Перші українські тексти латиницею датовані XVI—XVII століттями, написані польською або чеською абеткою. Першим у ХІХ столітті встановити латинську писемність намагався Йосип Лозінський — учений та священик зі Львова. В основу було покладено польський алфавіт. Пізніше модифікований варіант без польських диграфів запропонував чеський славіст Йозеф Іречек. Суперечка між прихильниками цих двох варіантів, а також між противниками та прихильниками використання латиниці взагалі відома як «азбучна війна». У XIX-XX століттях латиницею користувалася бюрократія Галичини під австрійською владою.
Українська мова була схильною до змін і русифікації, але спочатку була латинського походження, до цього навіть є підтвердження укринських письменників:
Буковинський поет Юрій Федькович свої твори записував латинським алфавітом, використовуючи суміш чеського алфавіту та гаєвиці.
Тому я вважаю, що писемність нашої мови треба повернути в первісний вигляд, це дозволить усім європейцям бути ближчими до українського народу і покаже походження україни та народу як незалежну ні від кого націю.