Громадяни страждають через блокування доступу приватних виконавців до АСВП
Нагадаємо, після запровадження воєнного стану Міністерство юстиції України заблокувало доступ до Автоматизованої системи виконавчого провадження з метою безпеки даних реєстрів.
4 квітня 2022 року Міністерство юстиції видало наказ № 1310/5, який передбачає відновлення доступу державних і приватних виконавців до системи. Вже через тиждень з 11 квітня Міністерство відновило доступ до АСВП державним виконавцям, проте приватним - досі ні, не зважаючи на сотні відповідних заяв наших колег.
В результаті, тисячі громадян позбавлені законного права на правосуддя. Заблокованим залишається виконання понад 600 тис. виконавчих документів. Громадяни не можуть отримати зняття арештів, розпоряджатися своїм майном і коштами, оформити купівлю або продаж майна. Приватні виконавці втратили роботу.
Міністерство юстиції не повідомляє, коли доступ приватних виконавців до АСВП відновлять. На жаль, запити Асоціація приватних виконавців України регулятор ігнорує.
Через ситуацію, яку створило Міністерство юстиції, до АПВУ надійшли сотні звернень громадян. Це як сторони виконавчих проваджень (боржники, стягувачі), так і покупці арештованого майна, адвокати, юрисконсульти підприємств тощо.
АПВУ продовжує наголошувати на необхідності підключення приватних виконавців до АСВП, надання можливості професії працювати, а громадянам реалізовувати свої законні права.
Міністерство юстиції України продовжує блокувати роботу приватних виконавців.
У відповідь на запит АПВУ від 18 квітня 2022 року з проханням повідомити причини відсутності підключення приватних виконавців до системи і негайно вжити заходів для такого підключення Міністерство не надало жодної конкретної відповіді у листі, який надійшов до Асоціація приватних виконавців України тільки 1 червня. Майже півтора місяці знадобилося чиновникам з Міністерства на формальну відписку.
Врешті решт обґрунтованої відповіді на питання про причини майже двомісячної бездіяльності Міністерства та невиконання власного наказу ми так і не отримали. Нагадаємо, що наказ №1310/5 «Деякі питання доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження та Єдиного реєстру приватних виконавців України у період воєнного стану» видано ще 04 квітня, а доступ досі не відновлено.
Натомість, Міністерство юстиції України акцентувало, що відновлення доступу до АСВП відбуватиметься згідно з внесеними змінами відповідно до наказу від 24.05.2022 № 2068/5 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 04 квітня 2022 року № 1310/5».
АПВУ має щонайменше два залізні аргументи чому такий порядок вважаємо неправильним і деструктивним.
По-перше, доступ до АСВП приватним виконавцям, які подали відповідні звернення до Мін’юсту до 24.05.2022 (тобто до внесення змін), має відновлюватись у тому порядку, який діяв на момент подачі звернення. Ми це обґрунтовуємо статтею 58 Конституції України. Згідно з нею закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У минулому Міністерство юстиції України вже намагалося застосовувати прийняті ним нормативно-правові акти до правовідносин, що виникли до їх прийняття, але програло суди нашій колезі (https://bit.ly/3tbQU7F).
По-друге, самі внесені зміни не відповідають закону. Якщо доступ до Єдиних та Державних реєстрів було призупинено з метою недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією реєстрів зі сторони рф, про що ДП Національні інформаційні системи повідомляло на офіційному сайті, то незрозуміло чому відновлення доступу до АСВП приватним виконавцям має бути чимось обумовлене, зокрема перевіркою офіса або укладенням чи неукладенням договору страхування цивільно-правової відповідальності. Також незрозуміло як офіс або страховка впливає на несанкціоновані дії з інформацією АСВП.
"Ми не залишимо цю ситуацію такою, як вона є зараз і продовжуватимемо відстоювати законні права приватних виконавців на працю. Дії міністерства йдуть всупереч прийнятому законодавству і здоровому глузду, тому Асоціація для відстоювання своїх прав розглядає можливість в тому числі і судового позову," - зазначив Голова АПВУ Віталій Чепурний.
Нагадаємо, наказ міністерства від 04.04 передбачає відновлення доступу приватного виконавця до АСВП тільки на підставі повідомлення, яке готується Департаментом державної виконавчої служби Міністерства юстиції України. Досі жодного такого повідомлення не надходило. Таким чином, наразі невідомо, коли саме приватні виконавці можуть очікувати на поновлення доступу до системи.