Шановний пане Президент! Амністія оголошується у зв'язку з видатними подіями державного та релігійного характеру (великою кількості засуджених, різноманітних видатних, значимих подій). Відповідно до статті 1 Закону України "Про застосування амністії в Україні", амністія є повне або часткове звільнення відбування покарання осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, або кримінальні справи стосовно яких розглянуті судами, але вироки стосовно цих осіб не набрали законної сили.
Окрім того, в п. 2 ст. 2 згаданого Закону вказується, що Законом про амністію може бути передбачена часткова амністія від відбування покарання, окрім переліку осіб, які передбаченні в ст. 4 Закону.
Разом з цим у ст. 4 Закону України "Про застосування амністії в Україні" зазначено категорію осіб, щодо яких не допускається застосування амністії, серед яких і особи, які засуджені за злочин проти життя та здоров'я людини (ст. 115-145 КК України) за умисне вбивство, катування... Тобто особи, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини.
Відповідно до ст. 5 Кримінально-виконавчого кодексу України виконання та відбування покарання здійснюється з додержанням принципів невідворотності виконання і відбування покарань, законності, справедливості, гуманізму, демократизму, рівності засуджених перед законом, поваги до прав та свобод людини, взаємної відповідальності держави і засудженого, диференціації та індивідуалізації виконанні покарань, раціонального застосування примусових заходів і стимулювання правослухняної поведінки, поєднання покарання з виправним впливом, участі громадськості в передбачених законом випадках у діяльності органів і установ виконання покарань.
На сьогоднішній день за оцінкою правозахисних організацій в тому числі міжнародних майже 30% осіб, які перебувають в місцях позбавлення волі за скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів є незаконно засудженими, що підтверджуються рішеннями рішеннями Міжнародного Європейського Суду з прав людини.
В контексті вище викладеного, вважаємо за потрібне відзначити, що згідно даних, розміщених на сайті Державної пенітенціарної служби України, станом на 01.01.2014 року в 182 місцях позбавлення волі Державної пенітенціарної служби України трималося 127830 (тут і на далі в дужках станом на 01.01.2013 р. - 147112 осіб). Тобто за рік чисельність осіб в місцях позбавлення волі зменшилась на 19282 особи або на - 13,11%. Показник числа в'язнів на 100 тис. населення для України складає 281. Чисельність довічно ув'язнених осіб зросла за рік на 68 осіб (за 2012 рік на 53 особи) і склала 1878 осіб (1810 осіб). Засуджені на строк понад 10 років складають 12 тис. осіб (13,2 тис. осіб), відбувають покарання у вигляді арешту 656 осіб (921 особа).
З урахуванням вище викладеного та керуючись ст. ст. 3, 8, 21, 22, 28, 34 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 4 Закону України "Про застосування амністії в Україні" та ст. ст. 1, 5, 7, 20 Закону України "Про звернення громадян", -
ПРОСИМО:
Прийняти Закон України "Про амністію в Україні в 2016 році", присвячену 25-ти річчю незалежності України передбачивши в ньому застосування амністії і до осіб які зазначені в ст. 4 Закону України "Про застосування амністії України", тобто які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини в тому числі і до осіб, які вчинили злочини проти життя та здоров'я людини (ст. 115-145 КК України) у вигляді скорочення невідбутної частини покарання на певний строк (на 2 роки).