Звертаємо вашу увагу на неналежний захист прав та свобод україномовного населення України.
Відповідно до результатів перепису населення 2001 року 32,6 мільйони опитаних вважають своєю рідною мовою українську, що становить 67,5 % від загальної кількості опитаних. Як відомо, Україна є єдиною державою у світі, де українська мова є державною і вживається на офіційному рівні. Проте в Україні склалася ситуація, коли переважна більшість громадян не можуть повноцінно реалізувати свої мовні права через невиправдане засилля російської мови на інформаційному просторі України. Ось один з прикладів.
Як відомо, багато українців переглядають телепрограми в новорічну ніч. Аналіз п’ятнадцяти популярних телеканалів 01.01.2016 року в час з 00.20 по 00:40 показав такий розподіл використання мов (без врахування реклами):
№п/п Телеканал Мова трансляції
1 1+1 - російська
2 112 - російська
3 ICTV - російська
4 5 канал - українська
5 Новий канал - російська
6 СТБ - російська
7 Україна - українська
8 НТН - українська
9 ТЕТ - російська
10 ТОНІС - російська
11 К 1 - російська
12 М 1 - російська
13 Ера - українська
14 Інтер російська
15 2+2 - українська
Як бачимо, українська мова використовувалася для телемовлення лише на 5-ти телеканалах з 15-ти, що становить лише 33,3%, тобто вдвічі менше ніж процент україномовних громадян. Це грубо порушує їх права.
Процент україномовних книг, використання української мови на радію та в друкованих засобах масової інформації не більший.
Така ситуація склалася через те, що власникам ЗМІ та видавництвам вигідніше і простіше купувати чи виробляти російськомовний контент, оскільки в світі людей, що володіють російською значно більше через багатовікову загарбницьку політику Росії, яка продовжується і по цей день. Так, населення тільки Російської Федерації на даний час становить 146 мільйонів чоловік. Тому зрозуміло, що інформаційного матеріалу на російській мові значно більше і використовувати його економічно вигідніше.
Тому з метою захисту прав україномовних українців необхідно вжити наступні економічні заходи.
1. Законодавчо забезпечити вільний від податків десятирічний період для суб’єктів господарювання, які займаються виключно видавничою та інформаційною діяльністю, що проводиться виключно українською мовою.
2. За використання російськомовних передач, фільмів, пісень на телебаченні, радіо, концертах, видавництво російськомовних газет, книг тощо стягувати збір у спеціальний фонд. Розмір такого збору повинен бути не менший за ринкову вартість перекладу відповідного твору на українську мову. Таке обтяження дозволить економічно урівняти виробників україномовних і російськомовних творів.
3. Кошти вказаного фонду направляти на створення україномовних фільмів.
Слід зазначити, що вказані заходи жодним чином не порушують прав російськомовних громадян України. Вони нікого не позбавлять можливості користуватися будь-якою мовою, так як світове виробництво російських фільмів, пісень, книг і т.д. не знизиться. В світі є інші країни, де російська мова має максимальний рівень сприяння (Російська Федерація, Республіка Білорусь), а глобалізація сучасного світу надає можливість кожній людині мати доступ до будь-яких культурних надбань на будь-якій мові.
При цьому слід пам’ятати, що україномовні українці в задоволенні своїх мовних потреб можуть розраховувати виключно на нашу країну, оскільки за кордоном україномовний контент майже не виготовляється.
Крім того, збільшення використання державної мови в ЗМІ допоможе російськомовним українцям (та українцям, що вважають своєю рідною іншу мову) краще вивчити державну мову і ефективніше реалізовувати свої права, в державній і діловій сфері. Адже дуже багато наших іншомовних громадян прагнуть оволодіти українською, проте засилля російської мови в ЗМІ через нерозважну стратегію власників позбавляє їх цієї можливості.
Враховуючи вищевикладене,
ПРОСИМО:
1. Переглянути існуючу мовну політику в Україні і вжити заходів щодо захисту пр