Шановний пане Президенте України, Володимире Олександровичу, просимо Вас розглянути звернення громадян Білорусі, їх родичів, друзів та колег з України, всіх, хто нас підтримує, кого підтримуємо ми, щодо правового статусу білорусів в Україні. Зокрема тих, хто був в країні до повномасштабного вторгнення росії і зараз знаходяться тут, але все частіше стикаються з неможливістю продовження свого легального перебування на території України або повернення після припинення активних бойових дій в центральній, північній та західній частинах країни.
Наразі, незважаючи на відсутність змін у міграційному законодавстві щодо громадян Республіки Білорусь, вони систематично стикаються з відмовами у в'їзді з боку Державної прикордонної служби України, відмовами з боку Державної міграційної служби України при подачі документів на отримання нової або продовження раніше отриманої тимчасової посвідки на проживання. Також масовий характер мають відмови в отриманні дозволів на імміграцію в Україну. У переважній більшості випадків всі ці відмови не мають під собою реальних підстав (надумані та/або вигадані) або, всупереч встановленим законом нормам та процедурам, базуються на упередженому суб'єктивному ставленні та небажанні працівників служб на місцях обслуговувати громадян Республіки Білорусь.
Війна в Україні, а також пов'язані з нею відмови у продовжені легального перебування вимусили багатьох білорусів виїхати за межі України, у тому числі, щоб не порушувати її чинного законодавства, проте повернутися до України та отримати штамп у паспорт про перебування на території України на 180 днів вони вже не змогли, оскільки у поверненні відмовляє прикордонна служба.
Багато білорусів, у т.ч. фахових спеціалістів, які проживають в Україні, мають сім'ї з громадянами України, мають свою нерухомість, бізнес, роботу. Значна частина білорусів, які легалізувались в Україні – вимушено перемістилась до країни вільних громадян у 2020 та 2021 роках, тікаючи від репресій, після придушення протестів у своїй власній країні. Тоді Україна прийняла нас та дозволила залишитися. Наразі, більшість із білорусів отримують відмову у в'їзді на територію України, продовженні посвідки на проживання чи отримання дозволу на імміграцію. Ті з нас, хто свідомо обрав демократію та відстоювання людських цінностей, замість авторитаризму у нашій країні, хто пов'язав своє майбутнє з європейською Україною – мають бути підтриманими та заохочуваними, натомість маємо додаткові виклики та боротьбу з бюрократизмом.
Крім цього, постановою Правління НБУ #18 від 24.02.2022 громадянам Республіки Білорусь, які мають тимчасовий дозвіл на проживання в Україні, були заблоковані як особисті, так і корпоративні рахунки в усіх банках України. Це позбавляє нас можливості працювати, сплачувати податки до бюджету України, виплачувати зарплати громадянам України та економічно допомагати Україні в такий складний період.
Абсолютна більшість громадян Білорусі не становлять загрози державній безпеці України, не є ворогами України та українців, у зв'язку з чим ми хотіли б, щоб офіс Президента та чиновники різних рівнів офіційно поділяли громадян Білорусі та нелегітимну, захоплену диктатором владу нашої країни, якій переважна більшість білорусів активно протистоїть з 2020 року. Ми не просимо додаткових преференцій, не створюємо ніяких проблем, завжди готові до співпраці з владою, сприяємо відновленню та становленню незалежної, демократичної та сильної країни, єдине чого просимо – не перешкоджати нам перебувати на території та взаємодіяти з державою і громадянами України, не ототожнюючи всіх білорусів з теперішньою нелегітимною владою нашої країни.
Слід також зазначити, що громадяни Білорусі:
- підтримали Україну на Майдані у 2014 році та у її прагненні бути в ЄС. Білоруси є серед Небесної сотні, а саме – Михайло Жизневський, є першим іноземним Героєм України;
- вступили до лав добровольців у війні з росією, борючись за звільнення окупованих територій, сформували окремі бойові підрозділи; багато громадян Білорусі вступили до іноземного легіону, щоб боротися за свободу України;
- виходили на велелюдні мітинги в Білорусі після виборів 2020 року, щоб показати всьому світу, що вони обрають іншого президента та інше майбутнє для своєї країни;
- з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, активно висловлювали свою підтримку та надавали допомогу Україні (деякі – ризикуючи своїм життям, наприклад – "рейкові" партизани в Білорусі);
- активно підтримують ЗСУ, допомагаючи збирати різноманітну допомогу;
- багато білорусів працюють волонтерами по всій території України, переважно у столичному та Чернігівському регіонах;
- у вигнанні з власної країни, взаємодіють з білорусами по всьому світу, пропонуючи зміни та проектуючи нову систему влади у Білорусі, в очікуванні можливості та сприятливих обставин для зміни влади у власній країні.
У зв'язку з вищевикладеним, просимо Вас усунути штучні перешкоди та надмірний бюрократизм для в'їзду на територію України, імміграцію, отримання нової або продовження раніше отриманої тимчасової посвідки на проживання, хоча б тим законослухняним громадянам Білорусі, які легально знаходились в Україні до/під час повномасштабного нападу нашого спільного ворога та мають тут сім'ї і роботу. Просимо Вашого сприяння у розблокуванні можливостей для вказаних людей, через ініціювання внесення змін у постанову Правління НБУ #18 від 24.02.2022 щодо громадян Білорусі (отримання доступу до власних коштів, які так чи інакше будуть спрямовані в економіку України). Просимо Вас визначити правовий статус друзів України – білорусів, які не словом, а ділом довели свою відданість Демократії.
Слава Україні!