Вступ
На сьогодні (01.09.2022), студенти-чоловіки іноземних вузів не мають можливості вчасно виїхати на навчання через заборони прикордоної служби, всупереч встановленому порядку перетинання кордону, який опублікований на офіційному сайті ДПСУ.
Опис ситуації
Цитата зі сайту ДПСУ:
"Здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які,навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі) у закладах освіти за кордоном і на час оголошення мобілізації перебували на території України, та не змогли в установленому порядку виїхати за межі України для продовження навчання – мають право на виїзд з України у разі наявності:
-студентського квитка або студентської візи;
-перекладені та нотаріально завірені документи навчання особи у закордонному вузі;
-військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією);
-довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти)."
(Кінець цитати)
Що відбувається в реальності:
Ще до 8 серпня 2022 року прикордонна служба не обмежувала виїзд студентів-чоловіків за наявності документу, що засвідчує факт навчання в іноземному вузі та довідки з територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Після 8 серпня, студенти зіткнулися з дискрецією повноважень працівників державної прикордонної служби. Попри дотримання правил перетину кордону студентами, та наявності у них необхідних документів, працівники ДПСУ знаходять різноманітні причини для відмови, які йдуть в розріз з опублікованими правилами. Найпоширенішіше обгрунтування відмови - усна вказівка не випускати тих, хто вступив в іноземний вуз після 24 лютого 2022 року. Студенти обурені такою аргументацією, адже:
3го травня на сайті ДПСУ, було опубліковано перелік критеріїв громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, та перелік документів, які надають право виїхати за кордон. Одним з пунктів (номер 3) був наступний абзац:
"Є здобувачами фахової передвищої та вищої освіти за кордоном (студентський квиток або студентська віза; перекладені та нотаріально завірені документи навчання особи у закордонному вузі; військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти);"
Як бачимо - дата 24 лютого 2022 року тут не згадується.
26 липня: зміна правил перетину кордону оновлена на сайті ДПСУ:
Окремим пунктом в додачу до студентів-чоловіків, які навчаються за кордоном, виділили студентів, які тільки вступили до закордонного вузу.
8 серпня і до сьогодні: пункт про студентів, які тільки вступили - прибраний з сайту. Водночас, заборони, для тих, хто тільки вступив - немає. Але, працівники прикордонної служби стверджують, що дозвіл є лише для продовження навчання, а саме для тих, хто вчився в закордонному вузі уже до початку повномасштабного вторгнення. Виникає питання - якщо я закінчив рівень бакалавра в цьому році, та маю намір продовжити навчання на магістратурі закордоном, чому мене позбувають цього права?
З переліченого вище, можна зробити висновок, що рішення про надання дозволу про перетин кордону, працівники ДПСУ приймають на свій розсуд, що є проявом дискреції повноважень. Адже ще місяць тому, дозволяли виїзд навіть псевдо-студентам, які користуючись можливістю, масово вступаючи у вузи, після багаторічної перерви у навчанні. Сьогодні ж студенти-чоловіки, які не переривали навчання, не мають змоги скористатись своїм правом на освіту.
Сприаючись на вищеописані проблеми, та з метою запобігання використання студенства, як способу "втечі" закордон, я пропоную дозволити, та зробити можливим виїзд закордон чоловікам-студентам іноземних вузів, які не переривали навчання.