Це звернення має своєю метою, зокрема, внесення Президенту України пропозиції щодо перегляду деяких правил вступної кампанії на магістратуру та аспірантуру у вищі навчальні заклади (далі —ВНЗ) України в 2022 році.
З огляду на воєнний стан, запроваджений в Україні у зв’язку з повномасштабним вторгненням та агресією Росії відносно нашої Держави, починаючи з 24.02.2022 року, абітурієнти усіх ВНЗ України опинилися в дуже невизначеному, з правової точки зору, становищі. Так, у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», серед іншого зазначено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти. Водночас, відповідно до частини 8 статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» студенти та абітурієнти мали право на відстрочку від призову на строкову військову службу (Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного ступеня освіти»).
При цьому, велика кількість абітурієнтів як на магістерську, так і на аспірантську програми 2022 року навчання жодних відстрочок на час підготовки та складання екзаменів своїх вступних кампаній де—факто не матимуть з огляду на відсутність призовної кампанії строковиків. Власне, для абітурієнтів до магістратури цей проміжок часу, коли вони не матимуть відстрочки, почнеться з 1 липня 2022 року і закінчиться 1 вересня 2022 року із відновленням навчання в університетах, а для аспірантів цей проміжок часу почнеться 1 червня 2022 року і закінчиться 1 жовтня 2022 року з початком їхнього навчання.
Це звернення до Міністерства зумовлено тим, що війна України з Росією, яка триває з 2014 року, а зараз і повномасштабне вторгнення Росії до України, починаючи з 24.02.2022 року, забрали життя багатьох молодих людей з усіх регіонів нашої країни, які могли б стати студентами українських ВНЗ та, в майбутньому, здобути потрібну для економіки та відбудови України, кваліфікацію. Війна в Україні, крім того, зумовила еміграцію значної кількості студентів українських вишів до країн усього світу в пошуках безпеки та продовження/поновлення здобуття освіти.
На думку абітурієнтів, літній призов за мобілізацію в 2022 році унеможливлює складання іспитів вступних кампаній на магістерську та аспірантську освітні програми і відкладає як вступ до ВНЗ, так і саме навчання на невизначений термін (оскільки невідомо, скільки продовжуватиметься російська агресія проти України, невідомо й коли відбудеться демобілізація, припинення або скасування режиму воєнного стану). Вважаємо, що магістри та аспіранти - це безцінний інтелектуальний, науковий, трудовий та бізнес ресурс для держави, це майбутні високоосвічені професіонали різних сфер, знання та вміння яких, безумовно, будуть корисними для майбутнього України, а також науковці, без яких розвиток та прогрес нашої країни був би неможливим. Сотні тисяч абітурієнтів по всій країні опинилися в дуже невизначеному з правової точки зору становищі. З одного боку – абітурієнти мають право на здобуття наступного вищого рівня освіти (згідно з положеннями частини 2 статті 53 Конституції Українидержава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах), з іншого – право абітурієнтів на здобуття вищого рівня освіти може бути порушене, з огляду на те, що вони можуть бути мобілізовані.
Є підстави вважати та стверджувати, що мобілізація абітурієнтів на магістерські та аспірантські програми українських ВНЗ призвела б до жахливих демографічної, економічної та культурної криз усього українського суспільства, що були б зумовлені як нестачею цінних кадрів, так і гендерною нерівністю тих, хто вступатиме на магістерські та аспірантські програми восени 2022 року. Крім того, абітурієнти (які не навчалися на військових кафедрах українських ВНЗ) – це, здебільшого, абсолютно непідготовлені до виконання військового обов’язку люди, на повноцінну підготовку яких до ведення бойових дій знадобитися декілька місяців навчання. Можна додати, що Збройні Сили України наразі (згідно з даними чисельних повідомлень Міністерства оборони України, коментарів його посадових осіб) укомплектовані на 100 відсотків, крім того, є значна кількість добровольців, що так само ставить під сумнів необхідність включення абітурієнтів до переліку осіб, які мають підлягати загальній мобілізації.
Ми пропонуємо Президенту України відповідне прохання/пропозицію щодо перегляду необхідності залучення абітурієнтів магістрерської та аспірантської програм до лав ЗСУ під час Загальної мобілізації в Україні в 2022 році.
Також вважаємо за необхідне зазначити, що студентська спільнота, у разі прийняття Президентом відповідного рішення активно долучиться до обговорення та вирішення вказаного питання, в порядку та в межах компетенції, визначених законодавством України.