Значення лісів у житті людини надзвичайно велике і багатогранне. Вони відіграють найважливішу роль у підтриманні природного стану біосфери. Як чинник культурного і соціального значення ліс для багатьох мільйонів людей є місцем відпочинку, лікування та туризму.
Ліси об’єднують в собі складні системи живих організмів, які взаємодіють між собою та навколишнім середовищем. Також, ліси виконують важливу середовище утворювальну функцію, адже відомо, що всередині лісу температура в середньому нижча на 2-4оС, а вологість, навпаки, вища. Крім цього, повітря у лісі насичене фітонцидами – біологічно активними речовинами, що пригнічують зростання і розвиток хвороботворних бактерій.
Проте, на жаль в Україні вже багато років квітне браконьєрство та державна недбалість, які зумовлюють знищення лісового багатства нашої країни.
Наслідки вирубки лісів:
1)кліматичні зміни;
2)забруднення навколишнього середовища;
3)зміна екосистеми;
4)знищення великої кількості рослин;
5)тварини змушені залишати звичні місця проживання;
6)погіршення стану атмосфери;
7)погіршення кругообігу води в природі;
8)руйнування ґрунту, що призведе до ерозії ґрунту;
8)поява екологічних біженців.
Як зупинити знелісення:
1)Практика сталого лісокористування
Знелісення може і повинно бути стійким. Справа в підтримці балансу між задоволенням наших потреб в продукції целюлозно-паперової і деревопереробної промисловості при збереженні природного циклу зникнення й відновлення лісів.
2)Міжнародний досвід щодо призупинення знелісення
Влада розуміє, що для запобігання безконтрольного вирубування лісів необхідно більш суворе законодавство щодо лісокористування. Належного законодавства, що забороняє ввезення нелегальної деревини, поряд з ефективною системою відстеження заготівлі, транспортування й продажу деревини має бути достатньо, щоб зупинити незаконну вирубку лісу. Споживачі також можуть допомогти в цій битві, відмовившись від покупки несертифікованих лісоматеріалів.
3)Природоохоронні практики на місцях
Крім природоохоронного законодавства, заходи щодо захисту навколишнього середовища на місцях передбачають спільне землекористування та управління екосистемами, спрямоване на вдосконалення способів взаємодії зі світовими лісами і їх використанням. Це особливо стосується агробізнесу та урядів країн, якими слід докласти більше зусиль, щоб виконати зобов’язання щодо зниження тривожної статистики знелісення.
4)Лісовідновлення
Техногенному знелісенню можна протидіяти за допомогою відновлення лісу. Посадка дерев на знелісених територіях допомагає відновити середовище проживання унікального біорізноманіття та бореться зі зміною клімату.
5) Ланцюг постачання без знелісення
Незважаючи на те, що все більше число компаній відмовляється від ланцюга постачання зі знелісення в цьому напрямку ще багато що треба зробити. Світові бренди й невеликі роздрібні компанії повинні прагнути повністю ліквідувати знелісення з ланцюгів постачання для забезпечення сталого виробництва. Щоб досягти цієї мети, підприємствам необхідно впроваджувати новітні методи та технології, які забезпечували б додаткові джерела деревини при поставках сировини. Наприклад, при виробництві палива та будівельних матеріалів переробка і повторне використання відходів могли б служити ключем до вирішення проблеми.