Шановний Володимире Олександровичу, просимо Вас змінити механізм отримання вперше паспорту громадянина України після досягнення 18-річного віку для мешканців тимчасово окупованих територій України. А саме передбачити можливість проведення процедури встановлення особи шляхом опитування свідків за допомогою засобів дистанційного зв’язку.
8 років молоді люди чекали на зміни для заручників російської агресії. Вони були дітьми, яким на початок бойових дій в 2014 році ще не виповнилося і 14 років. Отримати паспорт мешканцям тимчасово окупованих територій України, яким вдалося виїхати тільки зараз, вже після досягнення 18-річного віку, на практиці неможливо.
При зверненні до ДМСУ у відповідях співробітники спираються на Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» та Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302.
Зокрема, наразі законодавчо встановлено вимогу надати оригінали документів, що підтверджують громадянство та засвідчують особу батьків або одного з них, на момент народження особи, яка перебувала у громадянстві України.
Також для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку, потрібен документ, виданий відповідним органом, установою або організацією, що містить фотозображення особ", а у разі його відсутності - інформація, відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи.
Єдиним документом у більшості молодих людей є свідоцтво про народження, виданий державними органами України до 2014 р. У багатьох з них батьки та родичі не можуть виїхати за межі тимчасово окупованих територій України через ряд причин (відсутність фінансової можливості, поганий стан здоров’я тощо).
Молоді люди, яким вдалося виїхати без родичів, знову залишаються заручниками безвихідної ситуації. Міграційні служби відмовляють їм у прийомі документів, якщо фізично не присутні свідки та батьки, а деякі співробітники взагалі ставлять неетичні питання «а навіщо ви приїхали?».
Ми просимо Вас полегшити отримання вперше паспорту громадянина України для мешканців тимчасово окупованих територій України, які досягли 18-річного віку, за наявності свідоцтва про народження та копій документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).
За відсутності документа, що містить фотозображення особи, який вимагається, просимо дозволити підтвердження особи родичами та іншими свідками (наприклад, колеги з роботи, однокласники, вчителі) з використанням мережі Інтернет. Вони можуть надати фотокопії паспорту громадянина України та інші наявні документи та/або продемонструвати їх за допомогою відеозв’язку.
Окрім тих, що вже виїхали за межі тимчасово окупованих територій України, на даний момент ще є багато хто з молодих людей, в яких наявні тільки свідоцтво про народження, які не наважуються виїжджати з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, АР Крим. Через відсутність паспорта громадянина України вони не зможуть ні працювати, ні навчатися, ні орендувати житло в Україні, а отримати документи неможливо через існуючі вимоги.
Після отримання паспорту молоді люди, які мешкали з 2014 р. на тимчасово окупованих територіях України та наразі виїхали за їхні межі, зможуть нарешті відчути себе повноправними громадянами України та виконувати свої обов’язки перед державою в повній мірі, передбачених Конституцією України, в тому числі сприяти економічному розвитку держави та приймати участь в її захисті.