19 липня 2022 року Верховна Рада України проголосувала за законопроект № 5371 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність», прийнявши його в цілому як закон. 1 серпня 2022 року він був направлений Вам на підпис.
Новоприйнятим Законом передбачається суттєве звуження трудових прав.
А саме, ним фактично скасовується обов'язковість норм трудового права для всіх, хто працює на приватних підприємствах менше ніж з 250 працюючими, але фактично це стосуватиметься і більших підприємств, про що йтиметься нижче.
Новоприйнятим Законом передбачається:
Спрощення звільнень - для звільнення найманих працівників не буде потрібно ЖОДНИХ причин;
Ліквідація 40-годинного робочого тижня - може допускатися робота будь-якої тривалості;
Легалізація штрафів та заборони на лікарняні - трудовий договір зможе передбачати додаткові види відповідальності працівника та відпрацювання часу хвороби;
Безвідповідальність роботодавця за безпеку праці - трудовими договорами можуть встановлюватись виключення із встановлених законодавством стандартів безпеки праці;
Знищення профспілкового імунітету - для звільнення та надурочних робіт не потрібна згода профспілки;
Нестабільна зайнятість - немає обмежень на застосування строкових договорів та їхнього автоматичного продовження при кількаразовому переукладенні.
Звісно ж, безправність працівників НЕ принесе розквіту малому і середньому бізнесу, якому значно більше потрібно перенесення податкового тягаря з нього, найманих працівників і більшості споживачів на великий бізнес та 1% найбагатших.
Ці норми спрямовані на ерозію трудових прав як таких, що вигідно насамперед великим корпораціям олігархії, які вже давно навчилися фіктивно дробити себе на багато нібито «малих і середніх» підприємств та підприємців. Тобто фактично це скасування трудових прав буде стосуватися й великих підприємств.
Чим менше трудових прав - тим більші прибутки олігархії, а не найманих працівників та самозайнятих, які розвивають внутрішній ринок за рахунок своїх доходів, що йдуть на споживання. Тобто, у разі впровадження, ці норми тільки погіршать стан і так ураженої війною економіки. Але тих, хто «проштовхував» цей законопроект, цікавить не розвиток економіки та піднесення рівня життя українського народу, а виключно те, щоб перенести весь тягар втрат від війни на людей праці, а в перспективі - ще більше збагачувати своїх господарів-мільярдерів.
Набрання чинності таким антинародним законопроектом під час народно-визвольної війни фактично буде диверсією. Поки українські наймані працівники боронять Батьківщину зі зброєю в руках, Верховна Рада урізає їхні трудові права, й, у разі набрання цим злочинним законопроектом чинності, в українське суспільство, абсолютна більшість верств якого зараз об'єдналися в безпрецедентному пориві по захисту Батьківщини, буде кинуто бомбу розбрату.
Окремо наголошую на тому, що Комітет Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу у своєму висновку на законопроект № 5371 також акцентував увагу на безпідставному звуженні трудових прав громадян даним законопроектом. Зокрема, у висновку комітету зазначено наступне: «Проект Закону в запропонованій редакції послаблює рівень охорони праці, звужує обсяг трудових прав та соціальних гарантій працівників у порівнянні з чинним національним законодавством, що суперечить зобов’язанням України відповідно до Угоди про асоціацію, та не відповідає праву Європейського Союзу».
Враховуючи вищезазначене, та з метою збереження трудових прав абсолютної більшості українського народу,
ПРОШУ:
Відповідно до пункту 30 частини першої статті 106 Конституції України:
застосувати право вето на закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність», прийнятий 19 липня 2022 року;
повернути закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність» до Верховної Ради України з пропозиціями відхилити його в цілому під час повторного розгляду.