На сьогоднішній день в Україні склалася критична ситуація на ринку будівництва нерухомості. Це стримує залучення коштів приватних інвесторів, що, у свою чергу, негативно відбивається на економічній ситуації в країні у цілому. Основний інвестор - проста людина - найбільш незахищений суб’єкт відносин в будівництві.
На початок 2015 року, за інформацією Державної служби статистики, в Україні налічувалося 3823 об'єкта незавершеного будівництва загальною площею 16 285 тис. кв.м.
За даними ВГО «Союз інвесторів України», на сьогоднішній день в Україні налічується більше 500 000 постраждалих інвесторів, які вклали кошти у будівництво, яке в подальшому було зупинено з різних причин (нецільове використання залучених коштів, недостатньо чітке регулювання правовідносин між учасниками будівельного процесу, здійснення будівельних афер тощо).
Єдиний можливий варіант вирішення таких проблем – це прийняття низки змін до законів та підзаконних актів, завданням яких є впорядкуванням механізму залучення інвестиційних коштів.
Згідно ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожен громадянин матиме змогу побудувати житло або придбати його у власність.
Відповідно до ст. 102 Основного закону, Президент України є гарантом, зокрема, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
Статтею 93 Конституції України передбачено, що право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить в тому числі Президентові України.
Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України (ч. 31 ст. 106 Конституції України).
Тому, з метою вирішення вказаних проблем, необхідно:
1. Забезпечити належне (фактичне) вирішення вже наявних проблем постраждалих інвесторів, будівництво об’єктів яких зупинено, з метою завершення будівництва, в тому числі шляхом ініціювання та ухвалення розробленого спеціального законопроекту «Про захист прав постраждалих інвесторів під час будівництва житлової нерухомості» (№3542 від 05.11.2013).
2. Внести зміни до Положення про Мінрегіон, затвердженого постановою КМУ від 30.04.2014 р. №197 та до Положення про ДАБІ України, затвердженого постановою КМУ від 09.06.2014 р. №294 в частині створення та затвердження належного і дієвого державного контролю та нагляду за процесом будівництва об’єктів та за діяльністю суб’єктів будівництва (замовника будівництва, забудовника, управителя фонду, генерального підрядника або інших осіб, що прямо чи опосередковано здійснюють залучення коштів для будівництва – далі суб’єкти будівництва) пов`язаною із залученням коштів фізичних осіб, як безпосередньо центральними органами виконавчої влади так і, відповідними органами місцевого самоврядування.
3. Створити правові умови прозорості відносин між інвестором та забудовником, в тому числі шляхом створення єдиного державного реєстру майнових прав на житлові об’єкти будівництва, встановлення обов’язку надання щоквартальної звітності за виконані будівельні роботи відповідним суб’єктом будівництва перед інвестором.
4. Надати державну гарантію захисту інвестицій фізичних осіб, вкладених у будівництво житла (на зразок ФГВФО у банки), у випадку протизаконних дій або порушення умов договору між інвестором та суб’єктом будівництва, шляхом розроблення відповідного законопроекту та/або внесення необхідних змін в чинне законодавство України.
5. Посилити адміністративну відповідальність суб’єктів будівництва за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, шляхом внесення відповідних змін до Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».