№22/185650-еп

Захистити дику природу Свидовця!

Автор (ініціатор): Шаміна Тетяна Ігорівна
Дата оприлюднення: 28 березня 2023
Дата відповіді : 26 травня 2023
Відповідь Президента України
на електронну петицію № 22/185650-еп
«Захистити дику природу Свидовця!»,
розміщену на вебсайті Офіційного
інтернет-представництва Президента
України 28.03.2023 громадянкою
Т.Шаміною

Відповідно до статті 40 Конституції України та статті 231 Закону України «Про звернення громадян» на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України розміщено електронну петицію «Захистити дику природу Свидовця!», яку підтримали понад 25 тисяч громадян.
Дякую всім, хто долучився до цієї петиції та висловив відповідну позицію щодо збереження природи гірського масиву Свидовець від забудови та вирубки шляхом створення заказника загальнодержавного значення «Вільний Свидовець».
Конституція України зобов'язує мене діяти лише на підставі, в межах
повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади
та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» рішення про створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймається Президентом України. Прийняттю такого рішення передує проведення установленої законом процедури.
Згідно із нормами статті 52 Закону України «Про природно-заповідний
фонд України» центральним органом виконавчої влади, що забезпечує
формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища здійснюється попередній розгляд клопотання про створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення та його погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій, рекомендованих для заповідання.
Статтею 51 зазначеного Закону встановлено, що підготовка і подання
клопотань про створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду можуть здійснюватися: обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища – щодо територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення; науковими установами, природоохоронними громадськими об’єднаннями або іншими
заінтересованими підприємствами, установами, організаціями та громадянами – щодо територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення.
До клопотань додаються документи, що підтверджують та доповнюють
обґрунтування необхідності створення чи оголошення територій або об’єктів природно-заповідного фонду.
Водночас слід зазначити, що згідно із положеннями статті 41-1 Закону
України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний
архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом
виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного
архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Законом України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить, зокрема, вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля, а також окремі повноваження в галузі містобудування.
Відповідно до статті 116 Конституції України Уряд забезпечує
проведення політики у сфері природокористування, а також згідно із Законом України «Про Кабінет Міністрів України» спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
З огляду на зазначене я звернувся до Прем’єр-міністра України
Д.Шмигаля з пропозицією опрацювати із залученням зацікавлених місцевих органів виконавчої влади порушені в електронній петиції питання та вжити відповідних заходів реагування.
Про відповідні результати автора електронної петиції поінформує
Кабінет Міністрів України.

В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Шановний Володимире Олександровичу!

Закликаємо Вас зберегти недоторкану природу гірського масиву Свидовець від забудови та вирубки шляхом створення заказника загальнодержавного значення «Вільний Свидовець»!
Свидовець – це гірський масив у Закарпатській області, одне з найкрасивіших місць Українських Карпат. Це праліси, високогірні луки, льодовикові озера та річки. Це місце, де все ще залишилися ведмеді, рисі та десятки інших рідкісних тварин та рослин, які охороняються Червоною книгою України та мінімум чотирма міжнародними конвенціями.

Однак унікальна дика природа Свидовця перебуває під загрозою знищення. У 2016 році з’явився проект будівництва на Свидовці однойменного гірськолижного курорту. За проектом приватної компанії, курорт площею 1400 гектарів включатиме 230 кілометрів лижних трас, кількадесят підйомників, готелі та іншу інфраструктуру. Курорт розрахований на 28000 відпочивальників одночасно.

А наприкінці 2022 року з’явилися наміри розширити проект курорту, забудувавши сусідні гори курортами «Бистриця» і «Турбат». Тобто може виникнути курорт-монстр площею майже 3000 гектарів, розрахований на понад 50 тисяч людей одночасно. Ціле місто замість недоторканої природи Карпат! За дослідженнями науковців, рентабельність проекту в умовах зміни клімату – сумнівна, проте екологічні наслідки (селі, ерозія, посухи, паводки) будуть суттєвими.

На Свидовці все ще лишилися старовікові ліси. Більшість з них постійно перебуває під загрозою вирубки − під курорт чи для заготівлі деревини. Якщо такі рубки відбудуться − відновити недоторкані ліси буде неможливо. Україна втратить природну спадщину європейського масштабу.

За останні роки в Карпатах було створено немало нових заповідних територій. Але, на жаль, недоторканість Карпат − і досі недосяжна мрія. Більша частина Свидовця заповідного статусу поки що не має. Якщо терміново не вжити заходів, то скоро охороняти буде нічого.

Зберегти Свидовець не так важко. Екологи вже подали клопотання про створення заказника загальнодержавного значення «Вільний Свидовець». У разі створення заказник дозволить захистити унікальну природу Свидовця. До того ж, заказник сприятиме розвитку зеленого туризму, традиційного народного господарства та виконанню євроінтеграційних зобов’язань України.

Усі ми після перемоги хочемо бачити Україну квітучою країною. Країною, куди повертаються ті, хто змушений був покинути її через війну. Але цього не станеться, якщо під час та після війни розвиток України відбуватиметься за рахунок знищення природи, у повній невідповідності до принципів Зеленого відновлення.

Тому ми просимо Вас:
1. Сприяти якнайшвидшому створенню заказника загальнодержавного значення «Вільний Свидовець».
2. Не допустити будівництва монструозних гірськолижних курортів на Свидовці та сусідніх гірських хребтах.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Фітісова Юлія Олегівна
02 травня 2023
2.
Кучернюк-Сеньків Тетяна Ярославівна
02 травня 2023
3.
Копорх Катерина Миколаївна
02 травня 2023
4.
Клепач Валентина Анатоліївна
02 травня 2023
5.
Бариляк Богдан Миронович
02 травня 2023
6.
Семіконь Тетяна Миколаївна
02 травня 2023
7.
Біша Катерина Василівна
02 травня 2023
8.
Ярошевець Сергій Васильович
02 травня 2023
9.
Березняк Оксана Миколаївна
02 травня 2023
10.
Сенюк Іван Ярославович
02 травня 2023
11.
Плитка Святослав Ігорович
02 травня 2023
12.
Бондаренко Олександр Сергійович
02 травня 2023
13.
Гуртовенко Віталій Миколайович
02 травня 2023
14.
Степанова Марія Дмитрівна
02 травня 2023
15.
Мастій Юлія Сергіївна
02 травня 2023
16.
Зварич Марія Володимирівна
02 травня 2023
17.
Мосєнцов Антон Володимирович
02 травня 2023
18.
Бєлінська Євгенія Олександрівна
02 травня 2023
19.
Уманець Альона Василівна
02 травня 2023
20.
Ісаченко Вікторія Валеріївна
02 травня 2023
21.
Петраковський Роман Вікторович
02 травня 2023
22.
Петріч Яна Сергіївна
02 травня 2023
23.
Волос Ірина Михайлівна
02 травня 2023
24.
Гуменюк Ярина Михайлівна
02 травня 2023
25.
Романова Любов Олександрівна
02 травня 2023
26.
Семенова Анастасія Володимирівна
02 травня 2023
27.
Стрільчик Андрій Сергійович
02 травня 2023
28.
Тарасенко Анастасія Вікторівна
02 травня 2023
29.
Береза Тетяна Олександрівна
02 травня 2023
30.
Соловей Наталія Сергіївна
02 травня 2023
25867
голосів з 25000
необхідних
Успішно підтримано
Збір підписів завершено