№22/191304-еп

Про внесення Президентом України законопроекту, яким дозволити декларативний вихід із громадянства російської федерації при набутті громадянства України. На даний час ще діють норми національного законодавства, згідно яких, громадяни України, які раніше перебували у громадянстві росії, повинні виконувати зобов'язання перед країною-агресором про отримання довзолу про вихід із її громадянства. У випадку невиконання такого зобов'язання, відповдіно до статті 21 ЗУ "Про громадянство України" рішення про набуття українського громдянства скасовується. Таким чином, де факто, країна-агресор до цього часу має вплив на громадян України та процедуру набуття українського громадянства

Автор (ініціатор): Скорбач Олексій Іванович
Дата оприлюднення: 28 квітня 2023
Дата відповіді : 17 серпня 2023
Відповідь Президента України на
електронну петицію № 22/191304-еп
"Про внесення Президентом України
законопроекту, яким дозволити
декларативний вихід із громадянства
російської федерації при набутті
громадянства України. На даний час ще
діють норми національного законодавства,
згідно яких, громадяни України, які раніше
перебували у громадянстві росії, повинні
виконувати зобов’язання перед країною-
агресором про отримання дозволу про вихід
із її громадянства. У випадку невиконання
такого зобов’язання, відповідно до статті 21
ЗУ "Про громадянство України" рішення
про набуття українського громадянства
скасовується. Таким чином, де факто,
країна-агресор до цього часу має вплив на
громадян України та процедуру набуття
українського громадянства", оприлюднену
на вебсайті Офіційного інтернет-представництва
Президента України 28 квітня 2023 року

Відповідно до статті 40 Конституції України та статті 23-1 Закону України "Про звернення громадян" мною розглянуто електронну петицію № 22/191304-еп "Про внесення Президентом України законопроекту, яким дозволити декларативний вихід із громадянства російської федерації при набутті громадянства України. На даний час ще діють норми національного законодавства, згідно яких, громадяни України, які раніше перебували у громадянстві росії, повинні виконувати зобов’язання перед країною агресором про отримання дозволу про вихід із її громадянства. У випадку невиконання такого зобов’язання, відповідно до статті 21 ЗУ "Про громадянство України" рішення про набуття українського громадянства скасовується. Таким чином, де факто, країна-агресор до цього часу має вплив на громадян України та процедуру набуття українського громадянства",
ініційовану громадянином Скорбачем Олексієм Івановичем, яку підтримали понад 25 тисяч громадян.
Дякую всім, хто долучився до цієї петиції, за активну громадянську
позицію.
За Конституцією України права і свободи людини і громадянина,
громадянство, правосуб’єктність громадян, статус іноземців та осіб без
громадянства визначаються виключно законами України (пункти 1 та 2 частини першої статті 92).
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття
встановлено Законом України "Про громадянство України" (далі – Закон).
Відповідно до Закону для набуття громадянства України необхідним є,
зокрема, подання іноземцем зобов’язання припинити іноземне громадянство (статті 8 – 10, 15). Водночас Закон визначає випадки, коли подання такого зобов’язання не вимагається, незалежну від особи причину неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства), а також категорії осіб, якими можуть бути подані відповідні декларації про відмову від іноземного громадянства для набуття громадянства України.
Такі вимоги для набуття громадянства України є однаковими для всіх
іноземців.
Конституцією України встановлено, що органи державної влади, їх
посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).
Законом також визначено повноваження центральних органів виконавчої влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства.
Згідно з Конституцією України та Законом України "Про Кабінет
Міністрів України" Уряд України є вищим органом у системі органів
виконавчої влади, який спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади, регулює міграційні процеси, забезпечує проведення державної правової політики (частина перша статті 113 та пункт 9 статті 116 Конституції України, частина перша статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України").
Тому я звернувся до Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля з проханням комплексно опрацювати порушені в електронній петиції питання та поінформувати автора про результати.

В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Про внесення Президентом України законопроекту, яким дозволити декларативний вихід із громадянства російської федерації при набутті громадянства України

На сьогодні, через російську агресію, частина громадян України опинилися під ризиком втрати набутого українського громадянства.
Відповідно до ЗУ «Про громадянство України» особа, при набутті українського громадянства, має зобов’язання отримати згоду на вихід із громадянства від країни, чиє громадянство вона мала раніше.
Колишні громадяни росії – нові громадяни України, у більшості є етнічними українцями. Частина – нащадками тих, кого за репресивною політикою Радянського Союзу, вивозили до регіонів Сибіру та півночі. Українська діаспора у росії є найбільшою серед діаспор поневолі і велика кількість українців є «умовними росіянами». Ті, хто виїхав із цієї країни не вважали і не вважають себе росіянами, оскільки російський паспорт лише юридично-паперово відносить їх до громадян росії через страшне минуле монстру, який звався СРСР.
Колишні громадяни росії не обирали її паспорт, а лише прийняли його як необхідність.
Так само російськи паспорти насильно роздають на окупованих територіях під загрозою смерті, катувань та викрадення дітей.
Отримання згоди або дозволу на вихід із громадянства від країни, яка вчиняє геноцид українців на живо – є приниженням для громадян України. Це також є загрозою національної безпеки – спілкування громадян України під час виходу із російського громадянства з представниками влади країни-агресора. Таке спілкування повинно бути мінімізованим або взагалі припиненим.
В даний час, росія фактично унеможливила вихід із її громадянства і тисячі громадян України опинилися під загрозою скасування набутого ними громадянства. Хвиля від одного члена родини, якому скасують українське громадянство відіб’ється одразу на інших – батьках, дітях, другому подружжі, онуках тощо.
Діюче законодавство та законопроекти які є на розгляді у парламенті лише частково та вибірково вирішують проблему припинення російського громадянства через декларативний вихід, ставлячи не прийняті та не можливі для виконання умови.
Процедура отримання дозволу на вихід із громадянства країни-агресора від країни-агресора, прямо суперечить принципам законодавства України про громадянство, визначених статтею 2 Закону України «Про громадянство», а саме – рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України. Ця рівність передбачає не лише кримінальний аспект відповідальності, а й рівні права, які передбачені Конституцією України – не можливості позбавлення громадянства та вигнання за межі України або видачі іншій державі.
За таких обставин нагальною та вкрай важливою є чітка та послідовна позиція захисту українських громадян президентом України, як гаранта Конституції.
За результатами петиції просимо відповідно до повноважень Президента України розробити та надати на розгляд парламенту законопроект, яким громадяни України подають до уповноважених органів декларацію про відмову від іноземного громадянства замість зобов’язання про припинення громадянства.
Сама декларація – документ, у якому громадянин України, який перебував у громадянстві держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, засвідчує свою відмову від громадянства цієї держави.
Перелік осіб які підписали електронну петицію*
* інформаційне повідомлення про додаткову перевірку голосів
1.
Коваленко Іван Анатолійович
27 липня 2023
2.
Свіргун Оксана Олегівна
27 липня 2023
3.
Волошина Жанна Ігорівна
27 липня 2023
4.
Попович Марія Володимирівна
27 липня 2023
5.
Луцьо Олександра Ярославівна
27 липня 2023
6.
Лапко Іванна Василівна
27 липня 2023
7.
Онищенко Сергій Миколайович
27 липня 2023
8.
Бойчук Людмила Юріївна
27 липня 2023
9.
Караулан Анастасія Ігорівна
27 липня 2023
10.
Білінська Анастасія Богданівна
27 липня 2023
11.
Каринський Олександр Олександрович
27 липня 2023
12.
Дігтярь Сергій Олегович
27 липня 2023
13.
Лепа Наталія Василівна
27 липня 2023
14.
Олексовська Христина Романівна
27 липня 2023
15.
Саванеєв Олег Олегович
27 липня 2023
16.
Удоденко Костянтин Станіславович
27 липня 2023
17.
Федор Марія Василівна
27 липня 2023
18.
Скидан Сергій Олександрович
27 липня 2023
19.
Сакаль Марія Іванівна
27 липня 2023
20.
Мотузова Олена Віталіївна
27 липня 2023
21.
Марфинець Ганна Іванівна
26 липня 2023
22.
Красьоха Таїсія Андріївна
26 липня 2023
23.
Кудельська Дар'я Сергіївна
26 липня 2023
24.
Змійовська Любов Михайлівна
26 липня 2023
25.
Пустовіт Альона Володимирівна
26 липня 2023
26.
Федущак Тетяна Володимирівна
26 липня 2023
27.
Коваленко Віталій Сергійович
26 липня 2023
28.
Марченко Юлія Миколаївна
26 липня 2023
29.
Гой Ірина Олександрівна
26 липня 2023
30.
Орловська Вікторія Василівна
26 липня 2023
25885
голосів з 25000
необхідних
Успішно підтримано
Збір підписів завершено