Шановний пане Президенте України!
Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 22 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» граничний вік перебування на військовій службі рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу обмежений 60 роками.
У зв’язку з тривалою виснажливою кровопролитною війною з відбиття російського агресора на законодавчому рівні розширюється коло осіб, які можуть бути під час особливого періоду мобілізовані до лав Збройних Сил України, навіть особи з інвалідністю, якщо вони мобілізуються добровільно. Але чомусь не беруть до уваги категорію чоловіків старше 60 років, які мають і досвід військової служби, і практичні навички використання зброї, високу мотивацію у поєднанні з прийнятними морально-психологічними якостями та задовільний стан здоров’я.
З власного життєвого досвіду підтверджую, що с настанням 60 років якихось суттєвих змін у фізичному та психологічному стані, як виявилось, не відбувається. Я безпосередній свідок та учасник подій перших днів війни, коли багато чоловіків старше 60 років без будь-яких повісток на добровільній основі отримали зброю і стали на захист Києва у складі Сил територіальної оборони ЗС України. Чекали, що на законодавчому рівні буде прийняте рішення щодо граничного віку військової служби особам від 60 до 65 років. Але, на жаль, наприкінці квітня 2022 року нас звільнили доведенням наказу про звільнення.
Вважаю, що у цей тяжкий для нашої країни час ми ще можемо принести користь у лавах ЗС України. Так, може не у штурмових групах, але ж існує ще безліч видів військової діяльності, які нам під силу. Це і охорона об’єктів критичної інфраструктури, і служба на блокпостах, у підрозділах матеріально-технічного забезпечення, зачистка звільнених територій і багато інших. У зонах бойових дій ми теж готові служити, облаштовувати та охороняти пункти постійної дислокації, евакуювати поранених, перевозити боєкомплекти, тримати оборону у разі необхідності, та інше.
При цьому, хотів би наголосити на двох, на мій погляд, суттєвих моментах. У разі прийняття цієї петиції до розгляду перше - не обмежувати граничний вік 65 роками; друге – не обов’язково пов’язувати офіцерські військові звання з призначенням на офіцерські посади. Це все повинно вирішуватись на добровільній основі. Наприклад, я у званні «полковник у відставці» стояв на посаді рядового і виконував обов’язки помічника кулеметника. Впевнений, що у разі прийняття позитивного рішення багато офіцерів у відставці погодяться служити на посадах рядового та сержантського складу.
З урахуванням викладеного прошу Вас відповідно до ст. 93 Конституції України застосувати право законодавчої ініціативи щодо внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», а саме, доповнити частину першу статті 22 пунктом такого змісту:
«для військовослужбовців, які виявили бажання на добровільній основі проходити військову службу під час особливого періоду, з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу - до 70 років».