Під час Війни в Україні розвивається системна криза в IT-сфері, що може призвести нашу Країни від країни лідера на ринку IT до повного знищення галузі.
Зараз IT-сфера забезпечує майже 50% експорту країни та сплату податків в сумі 20 млрд. грн. на рік.
Задля подальшого розвитку галузь потребує оперативного втручання та здійснення заходів для збереження та розвитку Галузі.
Пропонуємо ознайомитися з петицією та підтримати її Вашим підписом.
ІТ-сектор України за перші п'ять місяців (січень-травень 2022 року) забезпечив експортних надходжень на суму $3,2 млрд — на 27% більше, ніж за аналогічний період 2021 року. IT — єдина галузь бізнесу, яка показала зростання 2022 року.
На ІТ зараз припадає майже половина всього обсягу експорту послуг. Якщо точніше, за п'ять місяців поточного року частка ІТ у всьому експорті послуг склала 46%. Для порівняння, рік тому цей показник складав 37%.
Крім цього, оплату за свої послуги ІТ-сектор отримує в іноземній валюті, які продає на міжбанківському ринку України за курсом дуже близьким до курсу НБУ, чим допомагає нашій державі економити валютні резерви та підтримувати економіку України.
У 2020 році компанії з цієї сфери заплатили податків та зборів на суму 17,2 млрд грн. Цього достатньо, приміром, для 90% фінансування усіх медичних послуг, пов’язаних із коронавірусом у тому ж році. Або ж для виплати пенсій 4,9 млн пенсіонерів.
В Україні працюють біля 300 тисяч IT-спеціалістів, з яких більше 85% яких працюють як ФОП за зовнішньоекономічним контрактом надання послуг.
За оцінками ринку на даний час в IT-сфері:
- 25% жінки, більшість яких покинули Україну з початком Війни та згодом вони повинні будуть сплачувати податки в інших країнах в зв’язку з перебуванням більше 6 місяців та набуттям статусу податкових резидентів інших країн.
- 75% чоловіки вік яких в середньому від 18 до 28 років, які в даний час масово направляються до лав ЗСУ на захист Україні. Це дуже поважна місія для нашої Держави, але вони більш ефективні на економічному фронті нашої Держави. Втрата одного спеціалісту в проекті потребує декілька місяців на його повноцінну заміну, а це призводить до зриву термінів виконання існуючих проектів, накладання штрафів, створення негативного та дуже ризикового іміджу України на ринку IT.
Крім того, багато спеціалістів переходять на отримання доходу міжнародними платіжними системами (без сплати податків в Україні).
Задля поліпшення ситуацій та розвитку Галузі просимо Вас розробити:
- порядок бронювання IT-спеціалістів. Особливу увагу приділити IT-спеціалістам які працюють як ФОП
- розглянути додаткові механізми повернення IT-спеціалістів до сплати податків в Україні
- обговорення з країнами партнерами статусу жінок які були вимушені покинути територію України та можуть втратити податкове резидентство України.
В частині бронювання IT-спеціалістів в особливості які працюють як ФОП в якості підтвердження пропонуємо використовувати:
- податкові декларації цих ФОП за перший та другий квартал 2022 року. В разі здійснення діяльності по КВЕД які відповідають IT-послугом в другому кварталі 2022 та сплати податків вважати цих працівників – працівниками IT-сфери.
- контракти на надання IT-послугом за якими були нарахування та оплати.
Ця ініціатива була підтримана Міністерством Цифрової трансформації України № 1/06-1-1881 від 10.03.2022 р., але порядок бронювання не був розроблений.
Згідно з положеннями постанови Кабміну № 194, бронювати можуть лише тих, хто працює за трудовим договором. Про бронювання фізичних осіб-підприємців не йдеться. Тобто 85% спеціалістів не мають права скористатися можливістю бронювання.