До переліків офіційних та робочих мов (наразі співпадають) Генеральної Асамблеї ООН входять англійська, французька, іспанська, китайська, арабська та російська. Практичних підстав до збереження останньої в поточному статусі немає - у виступах її використовують лише чотири країни: Росія, Білорусь, Туркменістан і Таджикистан.
Окрім того, переклади документів та усних виступів російською мовою є джерелом значних додаткових витрат (відомо про 1.25 млн доларів у 2020 році) з загального фонду Генасамблеї ООН, який формується за рахунок обов'язкових (!) внесків країн-членів (у 2023 році Україна сплатила понад 1.6 млн доларів).
Для порівняння, переклади на німецьку мову НЕ фінансуються за рахунок обов'язкових внесків. Вони здійснюються виключно за кошти чотирьох зацікавлених сторін: Німеччини, Австрії, Швейцарії та Ліхтенштейну.
Поточна ситуація є неприйнятною, тому пропонується наступне:
1. Доручити Постійному представнику України при ООН підготувати та висунути на голосування в Генеральній Асамблеї ООН резолюцію щодо виключення російської мови з переліків офіційних та робочих мов Генеральної Асамблеї ООН.
2. У якості забезпечення, та діючи відповідно до Закону України "Про національну безпеку України" внести на розгляд Верховною Радою України поправку до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" щодо замороження сплати обов'язкового внеску до Генеральної Асамблеї ООН як такої що суперечить національним інтересам України до виключення російської мови з переліків офіційних та робочих мов Генеральної Асамблеї ООН.
Примітка: країни, що не сплатили обов'язковий внесок, втрачають право голосу в Генеральній Асамблеї ООН. Таке вже траплялося з Ліваном, Венесуелою та багатьма іншими. Однак відбувається це не одразу. Відповідно до Статті 19 Статуту ООН, права голосу позбавляються країни із заборгованість за обов'язковими внесками яка рівна або перевищує суму нараховану до сплати за два (!) останні роки. Цього часового проміжку цілком достатньо як для виконання пункту 1, так і для перегляду доцільності подальшої співпраці з ООН якщо в тому виникне необхідність.