психологи наголошують, що будь-яка сім’я, навіть мало благополучна, для розвитку дитини в рази краще, ніж дитячий будинок. Тому вважаю, що доросліші дітки також не повинні затримуватись у соціальних закладах більше 10 днів, якщо є бажаючі усиновити. І повірте, у нас черга з бажаючих усиновити в рази більша, ніж кількість дітей.

Наразі процедура усиновлення призупинена. Але почнемо готувати кандидатів на усиновлення вже зараз. Щоб наші дітки поїхали до нових домівок після закінчення війни якомога швидше.

Дуже сподіваюсь, що знайдеться принаймні 25 000 небайдужих до цієї проблеми і нашу петицію розглянуть у найближчому часі.

Все буде Україна!
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Мікіш Наталія Миколаївна
07 серпня 2022
2.
Гладиш Андрій Михайлович
04 серпня 2022
3.
Левченко Юлія Василівна
24 червня 2022
4.
Бєловінцева Руслана Ігорівна
15 червня 2022
5.
Льошенко Олександра Андріївна
12 червня 2022
6.
Данильчик Сергій Володимирович
08 червня 2022
7.
Серобян Арміне Мікаелівна
31 травня 2022
8.
Давидов Ілля Ігорович
30 травня 2022
9.
Шевчук Ірина Віталіївна
30 травня 2022
10.
Гаспарян Арман Маісович
30 травня 2022
11.
Баул Євгеній Миколайович
29 травня 2022
12.
Соколова Анастасія Олексіївна
28 травня 2022
13.
Ковалевська Оксана Миколаївна
27 травня 2022
14.
Татаренко Микола Миколайович
27 травня 2022
15.
Бондаренко Лілія Сергіївна
27 травня 2022
16.
Дреніна Крістіна Олексіївна
27 травня 2022
17.
Головачук Анна Василівна
27 травня 2022
18.
Олендер Ірина Олександрівна
26 травня 2022
19.
Унер Анна Вікторівна
26 травня 2022
20.
Рейх Маргарита Олександрівна
23 травня 2022
21.
Костенко Дмитро Андрійович
22 травня 2022
22.
Нетус Євгенія Дмитрівна
21 травня 2022
23.
Гаврилова Світлана Іванівна
20 травня 2022
24.
Тараненко Наталія Миколаївна
20 травня 2022
25.
Горобець Михайло Анатолійович
20 травня 2022
26.
Стрельбицька Валентина Володимирівна
20 травня 2022
27.
Пасько Тетяна Вікторівна
20 травня 2022
28.
Лібенко Ірина Миколаївна
20 травня 2022
29.
Лустенко Вероніка Вікторівна
20 травня 2022
30.
Панкова Альбіна Олександрівна
20 травня 2022
85
голосів з 25000
необхідних
Статус: Триває збір підписів
Залишилося 8 днів
Для того, щоб підтримати петицію, необхідно авторизуватися.