19 жовтня 1973 р. Україна ратифікувала Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права (1966) (далі – Пакт), а відтак, зобов’язалась утверджувати цінності цього міжнародного стандарту. У Пакті закріплено такі основоположні права людини як, зокрема, право на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я, право на працю, право на справедливі і сприятливі умови праці, право на створення профспілок та страйки, право на достатній життєвий рівень, право на освіту, право на соціальне забезпечення, у тому числі на страхування.
10 грудня 2008 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла Факультативний протокол до Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права (далі – Протокол). Згідно із ч. 1 ст. 1 Протоколу, держава, яка ратифікувала Протокол, визнає компетенцію Комітету ООН з економічних, соціальних і культурних прав (далі Комітет) отримувати та розглядати повідомлення. До компетенції Комітету належать, зокрема:
1) за результатами розгляду повідомлень, надсилати державі-учасниці Протоколу свої міркування та рекомендації щодо заявлених у повідомленні фактів (ст. 9);
2) якщо Комітет отримує достовірну інформацію, яка свідчить про серйозні або систематичні порушення державою-учасницею будь-якого з економічних, соціальних та культурних прав, закріплених у Пакті, Комітет може призначити одного або кількох своїх членів для проведення розслідування й термінового подання доповіді Комітетові. У тих випадках, коли це виправдано, і за згодою держави-учасниці, розслідування може включати відвідування її території тощо (ст. 11).
Крім того, з метою сприяння зміцненню національних потенціалів у галузі економічних, соціальних та культурних прав, у ч. 3 ст. 14 Протоколу передбачено створення цільового фонду для надання експертної й технічної допомоги державам-учасницям.
Зазначений Протокол Україна підписала 24.09.2009 р. проте до сьогодні вказаний Протокол так і не було ратифіковано, а це означає те, що Україна досі не дала згоду на обов’язковість для неї цього міжнародного договору. Ратифікація цього Протоколу дала б можливість громадянам України звертатись з індивідуальними або колективними повідомленнями до Комітету ООН з економічних, соціальних і культурних прав у разі, якщо б вони вважали, що держава порушила якесь з економічних, соціальних та культурних прав, які передбачені Пактом. До кола країн, які ратифікували Протокол, належать, зокрема, Фінляндія, Італія, Іспанія, Португалія, Болівія, Еквадор, Аргентина, Франція, Бельгія, Уругвай.
Відповідно до ст. 102 Конституції України, Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. Статтею 93 Конституції України Президент України наділений правом законодавчої ініціативи у Верховній Раді України. Надання згоди на обов’язковість міжнародних договорів України здійснюється на підставі закону (ст. 85 Конституції України).
Враховуючи наведене, на підставі ст. 40 Конституції України, ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 р. № 393/96-ВР, пп. 1, 2, 3, 9 Порядку розгляду електронної петиції, адресованої Президентові України, затвердженої Указом Президента України від 28.08.2015 р. №523/2015, -
прошу:
1. Реалізувати право законодавчої ініціативи, надане Президентові України, підготувати та внести до Верховної Ради України проект закону України щодо ратифікації Факультативного протоколу до Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права від 10.12.2008 р., з метою створення умов для ефективного забезпечення прав людини крізь призму нового міжнародного механізму.