Управління верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) зафіксувало 3 930 випадків загибелі та 4 532 випадки поранень цивільного населення України після повномасштабного російського вторгнення. Також Є велика кількість ЦИВІЛЬНИХ ЗАРУЧНИКІВ
- цивільне населення українців насильно вивозять до Росії чи на територію невизнаних республік та незаконно там утримують.
Мирні люди зазнають жорстких тортур, їх морять голодом, б'ють, калічать. Є інформація про наміри безпідставно засудити полонених України. У деяких випадках стає відомо, що полонених бачили в російських СІЗО Курськ , Брянськ , Ростов та інші
Росія свідомо грубо нехтує вимоги Женевської конвенції про захист цивільного населення, всеціло порушуючи своїми діями права людини. З полону цивільні заручники повертаються без кінцівок , мають відбиті органи та психічні розлади через наругу над людською гідністю, зокрема образливе та принизливе поводження з людьми.
Цих людей незаконно утримують. Більш того, Росія свідомо приховує факт перебування цивільних людей в заручниках!
На сьогоднішній день не існує дієвого механізму з пошуку та звільнення цивільних заручників, що потрапили в полон в результаті збройної агресії іншої країни.
Комунікація між державними органами, на яких покладено відповідальність за пошук, звільнення та збереження життя, здоров’я та гідності цивільних полонених, майже відсутня. Інформацію щодо ходу розшуку цивільних полонених, родинам отримати майже неможливо.
Дружини, батьки, матері, діти чекають на повернення додому осіб, які потрапили в полон та незаконно утримуються
Також, допомогти повернути наших людей додому може громадський резонанс, ми просимо допомоги - світ повинен бачити злочини Росії проти мирного населення .
Отже, ми закликаємо Президента України Володимира Зеленського, який є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності держави, додержання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина:
1. Розробити всеосяжну державну дієву стратегію щодо повернення затриманих в рамках конфлікту громадян України.
2. Призначити Уповноважену особу по справах цивільних заручників та зобов’язати її регулярно звітувати перед родинами в’язнів щодо прогресу в питанні пошуку та звільнення у режимі обмеженої публічності. Ввести в обов’язки Уповноваженої особи по справах цивільних заручників безпосередню координацію дій та налагодження комунікації між з Уповноваженим з справ людини, Об’єднаним центром з пошуку та звільнення полонених, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Державної прикордонної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, а також (за згодою) громадських об’єднань та фізичних осіб з питань пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників, встановлення місцезнаходження безвісти зниклих осіб, пошуку та повернення тіл загиблих.
3. Вимагати від Російської Федерації та/або незаконних збройних формувань дотримання норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини у ставленні до затриманих, а також самій дотримуватись цих норм. Залучити до цього Раду ООН з прав людини та ЮНЕСКО (або делегованих ними осіб, які будуть здійсювати постійне представництво цих міжнародних інститутцій в Україні).
4. Залучити до процесу переговорів щодо звільнення цивільних полонених та заручників професійних перемовників, які мають необхідні компетенції та досвід.
5. Акумулювати кримінальні провадження, відкриті за фактом незаконного позбавлення волі цивільних осіб, в межах одного слідчого органу (наприклад, Прокуратури України) задля проведення ефективного розслідування та централізованого збору доказової бази у цих справах.
6. Залучати організації громадянського суспільства в якості комунікаторів між державними органами та родинами утримуваних осіб.