№22/166240-еп

Повернути права соціального захисту, урізані після прийняття законопроєкту №3663.

Автор (ініціатор): Анісімов Ігор Володимирович
Дата оприлюднення: 13 жовтня 2022
Соцстрах ліквідовано. Головні та невтішні наслідки

Нещодавно парламент, ухваливши законопроєкт №3663 у цілому, всупереч євроінтеграційним зобов’язанням України ліквідував Фонд соціального страхування, передавши його функції Пенсійному фонду. Пояснюємо, чому це рішення ставить під загрозу соціальне страхування в державі як таке.

По-перше, законом суттєво звужуються права працівників на отримання допомоги у разі тимчасової втрати працездатності.

Зокрема:

скасовується право працівника на лікування та реабілітацію за рахунок коштів Фонду у санаторно-курортних закладах після перенесених захворювань і травм;
скасовується допомога, яку працівники отримують під час перебування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм;
скасовується допомога, яка виплачується Фондом особам з інвалідністю, що працюють на підприємствах та в організаціях УТОГ і УТОС (товариств глухих і сліпих);
передбачається замість діючої сьогодні повної компенсації втрати заробітної плати за період декретної відпустки можливість надання часткової компенсації (частина 1 статті 18 законопроєкту).
Читайте також: В Україні радикально змінилися умови виплати допомоги по безробіттю
По-друге, значно звужуються права працівників на отримання допомоги у разі нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.


Наприклад:

скасовується обов’язок Фонду оплачувати вартість придбаних інструментів, протезів, інших пристосувань і відшкодовувати потерпілому інші необхідні витрати, пов’язані з його професійною підготовкою (фінансування таких заходів перекладається на державний бюджет);
скасовується обов’язок Фонду фінансувати витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний догляд, побутове обслуговування, протезування, реабілітацію у сфері охорони здоров’я, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо;
скасовується обов’язок Фонду надавати застрахованим особам і членам їхніх сімей безоплатну допомогу з відновлення здоров’я та працездатності після перенесених захворювань і травм.
Читайте також: Очікуване підвищення: с 1 жовтня зросла компенсація витрат на догляд за потерпілими на виробництві

По-третє, працівників, які отримали інвалідність унаслідок нещасного випадку на виробництві, позбавляють:

права на отримання пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (на сьогодні працівник, який отримав травму і став інвалідом, одержує щомісячну страхову виплату та пенсію по інвалідності. Проєктом у новій редакції норма, яка передбачає виплату такої пенсії за рахунок коштів Пенсійного фонду України, вилучається!);
можливості отримати безоплатно путівку на санаторно-курортне лікування або самостійно придбати її з подальшим компенсуванням її вартості. Замість цього залишається лише компенсація витрат на проїзд до/від місця лікування (частина 4 статті 36 законопроєкту);
права на додаткову оплачувану відпустку на період санаторно-курортного лікування;
права на безоплатне чи пільгове отримання автомобіля або компенсацію його вартості у разі самостійного придбання.
Читайте також: На робочих місцях загинули півтори сотні українців – статистика Соцстраху і декілька випадків
Так, здебільшого перелічені пільги та допомоги в останні роки виплачувалися зі скрипом і непрозоро. Але чи лікується головний біль гільйотиною? Тим паче що конституційні приписи прямо говорять, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Окремо слід звернути увагу на те, що у новій редакції закону передбачається норма, згідно з якою працівникам (потерпілим), які мають право на одночасне отримання одноразової страхової виплати за цим законом та іншими законами, виплачується лише одна страхова виплата на їхній вибір. Наприклад, на додаткову страхову виплату мають право медичні працівники, які стали інвалідами чи померли внаслідок коронавірусної хвороби, виконуючи свої професійні обов’язки в умовах підвищеного ризику зараження.

Також слід звернути увагу, що прийнятим законом пропонується розраховувати розмір страхових виплат за таким показником, як мінімальна заробітна плата. При цьому згідно з чинним законодавством такий показник не може застосовуватися, а замість нього застосовується прожитковий мінімум. Отже, працівник у разі стійкої втрати працездатності отримає набагато меншу страхову виплату.


На сьогодні у разі стійкої втрати працездатності потерпілий отримує одноразову страхову виплату, виходячи з 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (44 200 грн). Пропонується ж відштовхуватися від семи мінімальних заробітних плат (45 500 грн). Начебто навіть більше. Але ЗУ №1774-VIII чітко визначено, що до внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином, можна припустити, що така виплата все ж буде здійснюватися з розрахунку семи прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а це наразі 18 200 грн.

Крім того, слід зауважити, що Фонд соцстраху ніколи не був дефіцитним. Хоча по ньому завдало сильного удару зниження вдвічі ЄСВ у часи прем’єрства Арсенія Яценюка. Пізніше — тривалі локдауни під час епідемії коронавірусу, а зараз — війна. Все це разом не сприяло наповненню цільових страхових фондів. Видатки на профілактику нещасних випадків на виробництві довелося зменшити. А деякі статті, такі як санаторно-курортне оздоровлення, ліквідувати взагалі. Але Фонд тримався.

Тепер, після його ліквідації, є загроза, що чорна діра дефіцитного Пенсійного фонду (половина бюджету якого — це гроші держбюджету) повністю поглине Соцстрах. І, відповідно, всі гроші можуть піти на виплату пенсій, щоб розвантажити держбюджет. Про декретні, лікарняні, відпускні, санаторно-курортну реабілітацію можна буде забути.

Отже, прийнятий у цілому законопроєкт №3663 знищує систему соціального страхування, грубо порушує положення Конституції в частині звуження прав громадян на соціальний захист і суперечить євроінтеграційному шляху України.

Тому, підписавшись під цією петицією, просимо повернути вказані урізані права людей по соціальній захищеності. Інакше це призведе до збільшення тіньової складової і ухилення від сплати податків. Бо люди не будуть розуміти за що саме вони мають платити, коли їх обмежують у захисті з фонду, до якого йдуть кошти.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Гречихін Єгор Сергійович
13 січня 2023
2.
Шилкін Василь Олександрович
13 січня 2023
3.
Єременко Іван Валентинович
13 січня 2023
4.
Михайлишин Божена Володимирівна
13 січня 2023
5.
Гузєв Максим Ігорович
12 січня 2023
6.
Петровська Кристина Анатоліївна
12 січня 2023
7.
Гаврилюк Павло Миколайович
12 січня 2023
8.
Мельник Валерій Миколайович
12 січня 2023
9.
Чолак Надія Василівна
12 січня 2023
10.
Брайлян Матвій Сергійович
12 січня 2023
11.
Шаповалов Артем Костянтинович
12 січня 2023
12.
Мусієнко Ігор Миколайович
12 січня 2023
13.
Манєєва Вікторія Олегівна
12 січня 2023
14.
Узгорська Світлана Григорівна
12 січня 2023
15.
Савчук Василина Михайлівна
12 січня 2023
16.
Стіжко Станіслав Анатолійович
12 січня 2023
17.
Кушнір Анастасія Олександрівна
11 січня 2023
18.
Маклакова Анна Олександрівна
11 січня 2023
19.
Шоботенко Любов Вікторівна
11 січня 2023
20.
Ковальова Марина Вікторівна
11 січня 2023
21.
Редчиць Анастасія Сергіївна
11 січня 2023
22.
Зянько Микола Васильович
11 січня 2023
23.
Кріль Оксана Анатоліївна
11 січня 2023
24.
Бондар Богдан Михайлович
11 січня 2023
25.
Бойко Дмитро Григорович
10 січня 2023
26.
Цвіцінський Роман Сергійович
10 січня 2023
27.
Грінько Ольга Іванівна
10 січня 2023
28.
Щербак Олена Іванівна
10 січня 2023
29.
Ялова Ольга Олександрівна
10 січня 2023
30.
Полещук Олена Юріївна
10 січня 2023
6136
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено