№22/168322-еп

Терміново потрібен особистий контроль Президента України щодо питання захисту та збереження культурного та природного надбання, як джерела самоідентичності української нації.

Автор (ініціатор): Рутковська Ольга Анатоліївна
Дата оприлюднення: 01 листопада 2022
В цей надскладний для України час наша нація потребує гарантій збереження культурного та природного надбання і це питання має вагу рівня національної безпеки. Саме проти нашої національної самобутності розгорнута повномасштабна війна російською федерацією, наша історія умисне спотворюється агресором, а наше культурне та природне надбання є мішенню у загарбницьких планах. Культурне та природне надбання це найбільший скарб, який ми повинні передати наступним поколінням українців. Відповідальність за його збереження має найвищий рівень. Зараз необхідно не лише декларування першочерговості охорони пам’яток та об’єктів природно заповідного фонду на рівні закону, а жорсткий контроль захисту, збереження національного культурного та природного надбання.
Культурна та природна спадщина України опинилась у найскладнішій ситуації. Частина пам'яток потерпає від нищівних дій загарбників на окупованих територіях, серед них, зокрема: номінант до списку світової спадщини – біосферний заповідник «Асканія Нова» на Херсонщині, Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила» у Запорізькій області, Свято-Успенська Святогірська лавра в Донецькій області та величезний перелік інших непересічних об’єктів нашого культурного та природного надбання.
Одночасно на вільних від військових дій суверенних територіях об’єкти культурної та природної спадщини потерпають від відсутності контролю та координації дій по захисту від наслідків обстрілів та оборудок недобросовісних підприємців, які активізували підготовчі та будівельні роботи з грубими порушеннями законів, користуючись умовами військового стану та відсутності контролю з боку держави. Лише в столичному регіоні пожвавилась неправомірна діяльність на території Лисогірського форту та Васильківського укріплення Київської фортеці, на низці ділянок історичного центру Києва (території пам’яток та їхні охоронні зони), Національного природного парку «Голосіївський», в заказнику «Урочище Церковщина». Під загрозою нищення постала низка територій пам’ятки ландшафту та історії «Історичний ландшафт київських гір та долини р.Дніпро» та природно-заповідного фонду- пам’ятка археології та історії національного значення на Поштовій площі, острови в заплаві Дніпра (Труханів, Муромець), Осокорківськи луки, озеро Небреж, Троєщинські луки, урочище «Лиса гора».
В цій ситуації зусиль небайдужих містян недостатньо, тим більше вони обмежені у своїх правах умовами воєнного стану і мають змогу вести свою діяльність на захист культурної та природної спадщини переважно в судах, де процеси тривають роками.
Вище наведене спонукає звернутися особисто до Вас, шановний Володимир Олександрович, як до гаранта Конституції, щодо взяття під особистий контроль убезпечення від нищення культурного та природного надбання України. Вкрай потрібне зосередження сил центральних органів влади та відомств на наступному:
Терміново оновити Стратегію національної безпеки України. Захист та збереження культурного та природного надбання має бути пріоритетною складовою частиною Стратегії національної безпеки як документу, що визначає актуальні загрози національній безпеці України та відповідні цілі, завдання, механізм захисту національних інтересів України та є основою для планування і реалізації політики у сфері національної безпеки.
Кабінету Міністрів України створити міжвідомчу координаційну групу для оперативної та ефективної взаємодій за наслідками воєнних дій стосовно об’єктів культурного та природного надбання, яка спираючись на міжнародний досвід, зможе координувати дії професіоналів різних фахів.
Провідні завдання такого координаційного центру:
- консолідувати зусилля і налагодити взаємодію українських професіоналів різних фахів (архітекторів, інженерів, реставраторів, мистецтвознавців, експертів з природних ресурсів, правоохоронців, юристів, містобудівельників, землевпорядників, ІТ тощо) з врахуванням їхнього вимушеного переміщення;
- налагодити й підтримувати оперативну взаємодію та координацію всіх дотичних до даної проблеми центральних органів влади та правоохоронних органів;
- налагодити систему захисту об’єктів культурного та природного надбання та оперативного упередження від наслідків військової агресії російської федерації;
- оперативно забезпечити первинну оцінку на місці стану об’єктів, які зазнали пошкоджень, та організовувати необхідні заходи зі стабілізації пошкоджених об`єктів культурного надбання на постраждалих від військової агресії територіях до виконання протиаварійних та реставраційних робіт;
- спільно з міжнародними інституціями організувати роботи з фіксації збитків або наслідків свідомого захоплення, юридичний супровід стосовно притягнення до відповідальності російської федерації за умисне нищення українського культурного та природного надбання та відшкодування збитків;
- забезпечити оперативне напрацювання інструкцій та методичних документів, підзаконних актів щодо виконання першочергових заходів на об’єктах культурного та природного надбання, які зазнали пошкоджень та руйнувань.

Національній комісії у справах ЮНЕСКО та Міністерству культури та інформаційної політики України терміново провести аналіз та внести до Переліку об’єктів що потребують підсиленого захисту всі непересічні об’єкти українського культурного надбання, що перебувають на окупованих та щойно звільнених територіях. Запустити всі механізми співпраці згідно Другого Протоколу Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту. Максимально сприяти процедурі внесення у Список об’єктів всесвітнього значення комплексів пам’яток Харкова та Чернігова.
Державній прикордонній службі забезпечити безумовне недопущення вивезення культурних цінностей за межі України без спеціальної санкції Кабінету Міністрів України.
Міністерству культури та інформаційної політики України забезпечити обов’язковий інструктаж регіонів про першочергові заходи із захисту об’єктів нерухомого культурного надбання. Терміново розробити та поширити на регіонального рівні правила поводження з об’єктами культурної спадщини що постраждали від ворожих атак, обов’язковість маркування та збереження всіх елементів декору пам’яток що перебувають на/довкола постраждалого об’єкту. Провести терміновий аудит стану об’єктів всесвітньої спадщини та номінантів до Списку всесвітньої спадщини. Забезпечити ініціювання позовної діяльності по фактах умисного нищення окупантами та суб’єктами всіх форм власності. Невідкладно розглянути на Експертній комісії всі подані пропозиції по взяттю пам’яток культурної спадщини і в нести їх в Держаний реєстр та провести аудит наявності охоронних договорів.
Міністерству юстиції України опрацювати проблему та визначитись з органом влади (інституцією) що представлятиме інтереси держави та відповідатиме за захист, збереження та використання пам’яток та об’єктів археології України. Забезпечити координацію розробки підзаконних актів щодо заключення охоронних договорів на пам’ятки археології. Опрацювати разом з Міністерством іноземних справ України механізми запуску позовної діяльності за фактами умисного порушення міжнародного гуманітарного права, згідно Другого Протоколу Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, щодо пам’яток культурного та природного надбання.
Генпрокуратурі України забезпечити посилений контроль розслідувань злочинів умисне скоєних проти об’єктів культурного та природного надбання та за представництвом прокуратурою інтересів держави в судах по безумовному збереженню об’єктів культурного та природного надбання і відшкодуванню збитків.
Міністерству розвитку регіонів України та Міністерству культури та інформаційної політики України опрацювати настанови та норми з відновлення об’єктів культурної спадщини від наслідків війни, тимчасової консервації під час військового стану. Забезпечити розробку Порядку проведення першочергових реставраційних робіт за наслідками військових дій, передбачити в ньому наукове керівництво головних архітекторів проектів від державних науково-дослідних проектно-реставраційних установ, які на відміну від інших фахівців мають безперечно колосальний професійний досвід в зазначених питаннях. Опрацювати можливість спрощення процедур погодження та затвердження проектів першочергових реставраційних робіт за наслідками військових дій.
Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України забезпечити аудит регіональних кадастрів природних ресурсів в частині втрат внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації. Провести терміновий аудит стану всіх об’єктів природно-заповідного фонду та цілісності їхніх територій в місті Києві та регіонах, провести аудит своєчасної виплати податків за користування територіями вказаних об’єктів та ініціювання позовної діяльності по фактах умисного нищення окупантами та суб’єктами всіх форм власності.
Казначейству України забезпечити можливість фінансування витрат за рахунками установ та організацій на протиаварійні роботи за наслідками військових дій на об’єктах культурного надбання, які перебувають в оперативному управлінні вказаних організацій.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Герасименко Євгенія Максимівна
01 лютого 2023
2.
Мельник Вікторія Ярославівна
31 січня 2023
3.
Журавльова Людмила Станіславівна
31 січня 2023
4.
Шкурак Світлана Степанівна
29 січня 2023
5.
Фуцур Анатолій Васильович
28 січня 2023
6.
Василів Олег Іванович
25 січня 2023
7.
Тменова Ганна Сергіївна
24 січня 2023
8.
Кулькова Літта Валеріївна
22 січня 2023
9.
Івахненко Вадим Миколайович
08 січня 2023
10.
Литвиненко Вікторія Олексіївна
07 січня 2023
11.
Билим Олександра Олександрівна
20 грудня 2022
12.
Кірічук Тетяна Іванівна
13 грудня 2022
13.
Марко Оксана-Софія Сергіївна
01 грудня 2022
14.
Ільїнська Світлана Миколаївна
30 листопада 2022
15.
Боєчко Вікторія Степанівна
29 листопада 2022
16.
Кащук Олексій Володимирович
29 листопада 2022
17.
Сімонова Надія Іванівна
27 листопада 2022
18.
Бусько Любов Ігорівна
23 листопада 2022
19.
Шульга Роман Петрович
22 листопада 2022
20.
Лисенко Валерій Миколайович
22 листопада 2022
21.
Дяченко Ірина Павлівна
18 листопада 2022
22.
Сивак Олександр Миколайович
17 листопада 2022
23.
Дубина Микола Анатолійович
15 листопада 2022
24.
Чорна Вікторія Сергіївна
15 листопада 2022
25.
Василенко Мілена Володимирівна
12 листопада 2022
26.
Потапенко Тетяна Олексіївна
09 листопада 2022
27.
Цегельник Стефанія Ігорівна
08 листопада 2022
28.
Яркова Юлія Ігорівна
07 листопада 2022
29.
Теклюк Артем Олександрович
07 листопада 2022
30.
Гуменюк Олександра Ігорівна
07 листопада 2022
104
голосів з 25000
необхідних
Не підтримано
Збір підписів завершено