Чоловіки та жінки, що брали та беруть участь у бойових діях, щодня знаходяться у постійному стресі та піддаються травмуючим подіям. У психології цей стан називається посттравматичний стресовий розлад. ПТСР супроводжують часті, повторювані спогади про травматичні події, флеш-беки; відчуття нереальності події, так наче подія трапилась не з потерпілим; високий рівень гнівливості, підвищена чутливість до стресових ситуацій, психопатологічні переживання нових стресів, уникнення або втрата лінійності подій у пам'яті, випадіння важливих компонентів травматичної події, підвищена пильність, яка зберігається упродовж більше місяця після психотравми, а також панічні атаки та тривожні розлади. ПТСР криє небезпеку не тільки для постраждалих, а і для оточуючих та близьких такої людини. Станом на червень 2017 року в Україні 280 тис. осіб мали статус учасників бойових дій; за даними прокуратури 500 учасників війни на Донбасі скоїли самогубство після повернення з зони бойових дій. З 2014 року було багато прикладів негативного впливу на психіку (напади на людей, у тому числі з використанням зброї та вибухових боєприпасів). Через це у населення склався негативний образ та ставлення до військовослужбовців.
Вважаємо доцільним вплинути на цю ситуацію, та почати проводити серед громадян та військовослужбовців роз'яснювальні роботи щодо причин та наслідків психологічної травми; проводити роботу щодо припинення та запобігання стигматизації образу бійців АТО та бійців, що беруть участь у бойових діях в Україні, і їх психологічного стану; дбати не тільки про фізичне одужання, а психологічне.
А також закликаємо президента України:
- створити фонд психологічної допомоги із залученням спеціалістів у сфері психіатрії та психотерапії (у тому числі і іноземних)
- забезпечити обмін досвідом українських спеціалістів з закордонними колегами
- створити єдину кризову гарячу лінію допомоги військовослужбовцям
- після демобілізації направляти військовослужбовців (особливо з гарячих точок) на психологічне/психіатрічне обстеження та надавати усю необхідну допомогу для подолання наслідків ПТСР та психологічної реабілітації
- проводити серед військовослужбовців та їх командирів освітні роботи щодо пояснення небезпеки ПТСР та закликати бійців звертатися по допомогу навіть якщо їм здається, що вони її не потребують
- створити групи психологічної підтримки ветеранів АТО та українсько-російської війни
Давайте не будемо як Росія, яка не покидає своїх тільки на словах. ЗСУ та ТРО віддано захищають Україну від ворогів, Україна має захистити та допомогти ЗСУ та ТРО від наслідків війни.