№22/163112-еп

Вимога відкликати державні нагороди в тих, хто їх недостойний

Автор (ініціатор): Чорновіл Тарас Вячеславович
Дата оприлюднення: 09 вересня 2022
Вимагаємо відкликати державні нагороди в тих, хто їх недостойний

23 серпня 2022 року був виданий Указ Президента №593/2022 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Незалежності України». Навіть побіжний аналіз тексту указу викликав негативний резонанс у суспільстві через перелік осіб, яким вручалися високі державні нагороди. Під час війни безумовний акцент повинен робитися на відзначенні людей, які захищають Україну та на всіх, хто виявив особливу мужність, піддавав загрозі власне життя, діючи на благо України та її громадян. Нагородження під свята чи до ювілеїв осіб, які просто виконують свої посадові обов’язки, є виявом глибоко совкових традицій, неприйнятних для країни, яка зробила свій європейський вибір та заплатила за нього кров’ю десятків тисяч громадян. За певні заслуги в професійній діяльності, які виходять за рамки посадових обов’язків, президент може вручити нагороди до професійних свят, але День Незалежності повинен стати днем, коли держава відзначає саме тих, хто готовий заплатити високу ціну за її існування, незалежність та територіальну цілісність, а також за збереження життя і здоров’я її громадян. Особливо неприйнятною є практика нагороджування осіб, чия діяльність ганьбить Україну чи пов’язана з антидержавною діяльністю. На жаль, осіб, які мало чим заслужили на високе відзначення, і персоналій, яких ні за яких обставин не могло бути в нагородних списках, в Указі абсолютна більшість.

Ми, всі, хто підтримали цю петицію, наполягаємо, що ставлення до формування нагородних списків, найперше, стосовно цивільних осіб, які жодним чином не пов’язані з захистом України, має бути більш відповідальним. Ми наполягаємо, щоб на сайті президента чи іншому обраному президентом офіційному загальнодоступному ресурсі публікувалися короткі пояснення, за які подвиги й звитяги людині вручена нагорода. А стосовно Указу №593/2022 наполягаємо на перегляді нагородного списку й позбавленні нагород, щонайменше, тих осіб, які скоїли дії, які суперечать високому статусу відзначеного державною нагородою і навіть обов’язкам громадянина України. Це вважаємо необхідним для відновлення високої гідності орденів і медалей України, якими також нагороджуються люди, які здійснили подвиги й пожертвували власним життям. Нагородження недостойних принижує подвиги й нагороди справжніх героїв.

Найбільше сумнівних нагороджень стосуються орденів «За заслуги» та «Княгині Ольги». Перший з них завдяки неприйнятній практиці нагородження за лояльність і лизоблюдство вже часто іменують орденом «За послуги». Серед нагороджених «За заслуги» 3 ступеню співак Віталій Козловський, який став частиною московської пропагандистської системи, виступаючи на концерті «побєдєбєсія» 9 травня 2018 року в Москві, коли ця країна вела війну проти України. Саме він в інтерв’ю українським журналістам сказав про приналежність Криму: «Мне всё равно, что и где находится. Мне важно, чтобы люди были счастливы там, где они живут». Цей «заслужений герой» зробив ще чимало подарунків ворожій пропаганді. Наявність у нього ордену принижує всю систему державних нагород.

Серед удостоєних нагородження орденами «За заслуги» та «Княгині Ольги» представники телеканалу Рада Артем Весько і його дружина Катерина. Артем Весько виконував свої посадові обов’язки у сепаратистській футболці з написами й символікою «Вежливые люди». Коли справа набула розголосу в 2016 році й навіть були допити в СБУ, дружина (також нагороджена згідно цього Указу) заявила, що вони не знали, що там відбувалося в Криму. Чи люди з такою «державницькою» позицією гідні нагородження? Крім того сам Весько є фігурантом бази «Миротворець», де зазначається, як контактер із бойовиками Лусваргі та Гусєвскім.

Орден «За заслуги» 3 ступеню отримали шоумени Євген Кошовий та Олександр Пікалов, які не захищають Україну, зате надають послуги владі, ведучи сумнівну гумористичну програму «Бар’яктар-news». Нагорода їх та ряду дуже далеких від героїчних дій шоуменів дискредитує саму систему державних нагород в Україні.

Нагородження одним святковим Указом відразу 7 журналістів телеканалу, власником якого є одіозний олігарх, якого розшукує правосуддя країни-головного союзника – це виклик нашій міжнародній підтримці. Так, орден «Княгині Ольги» 3 ступеню дали журналістці-пропагандистці Наталії Мосійчук, яка в Указі Президента фігурує за прізвищем чоловіка – Раєвська. Але загалом, таке виділення журналістів із провладного каналу, до якого раніше мав стосунок Президент країни, б’є й по авторитету української влади. Як і численні нагороди чиновникам з Офісу Президента й Кабінету Міністрів, які жодних видатних дій чи героїчних подвигів не здійснили.

Влада не повинна нагороджувати сама себе. Війна принесла нам вражаючий героїзм українців та велику кількість справжніх героїв. Ми, підписанти цієї петиції, наполягаємо, щоб Президент України переглянув свій Указ №593/2022 і позбавив нагород осіб, які на них не заслужили або навіть дискредитували себе власними діями. Орден «За заслуги», щодо нагороджених яким найбільше запитань у суспільства – це не «За послуги владі», а за особливі й надзвичайні заслуги перед Україною.

Вимагаю відкликати нагороди перерахованих вище й інших сумнівних нагороджених і в майбутньому забути про практику нагороджень за політичну лояльність та інші послуги владі. Єдиною причиною для нагородження має стати подвиг і героїчна праця для України. Нагороджувати потрібно справжніх захисників, особливо тих, хто віддали за Україну життя, причому незалежно від їхніх поглядів.

Як ініціатор звернення наполягаю: нагородіть моїх побратимів, які загинули, захищаючи Україну: воїна і поета Гліба Бабича, активіста і захисника Юрія Каракая, капелана Олега Марінченка! Також прошу розглянути клопотання про нагородження наших героїв, чий подвиг не викликає сумнівів у суспільства: рятівника Півдня України генерала Марченка, захисника Києва генерала Кривоноса, лейтенанта й командира розрахунку «Стугни» Тетяну Чорновол та сотні інших героїв, подвиги яких замовчують, а їх самих переслідують, оскільки вони не виявляли показової прихильності владі. З журналістів згадайте представників опозиційних каналів, які щодня працюють не із студії у Варшаві, а під кулями й снарядами, як Ольга Калиновська з 5 каналу та ряд інших. Хоча б до кінця війни станьмо вищі політичних симпатій та антипатій, що були до 24 лютого – Україна і перемога потрібна нам всім, незалежно від партії. А нагороди повинні вручатися справжнім героям.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Ананьєва Олександра Юріївна
09 грудня 2022
2.
Карнафель Геннадій Валерійович
09 грудня 2022
3.
Хоменко Олександр Андрійович
09 грудня 2022
4.
Степанова Вікторія Олександрівна
09 грудня 2022
5.
Трофімова Валентина Михайлівна
09 грудня 2022
6.
Кирилюк Дмитро Михайлович
09 грудня 2022
7.
Льога Дмитро Володимирович
09 грудня 2022
8.
Луговий Петро Степанович
08 грудня 2022
9.
Данилів Василина Зеновіївна
08 грудня 2022
10.
Гаврилюк Роман Володимирович
08 грудня 2022
11.
Юринець Мар'яна Русланівна
08 грудня 2022
12.
Ревуцька Аліна Василівна
08 грудня 2022
13.
Бережний Максим Юрійович
08 грудня 2022
14.
Продан В'ячеслав Олегович
08 грудня 2022
15.
Колеснік Алла Сергіївна
08 грудня 2022
16.
Лобанова Наталя Михайлівна
08 грудня 2022
17.
Вдовин Денис Олегович
08 грудня 2022
18.
Пікуль Анатолій Володимирович
08 грудня 2022
19.
Шиманський Василь Васильович
08 грудня 2022
20.
Ткачова Олена Олександрівна
08 грудня 2022
21.
Сапа Дмитро Леонідович
08 грудня 2022
22.
Плетенко Катерина Юріївна
08 грудня 2022
23.
Безега Ольга Петрівна
08 грудня 2022
24.
Столбова Людмила Володимирівна
08 грудня 2022
25.
Зуєв Вадим Ігорович
08 грудня 2022
26.
Кірзунова Ірина Олегівна
08 грудня 2022
27.
Бондаренко Олександр Сергійович
08 грудня 2022
28.
Сторчак Павло Олегович
08 грудня 2022
29.
Мазур Ілля Сергійович
08 грудня 2022
30.
Загорець Іван Геннадійович
08 грудня 2022
4000
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено