№22/180526-еп

Підняти допомогу для дітей до 3 років

Автор (ініціатор): Базіляк Аліса N/a
Дата оприлюднення: 17 лютого 2023
Дата відповіді : 26 травня 2023
Відповідь Президента України на
електронну петицію № 22/180526-еп
«Підняти допомогу для дітей до 3 років»,
розміщену на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України 17.02.2023 громадянкою А.Базіляк, яку
підтримали понад 25 тисяч громадян

Відповідно до статті 40 Конституції України та статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» мною розглянуто розміщену на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України електронну петицію за № 22/180526-еп «Підняти допомогу для дітей до 3 років», яку підтримали понад 25 тисяч громадян.
Повідомляю, що за Конституцією України Україна є демократичною,
правовою державою (стаття 1) сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою (частина третя статті 51).
Держава захищає материнство, батьківство та дитинство і визнає
пріоритетність інтересів матері, батька і дитини в суспільстві. Держава має забезпечувати жінкам можливості поєднувати професійні та сімейні обов’язки, сприяти формуванню відповідального ставлення до батьківства, створювати належні умови для повноцінного розвитку та виховання дітей у сім’ї, розвивати соціальні гарантії вагітним жінкам і матерям, включаючи надання оплачуваних відпусток.
Відповідні права і гарантії передбачені Сімейним кодексом України,
Кодексом законів про працю України, законами України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про соціальні послуги», «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про відпустки» та іншими актами.
Майбутнім матерям надається фінансова підтримка – допомога по
вагітності та пологам. Ця допомога виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів). Допомога працюючій жінці виплачується за рахунок коштів державного соціального страхування у розмірі 100 відсотків середньої заробітної
плати (доходу) жінки.
Розуміючи, що декретні виплати є суттєвою підтримкою для родини, та враховуючи позитивний міжнародний досвід щодо розвитку такої підтримки батьків, Верховна Рада України доручила Кабінету Міністрів України підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроекти щодо збільшення строку отримання допомоги по вагітності та пологах (пункт 12 Прикінцевих положень Закону України від 21.09.2022 № 2620-IX).
Одним із видів соціального забезпечення сімей із дітьми є надання
державної соціальної допомоги, основне призначення якої полягає у разовій або тимчасовій матеріальній підтримці, спрямованій на дотримання рівних прав і можливостей для розвитку всіх дітей незалежно від походження і майнового стану їхніх батьків.
Допомога при народженні дитини як різновид державної допомоги сім’ям із дітьми надається з метою створення сприятливих умов для виховання, забезпечення прав і найкращих інтересів дитини. На сьогодні вищезазначена допомога призначається у розмірі 41 280 гривень.
Сім’ям, у яких народилася дитина, також надається додаткова державна підтримка у вигляді одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Особі, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку та
отримує допомогу при народженні дитини надається відпустка. За цей період держава сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що забезпечує матері або батьку, яка/який доглядає за дитиною, право на соціальне та пенсійне страхування на рівні з працюючою особою.
Водночас неналежний розвиток мережі дошкільних закладів, обмеженість умов для гнучкої та дистанційної праці для працівниць із сімейними обов’язками, відповідальність жінок за хатні обов’язки у переважній більшості домогосподарств, а також недоступність ринкових послуг із полегшення доглядової та хатньої праці в Україні не сприяють сучасному материнству.
Війна поглибила цю проблематику. У цих складних умовах держава міцно тримає курс європейських цінностей і реалізує масштабні проекти із підтримки жінок. Серед них програма залучення жінок до підприємництва – надання мікрогрантів для розвитку малого й середнього бізнесу. Є кілька програм сприяння працевлаштуванню і перенавчанню жінок, щоб підвищити їх конкретність на ринку праці.
Зокрема, діють програми фінансового стимулювання роботодавців брати на роботу жінок. З цього року роботодавець може отримати від держави компенсацію за працевлаштування одиноких жінок з дітьми.
Жінки можуть скористатися програмами перекваліфікації, щоб отримати більш затребувану на ринку праці спеціальність, у тому числі за новою грантовою програмою «Старт в IT», за якою можна одержати грант для навчання у сфері інформаційних технологій.
Жінки, що мають підприємницький хист, можуть взяти мікрогрант до
250 тис. грн на старт або розвиток бізнесу за програмою «Власна справа». Минулого року заяви на отримання мікрогрантів подали понад 6 тисяч жінок, майже півтори тисячі з них отримали таку фінансову підтримку від держави. Загалом у 2023 році за цією програмою плануємо видати 10 тисяч грантів.
Подальший розвиток сфери реабілітації та надання соціальних послуг, що наразі є одним із пріоритетних напрямів державної політики, також має зменшити доглядову працю жінок, сприяти їх економічній незалежності та професійному зростанню.
У зв’язку із обмеженими можливостями бюджету, спричиненими
повномасштабним вторгненням рф, наразі основний фокус держави тримається на грошових допомогах сім’ям, що потребують особливої уваги – одиноким матерям, багатодітним сім’ям, малозабезпеченим сім’ям, сім’ям з дітьми з інвалідністю та складними захворюваннями.
Водночас підтримку сімей з дітьми під час війни вдалося організувати за рахунок налагодження допомоги від міжнародної спільноти. Для цього в квітні 2022 року запроваджено надання окремим категоріям населення грошової допомоги від міжнародних організацій, зокрема, через платформу єДопомога. Нині вже прийнято в роботу (верифіковано) 10,5 млн заявок громадян на отримання грошової допомоги, з яких 133 тис. заявок від багатодітних сімей, 48,8 тис. – від одиноких матерів / батьків.
Крім того, Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) разом із Міністерством
соціальної політики реалізували багатоцільову програму грошової допомоги «Спільно» для незахищених родин із дітьми, які постраждали через війну та потребують фінансової підтримки. У 2022 році ЮНІСЕФ в Україні надав багатоцільову грошову допомогу 225 тис. родин, підтримавши близько 1 млн осіб. Більшість сімей отримали виплату в розмірі 33 300 гривень.
В умовах воєнного стану та наслідків ворожих дій рф питання підтримки сімей, зручність і надання їм сервісів, фокусування працівників соціального сектору на їх проблемах має визначальне і стратегічне значення для подальшого розвитку країни.
Війна поглибила демографічну кризу в Україні. Безпека наразі
залишається основним тригером у плануванні сім’ї та дітей. Щоб зупинити катастрофічні для української демографії процеси, доведеться працювати над розвитком територій, релокацією бізнесу, створенням робочих місць, доступних освітніх, соціальних, медичних сервісів, послуг та вирішенням проблем з житлом, інфраструктурою.
Водночас необхідно зауважити, що за Законом України «Про Кабінет
Міністрів України» до основних повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, забезпечення проведення державної політики у сферах охорони материнства та дитинства, державної соціальної політики, вжиття заходів щодо підвищення реальних доходів населення та забезпечення соціального захисту громадян; забезпечення підготовки проектів законів щодо державних соціальних стандартів і соціальних гарантій.
Ураховуючи зазначене, я звернувся до Прем’єр-міністра України
Д.Шмигаля з проханням розглянути електронну петицію, а також опрацювати питання впровадження комплексної підтримки сімей з дітьми, розширення сервісів, що дадуть змогу поєднувати професійні та сімейні обов’язки, розширення державних програм, спрямованих на покращення доступу жінок до ринку праці, та поінформовати Вас про результати проведеної роботи.

З повагою
В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Прошу підвищення виплат на допомогу дітям до 3х років. 860 грн це взагалі нічого 1 пачка памперсів. Все піднялось в ціні, також пенсія та мінімальна заробітна платня, а дитяча допомога 10 років без змін. Прошу підняти хоча до 2х тисяч гривень! Дякую
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Ліпська Єлизавета Володимирівна
26 квітня 2023
2.
Іжик Микола Ігнатович
26 квітня 2023
3.
Красій Ангеліна Анатоліївна
26 квітня 2023
4.
Марчук Любов Валентинівна
26 квітня 2023
5.
Романова Ганна Сергіївна
26 квітня 2023
6.
Срібна Ірина Павлівна
26 квітня 2023
7.
Нікуліна Ірина Олегівна
26 квітня 2023
8.
Цирюнова Анжела Андріївна
26 квітня 2023
9.
Машовець Оксана Анатоліївна
26 квітня 2023
10.
Рєзнік Катерина Олександрівна
26 квітня 2023
11.
Шокало Богдан Миколайович
26 квітня 2023
12.
Данилів Марія Михайлівна
26 квітня 2023
13.
Продан Олег Юрійович
26 квітня 2023
14.
Давиденко Олександр Олександрович
26 квітня 2023
15.
Сьомін Валерій Валерійович
26 квітня 2023
16.
Єгорова Валерія Андріївна
26 квітня 2023
17.
Ткаченко Марина Іванівна
26 квітня 2023
18.
Тарасюк Ірина Олександрівна
26 квітня 2023
19.
Неділько Дмитро Андрійович
26 квітня 2023
20.
Жильцов Дмитро Володимирович
26 квітня 2023
21.
Даценко Людмила Юріївна
26 квітня 2023
22.
Криворучко Сергій Петрович
26 квітня 2023
23.
Юдіна Тетяна Вікторівна
26 квітня 2023
24.
Павлюк Олександра Віталіївна
26 квітня 2023
25.
Горбачова Анна Євгенівна
26 квітня 2023
26.
Кобрій Христина Романівна
26 квітня 2023
27.
Осадчук Аліна Олександрівна
26 квітня 2023
28.
Боднар Анастасія Володимирівна
26 квітня 2023
29.
Дмитришин Іванна Ігорівна
26 квітня 2023
30.
Калиновська Анастасія Едуардівна
26 квітня 2023
25509
голосів з 25000
необхідних
Успішно підтримано
Збір підписів завершено