Розуміючи та належно приймаючи об'єктивно обумовлені законодавчі обмеження під час дії правового режиму воєнного стану в Україні, звертаю увагу Президента України на норму, яка підсвідомо створює умови "особливості" однієї з мов національних меншин. По завершенню дії правового режиму воєнного стану цю колізію варто усунути, аби декларована нами, українцями, рівність мала законодавче сполучення.
Стаття 10 Конституції України містить норму, якою підсвідомо надається особливий статус мові російської національної меншини над мовами інших народів, що мирно співіснують в Україні. На мою думку, ця норма є дискримінаційною і створює видимість лише для однієї з кількох десятків різних мов національних меншин, представлених на території нашої багатонаціональної Держави.
Російська мова популяризується впродовж усіх років незалежності і ця популяризація має аж такий агресивний характер, що чимало спільнот втрачають свою ідентичність. Через доступність вивчення та домінування російської мови окремі осередки унікальних національних меншин перетворюються на "клуби російської мови", яку згадує Конституція України і поширення якої підтримується та фінансується з багатьох джерел.
Ця частина ст. 10 сприймається досить однобоко:
В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
Але якщо прибрати з неї лише 2 слова через кому "російської, інших", стаття 10 Конституції узгоджуватиметься зі статтею Конституції 11 і відповідатиме іншим нормам чинного законодавства України.
Також ця зміна має усунути умови для непрямої дискримінації представників інших національних меншин (спільнот) в Україні відповідно до п. 2 ст. 4 ЗУ "Про національні меншини (спільноти) України", що набирає чинності 1 липня 2023 року:
2. Будь-яка пряма чи непряма дискримінація осіб, які належать до національних меншин (спільнот), забороняється.
Отже, прошу по завершенню дії особливого пправового режиму воєнного стану прибрати зі статті 10 згадку про російську мову, яка створює підстави для мовної дискримінації щодо інших національних меншин (спільнот) України, і викласти у такій редакції:
В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист мов національних меншин України.