Постанова 102 НБУ від 20.05.2022 знімає обмеження для комерційних банків по курсу продажу ними готівкого долара через каси банків та з рахунків клієнтів кошти в гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими картками за кордоном.
Таким чином виникає ситуація, коли ІТ спеціалісти заводячи валюту в Україну на рахунки ФОП можуть її продати тільки по офційному 29.25, а купити долари США лише по ринковому курсу, який суттєво вищий за офіційний.
Різниця - це по суті непрямий податок на ІТ експорт, яка становить станом на 20.05.2022 порядка 26%.
Така ситуація призводить до наступного:
1. ІТ ФОпи які живуть і працююь в Україні відкривають рахунки в іноземних банках, отримують туди кошти вді іноземних замовників і взагалі не заводять валюту в Україну, окрім як на сплату 5% єдиного податку.
2. ІТ ФОПи які тимчасово фізично працюють за кордоном, при цьому сплачуючи податки в Україні починають перереєстровуватись в інших країнах.
Наприклад в Польщі українцям легко відкрити польський ФОП і платити 8.5-12% податку, при цьому маючи можливість вільно розпоряджатися своїм коштами після сплати податків.
Попри війну, мобілізацію фахівців та релокацію команд розробників за підсумками 1-го 2022 року IT-сектор України приніс рекордні 2 мільярди доларів експортних надходжень у квартальному вимірі.
У березні 2022-го українська ІТ-галузь зберегла 96% обсягу експорту комп'ютерних послуг у порівнянні з березнем 2021 року.
Поточна валютна політика Національного Банку Украну ставить подальші експортні надходження під ризик катастрофічного зменшення.
А також створює загрозу, що ІТ спеціалісти які зараз тимчасово працюють за кордоном можуть не повернутися, що обернеться ще більшою втратою талантів, робочих місць та податків для України.