№22/146478-еп

Застосувати право вето щодо прийнятого Верховною Радою України 21 червня 2022 року Проєкту Закону №7418 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування»

Автор (ініціатор): Фекийшгазі Крістіан Степанович
Дата оприлюднення: 04 липня 2022
Шановний пане Президенте України!
Перш за все висловлюємо Вам глибоку повагу та дякуємо за збереження країни та її обороноздатності в умовах жорстокої війни, розв’язаної російською федерацією проти України та українського народу.
В умовах воєнного стану надзвичайно важливим є підтримання обігу товарів, послуг та грошових коштів в економіці країни, запобігання відтоку капіталу за кордон, збереження та створення нових робочих місць для громадян України.
24.03.2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану», яким було встановлено ряд пільг щодо імпорту товарів в Україну, в тому числі транспортних засобів.
Вказана законодавча ініціатива значно пожвавила ринок товарів і послуг в Україні, сприяла вирішенню проблем з дефіцитом товарів широкого вжитку, а також надала можливість сотням українців, які втратили власні транспортні засоби в містах, що були об’єктами нападу російських загарбників, придбати недорогий транспортний засіб із-за кордону та хоча б цій частині відновити власні сімейні ресурси. Так, за орієнтовними підрахунками, за перші місяці війни українці втратили близько 500 тис. автомобілів. Тому, правильним державницьким рішенням стало дозволити громадянам швидко й максимально дешево купити машину для сім’ї, що українці і зробили. Так, за статистикою більше половини придбаних українцями автомобілів за період дії пільгового режиму їх ввезення – це машини вартістю до 100 тисяч грн. Тобто, машини за 1,5 - 3 тис. доларів: недорогі, старі, які йдуть у великій кількості на потреби армії, тероборони, або замість втраченої машини на сім’ю. І тільки близько 40 елітних авто було придбано українськими багатіями. Відтак, міф про масовий ввіз елітних іномарок без розмитнення – це повний фейк. При цьому, автомобілі за 3 тис. доларів українці купують точно не від гарного життя, а для того, щоб мати фізичну можливість пересуватись під час війни. Це життєва необхідність. Це безпека, це можливість продовжувати життя та заробляти кошти для прожиття. Вважаємо, що вживані автомобілі повинні розмитнюватися за ставками, не вищими за елітні авто. Це універсальна справедливість, яка не може потребувати додаткових аргументів чи пояснень. Окрім того, транспорт є невід’ємною одиницею для здійснення будь-якої підприємницької діяльності, відтак запроваджені пільги спростили процеси релокації та відновлення роботи українського дрібного та середнього бізнесу.
Однак, вже 21 червня 2022 року, Верховна Рада України ухвалила урядовий законопроєкт №7418, який передбачає повернення мита та ПДВ на імпортні товари та розмитнення автомобілів (з 1 липня).
Відтак, з 1 липня 2022 року, всі покращення та здобутки, що були позитивно сприйняті населенням та підприємцями країни було перекреслено, ймовірно назавжди. За три місяці дії пільгового режиму оподаткування було тільки розпочато адаптацію бізнесу та економіки загалом до нових умов, відтак висновки про фінансові результати нововведень наразі приймати зарано та недоцільно. Більше того, керуватися статистичною інформацією минулого року, враховуючи воєнний стан в країні цього року є недоречним. Більшість свідомих громадян, підприємців абсолютно переконані в зрілості та саморегульованості підприємництва в Україні, а відтак - запорукою його процвітання та детінізації економіки є якомога менше державне регулювання та податкове навантаження.
Варто звернути увагу також на обґрунтовану позицію Головного науково-експертного управління Верховної Ради України, яке склало негативний висновок щодо даного законопроєкту, та зокрема зауважує й на те, що подібні законодавчі ініціативи (як щодо запровадження певних податкових преференцій, так і їх відміни чи послаблення), як правило, базуються на оцінках прямих втрат/вигод (надходження/недонадходження до бюджету) та не враховують опосередковані результати, які, зокрема, у частині вигод, можуть значно перевищувати їх прямі параметри. У випадку, наприклад, з ввезенням транспортних засобів такими опосередкованими вигодами, вочевидь, є підвищення (збереження) та розширення ділової активності, а отже і податкоспроможності, в певних сферах економічної діяльності, де такі транспортні засоби використовуються безпосередньо, формування попиту з боку власників транспортних засобів на запасні частини, пальне (яке, до речі, лише за останній місяць здорожчало у 1,5-2 рази; при цьому, до речі, бюджетні надходження від відповідних суб’єктів у супровідних до проекту документах не аналізуються), послуги з ремонту та обслуговування тощо, розширення на цій основі податкової бази.
Окрім вищевикладеного, вважаємо, що принцип наповнення бюджету безпосередньо за рахунок збільшення податків суперечить європейським принципам та принципам Світової організації торгівлі. Так, повернення раніше скасованих податків одразу матиме реакцію на внутрішньому ринку країни, адже будь-який податок це, перш за все, збільшення ціни товару чи послуги, що негативно вплине можливості попиту українців, які й так перебувають у скрутному споживчому стані. В свою чергу, нестабільна податкова та митна політика, ще й в поєднанні з військовим станом, відштовхне навіть найбільш відчайдушних іноземних інвесторів.
У зв’язку з цим, звертаємося до Вас від імені підприємців та громадян України та просимо розглянути можливість застосувати право вето щодо прийнятого Верховною Радою України 21 червня 2022 року Проєкту Закону №7418 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» та повернути закон до Верховної Ради з Вашими пропозиціями, зокрема і щодо питання пільгового оподаткування автомобілів.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Юра Олександр Олегович
28 вересня 2022
2.
Сорокін Олександр Валерійович
09 серпня 2022
3.
Гладиш Андрій Михайлович
02 серпня 2022
4.
Юркевич Леся Станіславівна
07 липня 2022
5.
Ніколаєв Володимир Володимирович
06 липня 2022
6.
Фекийшгазі Крістіан Степанович
22 червня 2022
6
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено