Аналізуючи зміст Законів України «Про правовий режим воєнного стану», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указ Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», а також Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022», громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється перетин державного кордону України.
Винятками є військовозобов’язані які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, що відображено в статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Вважаю, що в силу наступних обставин, вікові обмеження встановлені вказаними Законами України та Указом Президента, є надто завищеними.
Мова йдеться саме про максимальний вік чоловіків, котрі підлягають мобілізації – 60 років.
За офіційними повідомленнями Державної служби статистики, станом на 2021 рік, для чоловіків середня тривалість життя складає 63 роки. На сьогодні, така середня тривалість життя нижча, ніж середня по земній кулі, враховуючи Африку й інші країни.
Основними причинами високих показників смертності в Україні є неінфекційні хвороби, такі як — рак, діабет, серцево-судинні захворювання, психічні розлади та хронічні обструктивні захворювання легень. Ці хвороби є провідними причинами смертності в Україні, та більшість з них відносять до набутих з віком, тобто «вікових захворювань». Враховуючи, що до смерті такі захворювання приводять не за місяць, а за роки, беручи до уваги середню тривалість життя чоловіків в Україні, логічним буде вважати, що більшість чоловіків у віці близько з 55 до 60 років вже мають такі хвороби в прогресуючих стадіях.
Враховуючи, що на даний час мобілізації підлягають чоловіки віком до 60 років, та спираючись на середню тривалість життя чоловіків – 63 роки, однозначно зрозуміло, що фізичне здоров’я більшості чоловіків у віці близько з 55 до 60 років є незадовільним. На даний час кількість мобілізованих чоловіків у віці з 55 до 60 років є незначною. Причиною тому є, той факт, що майже завжди за результатами проведення військово-лікарняної комісії, чоловіки в такому віці, щонайменше, є обмежено придатними для військової служби. Підставами для такого висновку лікарів є наявність одного або декількох серйозних так названих «вікових захворювань», які в свою чергу у відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, здебільшого є підставою для визнання особи обмежено придатною для військової служби.
Чоловіки у статусі обмежено придатного для військової служби, не підлягають мобілізації на даний час, та у відповідності до законодавства України не мають права виїхати за кордон. Вказане, в умовах воєнного стану, в умовах війни з РФ, в умовах щоденних ракетних обстрілів міст України, є необґрунтованим обмеженням свободи пересування, адже особа і мобілізації на даний час не підлягає, і вільно пересуватися не може.
Багато чоловіків у віці близько з 55 до 60 років, які визнані обмежено придатними для військової служби, за умов зниження граничного мобілізаційного віку та тим самим, надання їм дозволу для перетину кордону, мали б можливість забезпечити свої сім’ї шляхом офіційного працевлаштування за кордоном, мали б можливість отримати статус тимчасового захисту в ЄС за параграфом 24 та багато інших можливостей для кожного окремо.
Тобто, за наявних на даний час законодавчих умов, чоловіки віком близько 55-60 років є фактично обмеженими у свободі вільного пересування, однак в силу стану здоров’я більшості з них, вони, в той же час не є належним мобілізаційним резервом здатним належним чином виконувати військовий обов’язок.
За таких умов, вважаю що є всі обґрунтовані та належні підстави для зниження граничного мобілізаційного віку для чоловіків з 60 до 55 років.