Відповідь Президента України на
електронну петицію № 22/001606-еп
"Призначення М.Саакашвілі Прем’єр-
міністром України", розміщену на веб-
сайті Офіційного інтернет-
представництва Президента України
01.09.2015 громадянином В.А.Бігуном
Відповідно до статті 40 Конституції України та статті 231 Закону України "Про звернення громадян" мною розглянуто розміщену на веб-сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України електронну петицію щодо "призначення М.Саакашвілі Прем'єр-міністром України", яку підписали понад 31 тисяча громадян.
Дякую всім, хто долучився до цієї петиції, за небайдужу громадянську позицію. Актуальність питання просування реформ в Україні підтверджується великою кількістю осіб, які підписали петицію.
Поділяючи стурбованість громадськості щодо порушеної проблеми, хочу зазначити, що вона є предметом постійної уваги, обговорення на засіданнях Національної ради реформ та під час моїх зустрічей із представниками всіх гілок влади.
Що стосується висунення кандидатури М.Саакашвілі на пост Прем'єр-міністра України, то тут слід враховувати норми чинного законодавства, які є такими.
Питання призначення Прем'єр-міністра України врегульовано Конституцією України та Законом України "Про Кабінет Міністрів України". Згідно з Конституцією України Прем'єр-міністр України призначається Верховною Радою України за поданням Президента України (пункт 12 частини першої статті 85, частина друга статті 114).
Президент України вносить подання про призначення Верховною Радою України Прем'єр-міністра України за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформованої відповідно до Конституції України, в строк не пізніше ніж на п'ятнадцятий день після одержання такої пропозиції (частина восьма статті 83, пункт 9 частини першої статті 106).
Конституційні положення щодо порядку призначення Прем'єр-міністра України відтворено також у Законі України "Про Кабінет Міністрів України". Названим Законом передбачено, що пропозиція коаліції депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України, подається Президенту України за підписом народного депутата України – уповноваженого на подання пропозиції відповідно до угоди про формування коаліції (частина третя статті 8).
Призначенню нового Прем'єр-міністра України передує відставка попереднього. Питання відставки Уряду врегульовано статтею 115 Конституції України, відповідно до якої Кабінет Міністрів України складає повноваження перед новообраною Верховною Радою України. Прем'єр-міністр України, інші члени Кабінету Міністрів України мають право заявити Верховній Раді України про свою відставку. Відставка Прем'єр-міністра України, прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінету Міністрів України мають наслідком відставку всього складу Кабінету Міністрів України. У цих випадках Верховна Рада України здійснює формування нового складу Кабінету Міністрів України у строки і в порядку, що визначені Конституцією.
Також, згідно зі статтею 87 Конституції Верховна Рада України за пропозицією Президента України або не менш як однієї третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України та прийняти резолюцію недовіри Кабінету Міністрів України більшістю від конституційного складу Верховної Ради України. Проте питання про відповідальність Кабінету Міністрів України не може розглядатися Верховною Радою України більше одного разу протягом однієї чергової сесії, а також протягом року після схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України або протягом останньої сесії Верховної Ради України.
Оскільки Верховною Радою України 11 грудня 2014 року схвалено Програму діяльності Кабінету Міністрів України А.Яценюка, то протягом року (до 11 грудня 2015 року) Верховна Рада України не може розглядати питання про відповідальність цього Уряду.
Крім того, необхідною умовою започаткування вищенаведеної процедури призначення Прем'єр-міністра України є особиста згода кандидата щодо призначення на цю посаду. Однак М.Саакашвілі з цього питання не висловлювався.
Водночас, ураховуючи актуальність порушеної у петиції проблеми, на найближчих засіданнях Національної ради реформ буде приділено посилену увагу питанням їх просування за конкретними напрямами та обговорено дієвість заходів Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо прискорення реформ, зокрема в рамках Плану законодавчого забезпечення реформ в Україні та Програми діяльності Кабінету Міністрів України. За результатами буде прийнято відповідні рішення.
П.ПОРОШЕНКО
Вимога призначити М. Саакашвілі прем'єр-міністром України.
Хай людина проведе нарешті в Україні реформи. Досить терпіти корупцію і затягування реформ.