В Законі України від 12 травня 2022 р. № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» вказано, що за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
В Інформаційному листі Державної Податкової Служби України № 3/2022, який розміщений на сайті Державної Податкової Служби в пункті 9 вказано : «Якщо ПН, складена за операціями з постачання товарів/послуг, що були здійснені у лютому-травні 2022 року, і яка підтверджує ПК, сформований на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, зареєстрована в ЄРПН після 15 липня 2022 року, при цьому постачальник має можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, покупець втрачає право на формування податкового кредиту за такими операціями до дати реєстрації ПН/РК в ЄРПН»
В роз’ясненнях Міністерства фінансів України щодо строків реєстрації податкових накладних за лютий-травень 2022 р. теж стоїть кінцева дата реєстрації 15 липня 2022 р.
Також з роз’ясненнь Мін’юсту та наукової літератури можна зробити висновок, що кінцева дата входить до строку при вживанні прийменника «до» без вживання слова «включно»
Але бізнесу, який має можливість працювати та сплачувати податки почали надходити «Листи-щастя» від ДПС України у вигляді Актів камеральної перевірки, в який прописується, що відповідно до Закону №2260-ІХ від 12.05.2022р. граничним строком реєстрації податкових накладних є 14 травня 2022р. Відповідно вже за несвоєчасну реєстрацію, тобто 15 липня 2022 р платники податків повинні будуть сплатити штраф, а також покупці, які включили такі податкові накладні (зареєстровані 15 липня 2022р) , повинні виключити такі податкові накладні з декларацій за лютий-травень 2022р. і відповідно також сплатити штраф.
Писати бізнесу заперечення на такі Акти камеральних перевірок немає сенсу, так як відповідь буде від ДПС України така сама, як і в Акті перевірки. І подавати позовну заяву також має для платників податків певні фінансові затрати.
В зв’язку з вищевикладеним бізнес просить внести коригування, доповнення або зміни до Закону №2260-ІХ з уточненням кінцевої дати реєстрації податкових накладних за лютий-травень 2022р. для уникнення непорозумінь з ДПС України, так як Роз’яснення та інформаційні листи не мають ніякої юридичної сили та задля уникнення фінансових втрат у бізнеса, який ще має можливість працювати.