Відповідно до діючого законодавства (Наказ № 402 від 14.08.2008 Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України) “обмежено придатними” визнаються особи, наприклад, з такими захворюваннями:
- активний туберкульоз легень без виділення мікобактерій (стаття 2б)
- пізній, вроджений сифіліс (стаття 3а)
- вірусні гепатити зі стійкими помірними порушеннями функцій (стаття 4б)
- злоякісни пухлини повільно прогресуючі і не прогресуючі з помірними та незначними порушеннями функції кровотворної системи і нечастими загостреннями (стаття 9б)
- цукровий діабет з помірними порушеннями функцій (стаття 13б)
- помірно виражені стійкі психічні розлади (стаття 14б)
- розлади психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин при синдромі залежності з помірними або незначними психічними розладами (стаття 15б)
- розумова відсталість помірного та легкого ступеня (стаття 19б)
- епілепсія з поодинокими і рідкими (судомними і безсудомними) епілептичними нападами без психічних порушень (стаття 22б)
- відшарування та розрив сітківки будь-якої етіології на одному оці (стаття 27б)
- стійка повна глухота або стійке зниження слуху при сприйнятті шепітної мови на відстані до 1 м на одне вухо, при сприйнятті шепітної мови на відстані до 2 м на друге вухо (стаття 36б)
- виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки з помірними порушеннями функцій (стаття 53б)
- грижа (пахова, стегнова, пупкова грижа, грижа черевної стінки, діафрагмальна грижа, інші та неуточнені грижі черевної порожнини) зі значними порушеннями функцій (стаття 55а)
- відсутність кінцівки внаслідок її ампутації (одностороння ампутаційна кукса верхньої кінцівки на будь-якому рівні; одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки нижче рівня верхньої третини гомілки) (стаття 63б).
Кожен громадянин України в умовах военного часу дуже цінний кадровий ресурс, але яке саме під час війни призначення “обмежено придатних” громадян? Їх, безумовно, не можна залучати до бойових частин. Існує враження, що вони будуть задіяні десь у тилу, наприклад, у частинах забезпечення, центрах комплектування, складах, установах, учбових закладах тощо. Але, насправді, ця категорія громадян ніколи не буде залучена до військової служби, бо ніхто у здоровому глузді не прийме на службу людину з відкритою формою туберкульозу або того ж наркомана. До того ж більшість з таких громадян отримують таку категорію замість категорії “непридатний до військової служби” через упередженість, або непрофесіоналізм, членів військово-лікарьскої комісії. В країні більш ніж достатньо здорових патріотів, які готові до служби, але яких не залучають, бо нема куди. Через війну багато підприємств припинило існування, багато людей з “обмеженою придатністю” втратило роботу, а залишаючись в Україні вони стануть офіційними безробітними. Їх специфічні хвороби не дозволять їм швидко знайти підходящу роботу в умовах війни. Це призведе до виплат, та створить додаткове навантаження на економіку.
Пропоную в умовах военного часу надати дозвіл для виїзду за кордон усім військовозобов’язаним громадянам України, які визнані військово-лікарьскою коміссиєю “обмежено придатними”.