№22/170066-еп

Про розробку та здійснення проєкту щодо порятунку річки Рось з подальшим використанням його для відновлення водності всіх рік України та їх приток – малих річок.

Автор (ініціатор): Ковтун Владлен Кузьмич
Дата оприлюднення: 18 листопада 2022
Нині в нашій державі Україна немає важливішого завдання, ніж здобуття великої Перемоги у жорстокій кривавій війні. Проте вже сьогодні маємо посилено думати про майбутнє відродження, відбудову й зміцнення економічного, наукового потенціалів, про розвиток соціальної сфери, освіти, культури, досягнення європейського рівня та умов життя громадян. Постануть невідкладні завдання з відновлення та впорядкування безлічі територій, зруйнованих і пошкоджених ворогом. Особливо нагальними будуть проблеми у сфері збереження довкілля, насамперед, з порятунку наших рік та їх приток – малих річок, які дають всім один з найважливіших природних ресурсів – воду. Загальнодержавне значення річок визначається їх особливим місцем у створенні належних умов життя людей, водозабезпеченні населення, промисловості, сільського й рибного господарств, задоволенні рекреаційних та інших потреб. Щоденно маємо пам’ятати і про непересічне значення річок у формуванні і становленні української ідентичності, любові й поваги до нашої Вітчизни.
Тому, виходячи з Цілей сталого розвитку, які проголошені ООН і визнані всім світом, включаючи й Україну, зокрема, Ціль 6 - чиста вода та належні санітарні умови, вважаю за необхідне вже сьогодні привернути увагу до катастрофічного становища переважної більшості річок України.
Річка Рось чи не найбільше уособлює катастрофічну сукупність усіх наболілих проблем таких водних об’єктів. Її басейн розташований на території чотирьох областей – Вінницької, Житомирської, Київської і Черкаської. Її води дають життя близько 500 тисячам мешканців Білої Церкви, Умані, Корсунь-Шевченківського, Богуслава, інших міст, кількох сотень сіл, селищ забезпечують роботу близько трьох тисяч підприємств промисловості, сільського та рибного господарств. На ній споруджено більше двох тисяч ставків, тринадцять малих гідроелектростанцій.
Ще не так давно Рось була однією з наймальовничіших і найчистіших в Україні. Однак, внаслідок нищівного антропогенного навантаження, тривалого ігнорування багатьох, навіть передбачених законодавством вимог, відсутності контролю за виконанням невідкладних водоохоронних та інших заходів все більш відчутною стає загроза загибелі цієї унікальної річки. Все частіше внаслідок задухи масово гине риба, інші живі організми, а державні органи змушені запроваджувати заборони навіть на купання людей. Такі загрози вже на межі незворотніх. Серйозна небезпека нависла над майбутнім всього регіону. Вчені все наполегливіше попереджають про надтривожну перспективу унеможливлення вже ближчим часом використання вод Росі у зв’язку з їх забрудненістю. Як наслідок – це призведе до величезних витрат бюджетних коштів для налагодження нової системи водозабезпечення всього регіону.
Виходячи з особливої суспільної значущості цих проблем, звертаюсь до Вас, пане Президенте України, як до Глави Держави, Гаранта додержання прав і свобод людини, зокрема й екологічних, а також суверенітету України, що суттєво залежить від належного забезпечення потреб держави у природних ресурсах, збереження згідно з вимогами Конституції України безпечного для життя і здоров’я населення довкілля, з клопотанням підтримати цю петицію та доручити Кабінету Міністрів України невідкладно:
1. Забезпечити розроблення, ухвалення та належне виконання на засадах публічно-приватного партнерства державної програми збереження річки Рось та сталого розвитку в її басейні, яка б передбачала забезпечення відновлення її водності, науково обгрунтованого регулювання гідрологічного режиму, визначення та винесення в натурі прибережних захисних смуг, додаткове заліснення та залуження цих смуг та інших ділянок водоохоронної зони, прискорення формування екомережі, розчищення та впорядкування водозаборів, гідроелектростанцій, системи ставків, а також збереження приток та джерел, що живлять річку, розвиток зон відпочинку насамперед для потреб місцевих жителів та відновлення регіону як туристичного.
Реалізація такої державної програми має стати важливою складовою належної підготовки до відзначення у 2032 році 1000-ліття славних міст Біла Церква, Корсунь-Шевченківський та Богуслав, які вписали особливо значущі сторінки в історію України ще з часів Київської Русі.
Такий важливий пілотний проєкт, здобутий при цьому практичний досвід мають спонукати в подальшому не лише Уряд держави, а й місцеві органи виконавчої влади, місцеві територіальні громади, господарюючі суб`єкти, наукові колективи та громадські організації до підготовки та реалізації таких програм на засадах публічно-приватного партнерства в регіонах для відновлення водності всіх рік та їх приток – малих річок, впорядкування водоохоронних зон, інших прилеглих територій, повнішого врахування цих завдань при формуванні та реалізації комплексних планів розвитку територіальних громад, інших проєктів з планування просторового розвитку.
2. Підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України необхідні законопроєкти та в межах визначених законом повноважень ухвалити відповідні власні рішення для:
- докорінної перебудови системи державного управління у сфері, що стосується довкілля, забезпечення її незалежності від інших органів виконавчої влади, стабільності, додаткового укомплектування належно підготовленими кадрами;
- подальшого розвитку державної системи моніторингу довкілля з використанням сучасних засобів спостереження та контролю, космічного та іншого дистанційного зондування, відповідних інформаційних технологій;
- невідкладного проведення із залученням Національної академії наук України, провідних фахівців у сфері екологічного права та відповідних громадських організацій систематизації чинного екологічного законодавства з метою його впорядкування та досягнення належної ефективності.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Головко Іван Васильович
07 лютого 2023
2.
Косюшко Надія Борисівна
07 лютого 2023
3.
Брюховецька Євгенія Василівна
07 лютого 2023
4.
Сіренко Андрій Олександрович
07 лютого 2023
5.
Кошарний Олександр Валерійович
07 лютого 2023
6.
Панкратова-Ковбас Світлана Анатоліївна
07 лютого 2023
7.
Клименко Лариса Євгенівна
07 лютого 2023
8.
Дрозденко Віта Анатоліївна
07 лютого 2023
9.
Євпатов Сергій Миколайович
07 лютого 2023
10.
Паришкура Марія Павлівна
07 лютого 2023
11.
Владіміров Валентин Олександрович
07 лютого 2023
12.
Стеценко Петро Іванович
07 лютого 2023
13.
Ткачук Максим Миколайович
07 лютого 2023
14.
Чабан Ігор Дмитрович
07 лютого 2023
15.
Усаченко Лариса Анатоліївна
07 лютого 2023
16.
Гладких Геннадій Геннадійович
07 лютого 2023
17.
Драгальчук Анна Володимирівна
07 лютого 2023
18.
Шеремета Ольга Вікторівна
07 лютого 2023
19.
Товстолиткіна Наталія Петрівна
07 лютого 2023
20.
Лях Андрій Олегович
07 лютого 2023
21.
Крушедольська Ніна Георгіївна
07 лютого 2023
22.
Винницький Мар'ян Йосипович
07 лютого 2023
23.
Ковтун Ольга Олексіївна
07 лютого 2023
24.
Пархоменко Дмитро Олександрович
07 лютого 2023
25.
Латишева Наталя Іванівна
07 лютого 2023
26.
Козьма Ольга Маринівна
07 лютого 2023
27.
Примаков Віталій Ігорович
07 лютого 2023
28.
Бердо Дарина Олександрівна
07 лютого 2023
29.
Ільніцька Ніна Олександрівна
07 лютого 2023
30.
Карпенко Тетяна Анатоліївна
07 лютого 2023
6768
голосів з 25000
необхідних
Статус: Триває збір підписів
Залишилося 11 днів
Для того, щоб підтримати петицію, необхідно авторизуватися.