З початку повномасштабного вторгнення рф на територію України, до лав Збройних сил України було мобілізовано багато наших чоловіків. Під час проходження служби, деякі з них отримали поранення (травми, захворювання), в наслідок яких, рішенням відповідних військово-лікарських комісій, були визнані непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
Однак, реалізувати дане рішення такі військовослужбовці не можуть через прогалину в законі. Прогалина нашого законодавства полягає у тому, що ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", на яку командування військових частин посилається приймаючи рішення, не містить будь-якого порядку реалізації рішень ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
В той же час, процедура та підстави для реалізації такого рішення ВЛК (непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців) є в Положенні про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008 року.
Детальніше:
Абз. 14, пп. Б, п. 20.3, глави 20, розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, затвердженого Наказом МОУ №402 від 17.11.2008р. із змінами та доповненнями, встановлено, що "при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: "Непридатний" до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців (постанова приймається у воєнний час)".
Відповідно до абз. 19 пп. Б, п. 20.3, глави 20, розділу ІІ того ж Положення, "Постанова "Непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців" приймається на воєнний час на підставі статей 7, 11, 12г, 13д, 24, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 81 Розкладу хвороб у випадках, коли для відновлення придатності (обмеженої придатності) до військової служби необхідний термін від 6 до 12 календарних місяців."
Абз. 9, п. 260 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008 року, передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на військовій службі та визнані військово-лікарською комісією непридатними до неї з виключенням з військового обліку, підлягають звільненню у відставку за станом здоров’я, а визнані тимчасово непридатними до військової служби з повторним медичним обстеженням через 6 або 12 місяців - звільненню в запас за станом здоров’я із зазначенням у наказі про звільнення, що ці особи підлягають повторному медичному обстеженню після закінчення відповідного строку.
В той же час, ч. 4, ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", який визначає підстави для звільнення мобілізованих військовослужбовців, в т.ч. в запас, не містить жодної норми щодо звільнення чи звільнення в запас військовослужбовців, які рішенням ВЛК визнані непридатними для проходження військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
Від так, командування військових частин, не бажаючи брати на себе відповідальність, залишає таких бійців у військових частинах. Фактично позбавляючи їх, таким чином, можливості повноцінно лікуватись, проходити реабілітацію та повернутись до повноцінної служби та цивільного життя після одужання.
Виходячи з вищенаведених нормативних документів, під час воєнного стану, військово-лікарським комісіям надано право виносити рішення про визнання військовослужбовця непридатним до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
Порядок та підстава реалізації такого рішення передбачені Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008 року.
В той же час, відсутність аналогічної прямої норми в ч. 4, ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", створює прогалину в законі, посилаючись на яку, військові частини відмовляють таким військовослужбовцям у звільненні в запас з подальшим повторним проходженням медичної комісії по завершенні відповідного періоду.
З телевізійних екранів та сторінок у соцмережах, посадовці Міністерства оборони різних рангів безперестанно розповідають нам, що їм не потрібні всі до одного чоловіки у лавах ЗСУ. Заявляють, що у війську потрібні лише здорові та мотивовані, здатні повноцінно виконувати військові функції солдати та офіцери. В той же час, ігнорують умови, за яких ті, хто вже, ними ж самими (відповідно до рішення ВЛК), визнаний непридатним нести службу, позбавлені можливості відновитись та повернутись до нормального життя.
Пане Президент!
Звертаємось до Вас з проханням сприяти усуненню зазначеної прогалини в Законі України "Про військовий обов'язок і військову службу", а саме:
1. Доручити Міністерству оборони України надати офіційні публічні роз’яснення щодо порядку реалізації рішень військово-лікарських комісій щодо військовослужбовців, яких визнано непридатним до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
2. Ініціювати внесення доповнень в Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а саме: доповнити статтю 26 словами "а визнані тимчасово непридатними до військової служби з повторним медичним обстеженням через 6 або 12 місяців - підлягають звільненню в запас за станом здоров’я із зазначенням у наказі про звільнення, що ці особи підлягають повторному медичному обстеженню після закінчення відповідного строку".